„Moje sbírka je výletem do historie. Po válce Lego vyrábělo jen dřevěné hračky, i ty máme v expozici. Pověstná kostka spatřila světlo světa v roce 1958 a od té doby vzniklo asi 15 tisíc modelů, valná většina je u nás k vidění,“ uvedl vlastník jedné z největších soukromých sbírek Lega na světě Miloš Křeček.

Sbírku, kterou Miloši Křečkovi závidí všichni legomaniaci z celé planety, umístil do Muzeí v Praze, Kutné Hoře, Poděbradech, Špindlerově Mlýně a Jeseníku. Do každé z nich sestavil exponáty typické pro konkrétní místo.

V Praze najdete Karlův most, Staroměstské náměstí i s orlojem, Národní muzeum, ve Špindlerově Mlýně Bílý most a přilehlé okolí, v Poděbradech Jiřího náměstí s jezdeckou sochou krále Jiřího i Muzeem Lega, v Kutné Hoře chrám svaté Barbory a kostnici a v Jeseníku lázeňský dům Priessnitz. Všude jsou hrací koutky se záplavou Lego kostiček a nechybí ani obchůdky se stavebnicemi.

V Kutné Hoře je navíc v patře nad sbírkou umístěn zážitkový Hotel Lega zasazený do překrásného prostředí a obklopený obrovskou zahradou a velkými instalacemi.

Sbírka Miloše Křečka je největší soukromou sbírkou Lega v České republice se 6751 různými originálními sety. Všechna Muzea lega mohou lidé znovu navštěvovat už od pondělí 11. května, vyjma jediného ve Špindlerově Mlýně, které znovu otevírá po vynucené pauze v pátek 5. června.

Majitel unikátní sbírky totiž využil koronavirové uzávěry pro zvětšení zdejší expozice na trojnásobek. Milovníci legendárních stavebnic všech věkových kategorií tam naleznou třebai nově vytvořenou část věnující se městu New York a jeho pamětihodnostem.