Můj první dotaz bude směřovat do vašich počátků. Kdo dal dohromady složení této skupiny?

Kuba Ryba: Skupinu jsem dal dohromady já. Po mém prvním zhlédnutí koncertu skupiny Chinaski jsem měl touhu založit rockovou kapelu. Michal Smrkovský byl můj dlouholetý kamarád, takže jsem ho oslovil jako zpěváka, za bicí zasedl téměř soused Pavel Pečenka a na kytaru původně hrál Martin Vokoun. Od druhého koncertu se k nám přidal s druhou kytarou Honza Hradec a postupem času kapelu Martin Vokoun opustil.

Jak vzniklo jméno Wootochit? Kdo s tímto názvem přišel a co znamená tohle jméno?

Kuba Ryba: Název vznikl po již zmíněném koncertu Chinaski, tenkrát frčely názvy jako Wohnout, Nawzdory a mraky dalších kapel s názvem obsahujícím „W“ a my jsme potřebovali jít s dobou. Jinak co znamená a proč zrovna Wootochit, nevíme.

Jak to bylo s tvorbou vašich písní? Byli autorské nebo jsou převzaté? Kdo popřípadě psal text a kdo skládal hudbu?

Michal Smrkovský: Většina písní je autorských a hlavním autorem byl Kuba Ryba a v pozdějších dobách skládal Jan Hradec. Pár našich písniček byly zhudebněné básně od Jiřího Tepera. Také jsme převzali píseň od skupiny Nawzdory a z pohádky Ať žijí duchové Zavolejte stráže.

Pavel Pečenka: Aranže většiny skladeb jsme dělali všichni dohromady na zkouškách.

Kolik odehrála vaše skupina během tříletého působení koncertů? Bylo vždy vyprodáno?

Pavel Pečenka: Během této poměrně krátké doby jsme odehráli přes sto koncertů. Většinou na nás bylo vyprodáno. Hodně nám pomohla spřátelená kapela Nawzdory, která nás brala na koncerty a festivaly.

Kuba Ryba: Během tříletého fungování kapely se podařilo vyhrát i pár soutěží a dostat se tak do nadregionálního povědomí.

Máte nějakou veselou společnou historku a naopak nějaký trapas?

Pavel Pečenka: Stala se mi taková nepříjemná příhoda. Na náš druhý koncert jsem musel přijet z Prahy a nedopatřením mi ujel vlak. Takže koncert za mě musel odbubnovat náš kamarád Jirka Kolman, který písničky neznal, ale obstojně se toho zhostil.

Proč kapela v roce 2003 ukončila své působení?

Kuba Ryba: Kapela se dostala do momentu, kdy se rýsovaly jiné projekty jednotlivých členů, které měli v danou chvíli větší budoucnost. Pavel dostal nabídku hrát v Beatles Revival a mně přibývalo koncertů s Rybičkami 48. Proto jsme se v roce 2003 rozhodli kapelu rozpustit.

Kdo přišel s nápadem udělat vzpomínkový koncert 23. ledna? A proč zrovna v České 1?

Kuba Ryba: Tenhle nápad se nám v „palici“ honil dlouho, jen se hledal termín a místo konání. Jelikož máme všichni hodně aktivit a je těžké najít volný víkend, záleželo to pouze na vzájemné dohodě, a jakmile byl termín, už nic nebránilo tomu, udělat nové promofotky, které nafotila Jana Štolbová a oprášili jsme staré věci ve zkušebně. Místo našeho koncertu bylo jasné, protože v České 1 jsme měli i první koncert a vůbec nejlepší koncerty naší kariéry. Jako hosta jsme si vybrali kapelu Pandořina Skříňka pod vedením Petra Fanty, který je člen kapely Náměstek HTS, která s námi hodně koncertovala v dobách Wootochit.

Je to první a zároveň poslední vystoupení po sedmi letech nebo chystáte nějakou „šňůru“?

Kuba Ryba: Tento koncert je na impuls ohlasu několika fanoušků a chtěli jsme udělat hlavně radost sobě, potkat se po delší době opět na podiu a společně s fanoušky zavzpomínat na naše staré písničky. Koncertní šňůru určitě neplánujemez časových důvodů, ale rozhodně se nebude jednat o poslední koncert. Myslím, že se ještě na pódiu uvidíme.

Štěpán Vrána