A i když počasí se v pátek a sobotu na diváky trochu kabonilo, na jejich počtu, nadšení a úsměvu jim nic neubralo, natož na úsměvu účinkujích. Ti nota bene měli před diváky výhodu – jejich produkci kryl plátěný stan. I stany byly nakonec dva. Jeden chránil hlavní scénu, kde se odehrávala samotná představení a dokonce i páteční barmanská show, ale i malé improvizované jevišťátko, které sloužilo hlavně pro muzikanstskou produkci.
Nikdy není pozdě a určitě bude lépe
Ve čtvrtek divadelní program zahájil pardubický Exil s hořkosladkou komedií Dveře, která diváky mohla přesvědčit o tom, že nikdy není pozdě, a že nás určitě někde čeká něco moc prima.
„Pardubické představení bylo skvělé, vůbec se mi zdá, že letošní výběr se nad míru povedl,“ řekl místostarosta Kutné Hory Jiří Franc, který byl poctivým návštěvníkem většiny představení na kaňkovské zahradě.
A doložit šlo jeho slova dalším skvělým představením – olomoucké poloprofesionální Divadlo Tramtarie přivezlo hru Kdo chce zabít Beatles – divadelní roadmovie či komedii a jedné začínající kapele, která díky složitým milostným vztahům a duchu Yoko Ono, mohla dopadnout skoro jako Beatles.
Autorská hříčka hostujícího režiséra a autora Jiřího Jelínka z Hradce Králové byla lehounká jak pírko, skvěle rytmizovaná a prostě velká inteligentní legrace.
Principálka souboru Petra Němečková přiznala, že soubor pomalu postupuje k plné profesionalizaci. „Většina našich her je autorských, i když náměty čerpáme třeba ze známých literárních předloh. Velkou část našeho repertoáru představují i pohádky, se kterými máme velký úspěch, teď jsme dokonce uspěli i v zahraničí,“ přiblížila. Na Tyjátrfestu jsou podruhé a jak přiznala, tak je to pro ně trochu složitější, protože jejich hry jsou scénicky náročnější, než jsou možnosti kaňkovského amfiteátru. „Ale je tady fajn. Tak doufáme, že když nás Vašek pozve i příští rok, něco z repertoáru vhodného vybereme,“ dodala.
O představení Neškvora ze Zruče nad Sázavou těžko hovořit, když v něm hrál i sám organizátor Václav Veselý. Taškařice Most, která je na repertoáru divadla takřka od počátku, tedy od roku 1999. Což hovoří za vše.
Divadlo Studna polechtalo bránice
Divadlo Studna z Českých Budějovic vystoupilo a oslovilo návštěvníky s hrou Kejkle na chůdách. Velký ohlas sklidilo Divadlo Do Houslí Brno – Zlín. Mrazivá komedie „Když se zhasne“ polechtala bránice všech a to nutno podotknout, že v amfiteátru na Kaňku měla světovou premiéru.
Divadlo Kůzle z Kutné Hory festival uzavíralo, a na jejich vystoupení už se smálo i sluníčko.
„Senzační, jako vždy. Jsem tady pravidelným hostem a prostě jsem se ještě nikdy nenudila. Je to fakt obdivudhodný, že dnes někdo poskytne zahradu, čas a úsilí pro druhé,“ komentovala dění na zahradě Václava Veselého Jana Marková. Senzační byl i hudební program, diváky nadchla i barmanská show a dřevořezby Hany Richterová, které vzbuzovaly to, co celý Tyjátrfest – absolutní pohodu.