„Promítaly se amatérské filmy z Prahy, Plzně a Kutné Hory autorů Rudolfa Mihleho, Milana Kazdy, Jaromíra Procházky a Bohuslava Kučery, které ukázaly, že tito filmoví amatéři byli, jak se říká, při tom v ten správný čas,“ řekl Bohuslav Kučera, který připomněl i to, že Jaromír Procházka za to málem zaplatil životem.

„Při natáčení se na něj vrhla eskorta ozbrojených ruských vojáků a násilím se snažili poškodit kameru a znehodnotit natočený materiál. Poničili naštěstí jen část filmu,“ popsal Kučera a připomněl, že filmoví amatéři, kteří za cenu osobní odvahy tyto unikátní dokumenty pořizovali, je také tajně vyvolávali a uchovávali celé dlouhé roky.

„Je symbolické, že právě tento pořad s takovým obsahovým nábojem otevírá po 25 letech znovu legendární Kino amatérských filmů v Kutné Hoře, které od roku 1971 jako první v Československu promítalo neprofesionální filmovou tvorbu naší i zahraniční v pravidelných představeních, a to až do roku 1993, kdy nástupem videa skončil filmový pásek,“ konstatoval Kučera.

Obnovou Kina amatérských filmů se Kutnohorský videoklub přihlásil po téměř 25 letech k tradici svých předchůdců.

„To, že se prostřednictvím pravidelných představení, konaných prozatím měsíčně, opět uskuteční představení České neprofesionální tvorby z celé republiky mimo rámec pravidelných soutěží a festivalů je sice zlomkem v bohaté škále možností, které přináší dnešní média, ale divák se zde osobně setkává s tvůrcem, což byla základní myšlenka Kina amatérských filmů,“ dodává Kučera.

Kutnohorští připravili v tradičních prostorách dnes moderně vybaveného projekčního sálu příjemné prostředí a věří, že by podobný projekt mohl mít následovníky i v jiných městech, kde existují i velké kluby.

„Neprofesionální amatéři si dnes zaslouží vedle výtvarníků, fotografů mít svůj prostor, kde by svoje práce i díla svých kolegů mohli uvádět a tím popularizovat celý obor. Věřím, že provoz Kina amatérských filmů najde odezvu i podporu, jak u samotných tvůrců, tak i příslušných svazů a institucí, které se zájmovou činností zabývají. I novým nastupujícím tvůrcům, zejména z řad mládeže se tak otevře nejen prostor k vlastní prezentaci, ale i ke srovnání s ostatními, zkušenějšími kolegy,“ zakončil Bohuslav Kučera.