Za celým čtyřdenním děním stojí dnes už poloprofesionální divadelník Václav Veselý, který kromě vlastní organizace festivalu poskytl i příjemný prostor své soukromé zahrady.
Začalo to divadlem
„Všechno to vzniklo kolem roku 2000, na oslavě mých narozenin. Při pořádání takové větší oslavy nás napadla myšlenka, proč se o shlédnutí divadýlek nepodělit i s jinými návštěvníky.
Zpočátku šlo o menší festiválek, který ale postupně narůstal a přidávaly se k němu i jiné formy umění,“ zavzpomínal Václav „Wendy“ Veselý.
K divadlům malých forem postupně přibyla muzika, dnes i výtvarná výstava a od loňského roku také promítání filmů studentů FAMU.
„Promítají se absolventské studentské filmy, ale i natočená představení účinkujících divadel. Návštěvníci uvidí také sestřih zajímavostí z minulých Tyjátrfestů,“ dodal organizátor.
V nabídce letošního ročníku je sedm divadelních představení, která přijedou z Pardubic, Olomouce, Zruče nad Sázavou, Prahy, Zlína, Českých Budějovic a z Kutné Hory.
„Tak samozřejmě se nejvíc těším na to, až si zahraji s Neškvorem, se souborem ze Zruče, ale myslím, že s čistým svědomím mohu doporučit k návštěvě všechna divadla,“ zve na festival Václav Veselý.
Po nahlédnutí do programu lze jen doplnit, že kdo má náladu se přenést z nevyvedeného léta už do Vánoc, pak může navštívit sobotní zlínské „Když se zhasne“. Kdo si chce zavzpomínat na Beatles, pak může přijít v pátek na Divadlo Tramtarie z Olomouce na hru „Kdo chce zabít Beatles“. Matky dospívajících dcer by si neměly nechat ujít dnešní pardubické „Dveře“.
Zazní i swing
Pro vyznavače jiných uměleckých směrů je v zahradě připravena výstava dřevořezeb a plastik Hany Richterové. „Myslím, že pro diváky jsou velice atraktivní a co víc, zábavné,“ představuje dílo výtvarnice Václav Veselý.
Muzikantská srdce pak zaplesají ve čtvrtek při jazzových a swingových variacích kutnohorských muzikantů Bon swing. V pátek se návštěvníci osvěží jarmarečními a lidovými songy Tria Pohoda. V sobotu se hudební linka vrátí ke swingu se Swing triem. „S letošním termínem jsme trochu strkali, ale nakonec vyšel k sobotnímu Kaňkovskému hornickému jarmarku. Návštěvníci jarmarku si mohou návštěvu Kaňku protáhnout i na večer a ten, kdo jezdí na festival, může přijet dřív a pobavit se na jarmarku,“ doplnil .
Na Kaňku už probíhají poslední přípravy, čeká se jen na objednané teplo. Na vše dohlíží nejen pořadatel Wendy, ale i vodník Fanda, který toho, kdo přijde, přivítá ze svého stanoviště u jezera.

Autor: Ivana Kučerová