Jak se podařilo Věnovance dosáhnout takového mezinárodního úspěchu?
Ano, už je to skutečně tak. Věnovanka získala třetí místo na největší evropské soutěži konané v německém Bamberku. Jedná se o mezinárodní festival malých dechovek hrajících pouze českou a moravskou dechovku, takzvaný evropský šampionát české a moravské dechovky.

V září 2017 jsme se zúčastnili také festivalu Vejvodova Zbraslav a tam se stali absolutním vítězem festivalu. Získali jsme zlaté pásmo i cenu poroty za sólový výkon. „Bylo to opravdu super,“ dodává kapelník Václav Musílek. Samozřejmě našemu úspěchu napomohla celá řada zkoušek, v podstatě posledního půl roku jsme se připravovali jen a pouze na tento šampionát. A vyplatilo se to! Reprezentovali jsme Čáslavsko, střední Čechy a vlastně i celou Českou republiku.

Jak taková zkouška kapely vlastně vypadá?
Prvním předpokladem dobré zkoušky je to, aby všichni členové na zkoušku vůbec přišli, a když přijdou, tak včas (úsměv). Na zkoušce se nejprve rozehrajeme, poté poladíme. Následuje nácvik jednotlivých skladeb. Obtížnější místa řešíme tak, že si hráči vezmou své notové party domů.

Zdroj: Youtube

O to, jak bude výsledná skladba znít, se staráte vy?
Ano. Vše, co se týká kapelnictví, výrazu skladeb a managementu, tak se snažím o to postarat. Není to úplně jednoduché, ale zatím se to daří. Dobrá dechovka je jeden pojem, ale konečná představa může být u každého člena kapely odlišná. A od toho jsem právě já, abych sladil jednotlivé představy a skladba se líbila jak porotě, tak posluchačům a i jednotlivým hráčům. Pro růst kapely je tento fakt rozhodující.

Jak je na tom ve světě česká dechovka, umí ji cizinci hrát?
Zde bych to řekl asi takto. U nás jsme hodně zaspali. Například švýcarské, německé, holandské i maďarské hudby jsou hodně před námi. Mají manažerské týmy, vysoké rozpočty a kvalita předváděné hudby je úžasná! Pro představu, například Švýcaři hrají na špičkové nástroje, kdy cena jejich jednoho nástroje převyšuje cenu všech nástrojů, co máme my. Ale nestěžujeme si. I tak se zase po třech letech ukázala malá hvězdička v podobě Věnovanky na předních místech a budeme se snažit dál, aby česká dechovka i v zahraničí měla úspěch jako před mnoha lety.

Co se vám ještě v roce 2017 podařilo?
Zážitků byla celá řada, vyzdvihl bych koncert s panem Josefem Zímou tady u nás v Čáslavi, německý festival v Bamberku a opravdu se nám líbilo na Kubešově Soběslavi. Stále získáváme nové a nové posluchače a slyšíme chválu na naši kapelu. A to je to, co se nám povedlo a co nás na tom baví, rozdávat lidem radost. Na závěr bych chtěl poděkovat všem rodičům a podporovatelům naší kapely, především pak městu Čáslav a ZUŠ, Středočeskému kraji a všem členům kapely.