VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maminčiny ruce pomohly vítězce k letu balonem

Kutnohorsko/ Soutěž o nejpůsobivější, dosud nikde nepublikovanou, českou báseň pořádá pod názvem Stříbrná bula literární sdružení Vzdorospolek od roku 2004.

6.5.2008
SDÍLEJ:

Vítězka Stříbrné buly za rok 2007 Věra Vejnarová (vpravo) z Čáslavi obdržela putovní cenu od Adély Stříbrné ze Sokolova. Před rokem se ze stejného triumfu radoval Pavel Franc z Kutné Hory.Foto: DENÍK/Petr Vesecký

Všeobecně se říká, že mladá a střední generace dnes nečte knihy, natož aby četli poezii. Je proto potěšitelné zjištění Vzdorospolku, že každým rokem vzrůstá počet nejen přispívajících autorů (ze 13 na 75), ale i hodnotících čtenářů (ze 34 na 93), jejichž hlasy jsou pro stanovení vítěze rozhodující. V roce 2007 bylo zasláno 210 básní od 71 soutěžících. Z toho počtu bylo 76 básní od 44 básníků rozhodnutím odborníků jmenovaných literárním serverem LiTerra a Písmák, Městským úřadem Kutná Hora, Vzdorospolkem a vítězů předchozích ročníků umístěno ve sborníku v losovaném pořadí bez uvedení jména autora. A bylo z čeho vybírat.

Básně lyrické, i výkřiky, básně svěží v moderním pojetí, ale i verše rytmické, básně, které odhalují nitro, básně, které žalují, které úsporně skrývají působivé metafory. Básně všech věkových kategorií, protože oproti jiným soutěžím zde není omezení věku, témata jsou volná od lyriky, haiku či sonet, prostě dle uznání autora. A právě tyto možnosti vedly zakladatele ke vzniku tohoto literárního sdružení – ze vzdoru proti omezení, ze vzdoru proti hodnocení jen členy komise bylo dáno hodnocení působivosti veršů do rukou čtenářů – proto i název Vzdorospolek.

Svátek poezie v Přelouči

Svátek poezie za loňský rok se konal 26. dubna 2008 v divadelním sále novorenesanční Občanské záložny kulturních služeb města Přelouče. Toto město bylo a je tržním i kulturním střediskem oblasti na Labi již od roku 1086. Vždyť zde se koná i soutěž v dabingu o Ceny Františka Filipovského. A byl to svátek a požitek. Autoři, nebo jejich recitátoři, zde představovali své básně a vskutku bylo co poslouchat. Po každé básni si autor vyslechl zhodnocení – recenzi i podněty pro svou další práci od Radany Šatánkové z Frýdku – Místku a jejího kolektivu, hodnocení odborné poroty i hodnocení čtenářů. A napětí mezi autory trvalo až do konce, kdy byly čtenáři vyhlášeny nejpůsobivější české básně.

V kategorii mladých do 30 let měla nejpůsobivější básně „Romeo a Julie – jak je Shakespeare nenapsal“ Mirka Půtová ze Sušice a od sponzora Českých drah obdržela kilometrickou banku. Na druhém místě Barbora Čapková z Kuřimi s básní „Cigarety NE!“ obdržela originální čajovou soupravu z dílny sponzora Vaniš z Ronova nad Doubravou a na třetím místě se umístil autor Jiří Fiedler z Mladých Buků u Trutnova básní „Milénia“ a obdržel od města Přelouče dárkový balíček.

V kategorii nad 30 let se na prvním místě umístila Věra Vejnarová z Čáslavi básní „Maminčiny ruce“ a obdržela rovněž kilometrickou banku od sponzora ČD, na druhém místě básní „Mateřství“ se umístila Miroslava Herianová ze Staňkova u Plzně a byla oceněna nevšedním čajovým souborem od dílny Vaniš. Třetí místo určili čtenáři Petru Francovi z Kutné Hory za báseň „Nerozumíš mi“ a rovněž obdržel dárkový balíček od města Přelouče.

Nejvýše ohodnoceni odborníky na poezii byli Milan Caha z Prahy – Jesenice s básněmi Přemyslu Oráči a Sv. Vítu; Petr Petříček z Hořovic s básní Naděje; Jan Zbořil z Prahy s básní Doškové střechy a Rebecca Marten z Prahy s básní Let Praha - Barcelona a zpět.

Hlavním vítězem Stříbrné buly se s básní „Maminčiny ruce“ stala Věra Vejnarová z Čáslavi. Putovní cenu od akademické malířky Jitky Jelínkové z Kutné Hory obdržela z rukou Adély Stříbrné ze Sokolova, která jako host večera svým jménem zvýraznila název projektu i trofeje. Vítězka obdržela navíc volný lístek na pohádkovou vzdušnou plavbu balonem přímo v nadzemských výšinách od letecké společnosti Bohemia Balón.

Vzácný host Adéla Stříbrná vylosovala z devadesáti hodnotících čtenářů Josefa Kubáta z Nové Vsi u Leštiny, který obdržel od kutnohorského knihkupectví U Stříbrného groše knihu veršů Jiřího Tepera „Rychlejší než zvuk“. A to ještě nebyl konec poetickému klání. Hotel Bujnoch v Přelouči připravil účastníkům ze všech koutů české země ubytování a slavnostní hodokvas.

Dík také patří radním města Přelouče, kteří pochopili, že aby mohla poezie mezi lidi a dál v Čechách žít a rozvíjet se, musí se mít kde prezentovat. Ještě jednou dík všem sponzorům. A díky autorům, kteří soutěž obeslali svými dílky i čtenářům, kteří neváhali je hodnotit i dále rozšiřovat.

Ročenka má oranžový háv

Čtenáři se již mohou těšit na novou pátou ročenku roku 2008 v oranžovém hávu se 79 básněmi od 39 autorů, kterou lze získat na e–mailové adrese vzdorospolek@centrum.cz.

Zájemci mohou další informace nalézt na internetu vzdorospolek.webpark.cz.

Spolek si zaslouží větší podporu

Na závěr se sluší poděkovat zejména organizátorům této soutěže Literárnímu sdružení Vzdorospolek z Lovčic na Kutnohorsku, jmenovitě Jiřímu Bruthansovi a Janu Billovi, kteří bez nároku na odměnu již čtyři roky po nocích připravují básně k hodnocení odborníků a posléze i k vydání vybraných básní ve sborníku, dotují z vlastních prostředků i jeho tisk a rozesílání. Rovněž zajištění organizačních záležitostí kolem soutěže, soustředění příspěvků, hodnocení čtenářů, odborníků, zajištění akce a styk s autory je mravenčí celoroční prací, za kterou je nutno vyslovit veliký dík. Nesmí se zapomenout ani na fotografa Petra Veseckého z Dolních Bučic, který zachytil důležité okamžiky vyhodnocení soutěže.

Dík za to, že ještě poezie žije, že se dostává stále k dalším a dalším čtenářům, i když někteří odborníci by chtěli mít básně pouze pro své hodnocení. Díky za to, že se ještě najde dost odvážlivců, kteří se neváhají dát svá dílka v plen publiku a celý rok čekat, jak budou hodnocena. Škoda, že kromě pár vyjmenovaných sponzorů darů nemá sdružení jiné příjmy, není řazeno na roveň jiným akcím, které jsou dotovány ze státních či regionálních rozpočtů. Že by původní česká poezie nebyla kulturou?

Maminčiny ruce - Věra Vejnarová
Jemnýma rukama maminka
laská nás jako miminka
tvářičky i vlásky pohladí
všechny záhyby nám uhladí.
Naše první malé krůčky
provází její zlaté ručky
z cesty kamínky odstraní
před pádem na nos ochrání.
Její ruce první čárky vedou
vykouzlí nám psa i kočičku
při praní, žehlení i varu
stačí nám zazpívat písničku.
Její ruce na stůl nesou hned
polévku, maso, salát i med
a za chvíli již myjí nádobí
při práci prsteny jí nezdobí.
A léta ubíhají, končí škola
její ruka stále všechno zdolá
nikdo si nepřipustí ani zpola,
že to její ruka nás podepřela.
Už sami dávno děti máme
najednou v úžasu zůstáváme
zaskočeni dětskou otázkou
babičko, proč máš ruce
vrásčité a proč se třesou?
Myslí se ženou obrazy let,
kdy mamka chránila náš svět
a do očí stoupá vděk ze srdce
byly tu vždy maminčiny ruce.
Naše slzy, co na její ruce padají
ji přenášejí zase ve snu do mládí
a v jejím pohlazení je celý svět,
jak mohli jsme ty ruce nevidět.

Zdroj: Literární sdružení Vzdorospolek z Lovčic

Autor: Luboš Hájek

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robert Fulghum navštívil Zruč nad Sázavou
69

Robert Fulghum navštívil Zruč

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Slavnostní sběr uzrálého vína z kutnohorského vinohradu Pod Barborou se uskutečnil v sobotu za mlhavého, ale sem tam i trochu slunečného počasí. Do sběru se zapojila široká veřejnost včetně dětí, asistovali i dva psi.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení