Díky dvouhodinovému vysílání přes Facebook a YouTube zájemci z pohodlí domova poznají osm zajímavých míst Kutné Hory. Stejným způsobem chce ministerstvo 28. května představit i Nový Jičín. Zároveň chce poukázat na to, jak těmto městům pomohly fondy Evropské unie.

„Víme, že návštěvníci se na Dny otevřených dveří každý rok těší, takže jim letos přinášíme nový formát. Budou o něco kratší a proběhnou v online prostředí. Virtuálním účastníkům tak odpadne nutnost na místo cestovat, budou v bezpečí domova a akce se jich může zúčastnit neomezený počet,“ uvedla Daniela Grabmüllerová, náměstkyně pro řízení Sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů.

Organizátoři věří, že obě akce divákům nabídnou skvělý zážitek. Do Kutné Hory se návštěvníci můžou virtuálně podívat 22. května od 10 hodin. Během online přenosu poznají osm míst – včetně rodného domu Mikuláše Dačického, moderních učeben ve starobylém klášteře sester voršilek nebo Knihtiskárny, která poodhalí taje knihtisku.

„Ukážeme jim ale i nové, zatím neotevřené expozice v kutnohorském Vlašském dvoře spolu s utajenými zákoutími této národní kulturní památky,“ upozornila náměstkyně.

Nový Jičín se pak představí 28. května od 16 hodin. Přenos nabídne jedenáct zastavení. Na zájemce čeká expozice představující historii a tradiční výrobu klobouků. Dozvědí se i to, proč je Nový Jičín spojený se jménem generála Laudona, nebo virtuálně navštíví místní Lesopark Skalky, který získal ocenění v soutěži Park roku 2019.