Hojná účast diváků nesměla chybět ani v úterý 26. listopadu, kdy pozvání přijal letošní jubilant Jiří David.
Tento muž je vnímán 
v Kutné Hoře jako jedna z mnoha silných osobností, jenž zasvětil celý svůj život sportu, konkrétně fotbalu. Jeho motto „Kdo se nezajímá o fotbal, tak žije jen poločas" jeho lásku 
k tomuto sportu vystihuje nejlépe.
Jiří David je mimo jiné také spisovatelem a na svém kontě má tři knihy, které popisují jeho veselé zážitky a postřehy ze života. Literární podvečer byl pojatý zároveň jako jeho narozeninová oslava.


Hudební vystoupení jako dárek
„Pan Jiří David je Kutnohorák. Je to bývalý tiskař, sportovec a funkcionář milovaného oddílu Sparta. Vlastně, proč bývalý? On tím vším pořád je, a to i duší. Je také kutnohorským pamětníkem a autorem tří knížek," představuje Jiřího Davida v krátkém dokumentárním filmu Vladimír Císař.
V pořadu mělo svůj vstup i několik gratulantů. „Víte, jsem tu hlavně proto, že jsme 
s Jirkou vyrůstali v jednom domě. Už vlastně od dětství až do doby, co se oženil. Pak jsem se oženil i já, ale zůstali jsme stále v kontaktu. To, co jsme tam prožili, na to nelze zapomenout," vzpomíná na své mládí spjaté s Jiřím Davidem zpěvák z orchestru Miroslava Jiřišty Karel Vlček.
Jako první gratulant vystupuje společně s Josefem Maturou. „Jelikož jsme vyrůstali v období swingu, tak ti s Pepíkem zahraji píseň Drahoušku můj, která byla známá za války," zakončuje své úvodní slovo Vlček.
Hudební vstup měl i akordeonista Josef Matura.


Vzpomínky 
a veselé příběhy
„U dveří na mě čekal obránce Jedlička a povídá: Už tě tady mám! Dnes jsi mě zesměšnil. Dal mi pořádnou facku. Naznačil jsem, že se budu bránit a dál bojovat, napřáhl jsem se k úderu, on se přikrčil, já jsem v tom okamžiku postřehl otevřené okno, otočil jsem se a oknem proskočil," předčítá jeden z mnoha úryvků z knihy „Já jsem z Kutné Hory" Václav Veselý. Vydané tituly Jiřího Davida jsou plné takových veselých historek popisující jeho mládí a sportovní život.
„V úvodu bylo řečeno, že se pan David těší, až bude starý 
a bude chodit krokem pomalým a rozvážným. Mohu vás ubezpečit, že takto nechodí. Běhá jako čamrda, a když jsme spolu tvořili ten film, tak jsem mu sotva stačil," vypráví 
s úsměvem na rtech Vladimír Císař. Dále zmiňuje, jak profesionálně se při natáčení krátkého dokumentárního filmu Jiří David choval.
Knihy Kutná Hora v kopačkách, Já jsem z Kutné Hory a Kutnohorský pelmel popisují autorův život ve zdejším městě a jsou plné veselých historek a postřehů. „Jirka, když se na dnešek se mnou domlouval, říká mi, abych nezpíval žádné pitomosti, zazpíval Amstronga a je to hotový. Takže tedy zazpívám píseň Tak krásný je svět od Luise Amstronga," říká druhý gratulant v pořadí Miroslav Jiřišta.
Večer upoutal pozornost diváků
„A já si pamatuji, že když jsem v devětatřicátém roce přišel do Kutné Hory studovat, a to vám na něj prásknu, tak jsme mu říkali prcek David," dodává ještě s úsměvem. Krátce na to reaguje Jiří David. „Heleďte se, on mi sice říkal prcek David, ovšem tehdy jsem s panem učitelem Schwarzem dal dohromady pořádnou fotbalovou jedenáctku, pohár jsme vyhráli. Jenže Mirek tenkrát, ve třech zápasech dal tři góly, ale vlastní!," práskne na Miroslava Jiřištu a rozesměje celý kongresový sál.
Vzpomínkové vyprávění ze života bylo humorné a poslední hudební vstup Josefa Matury vehnal přítomným slzy do očí. Jiří David tak ve společnosti svých nejbližších ještě jednou oslavil své říjnové pětaosmdesáté narozeniny.