VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Erotický román Padesát odstínů šedi je nejžádanějším titulem městské knihovny

Kutná Hora – Počet čtenářů 
v Kutné Hoře se dle záznamů městské knihovny za poslední rok výrazně zvedl.

7.1.2014
SDÍLEJ:

Padesát odstínů vede na vrcholu žebříčku nejžádanějších knižních titulů Městské knihovny v Kutné Hoře.Foto: archiv

Hlavní budovu Městské knihovny 
v Kutné Hoře za rok 2013 navštívilo celkem padesát pět tisíc šest set dvacet návštěvníků.
„Jedná se především o registrované i neregistrované dospělé čtenáře, kteří fyzicky navštívili knihovnu v Husově ulici. Jsou mezi nimi také uživatelé internetu. Nepočítáme ovšem návštěvníky besed přednášek a univerzity volného času," informovala ředitelka Městské knihovny 
v Kutné Hoře Gabriela Jarkulišová.
Ta dále uvedla, že počet dospělých registrovaných čtenářů s platným průkazem se 
v roce 2013 vyšplhal na tři tisíce dvě stě čtyřicet šest lidí. „Počet vypůjčených knižních titulů je skoro sto třiašedesát tisíc za minulý rok," informovala dále ředitelka.
Počet výpůjček knih, dokumentů, CD, DVD i časopisů přesáhl sto devadesát sedm tisíc kusů. „Sice jen v desítkách, ale za rok 2013 zaznamenáváme mírný nárůst návštěvnosti," podotkla Gabriela Jarkulišová.
Ta dále doplnila, že potěšující skutečností je přibývající počet dětských čtenářů. „V roce 2013 se zaregistrovalo o třiašedesát dětí více," dodala ředitelka kutnohorské knihovny.

Dle přehledu statistik Městské knihovny 
v Kutné Hoře bylo dále zjištěno, že v roce 2013 si nejvíce knih půjčovaly ženy ve věku čtyřiceti až šedesáti lety.
„V dětském oddělení to bylo tentokrát vyrovnané, oproti roku 2012, kdy si pro knihy chodilo o třicet procent holčiček více než v roce 2013," řekla Gabriela Jarkulišová.
Městská knihovna má i své aktivní čtenáře, kteří trhají rekordy v počtu výpůjček za jeden rok. „Máme tu čtenáře, jejichž výpůjčky nejen knižních titulů, ale i DVD, CD a časopisů dosahují několika set vypůjčených titulů. Na přední příčce figuruje čtenář s šesti set jednasedmdesáti výpůjčkami," informovala ředitelka městské knihovny. Druhý čtenář má na kartě celkem pět set jednatřicet záznamů.


Erotický román trhá rekordy
V oddělení pro dospělé je nejžádanějším a nejčtenějším knižním titulem v roce 2013 trilogie Padesát odstínů šedi. Padesát odstínů šedi je první díl erotické trilogie, která oslovila více jak čtyřicet milionů žen na celém světě, protože zveřejnila jejich sexuální fantazie. Fifty Shades of Grey popisuje nerovný vztah nevinné studentky Anastasie Steeleové a multimilionáře Christiana Graye, jehož sexuální preference tíhnou k dominanci a ovládání partnerky.
Lechtivou trilogii čte celá řada čtenářek z Kutné Hory. „Kniha je velice poutavě a detailně popsána. Je to pro mě úplně převratné, až šokující téma. Příběh vlastně popisuje zejména intimní život dvou mladých lidí. Některé pasáže bych zarazila do červené knihovny a také mě fascinovalo, jak moc dobře tuto trilogii společnost přijala," zhodnotila nejsledovanější román za poslední rok čtenářka Klára Spodniaková z Kutné Hory. „Tento zájem projevili i čtenáři u nás v Dolních Bučicích. Román tu opravdu vede na přední příčce," sdělila knihovnice Petra Kobelová.
Kladný názor na tento román mají hlavně mladé ženy. Jednou z nich je i Martina Šklíbová. „Je to velice lechtivý a žhavý příběh. Knihu si nechávám často číst i od přítele. Myslím si, že tato kniha je správně ulítlá, a už se moc těšíme, až bude i filmové zpracování," zhodnotila trilogii.


Mezi oblíbené patří i Michal Viewegh
Pozici na druhé příčce nejžádanějších knih v Městské knihovně v Kutné Hoře zaujímá román Kateřiny Tučkové „Žitkovské bohyně". „Třetím z nejčtenějších knižních titulů je detektivní román Lovci hlav, jehož autorem je Nemesis – Jo Nesbo," informovala ředitelka městské knihovny Gabriela Jarkulišová.
Jedním z oblíbených autorů je i Michal Viewegh. „Jeho knížky přímo zbožňuji. Sice moc knihovnu nenavštěvuji, ale k Vánocům jsem teď dostala jeho knihu Můj život po životě. Kniha mě opravdu nadchla," prozradila studentka Veronika Zichová.
Na aktivitu čtenářů může být hrdá i knihovna v Dolních Bučicích. „V roce 2013 bylo registrováno v naší obecní knihovně celkem sto šest čtenářů, z toho okolo třiceti jsou děti do patnácti let," informovala knihovnice Petra Kobelová. V žebříčku nejpůjčovanějších knižních titulů tam převládá román pro ženy „Jenom láska" od Anderson Catherine a dále „Žhavý led" od Nory Robertsové.


Deník poseroutky čte nejvíce dětí
Zatímco nejžádanější knihou na dětském oddělení 
v Městské knihovně v Kutné Hoře a v Dolních Bučicích je Deník malého poseroutky, jehož autorem je americký spisovatel Jeff Kiney, v Bohdanči u Zbraslavic se na hlavní příčce stále drží Dobrodružství veverky Zrzečky od spisovatele Josefa Zemana.
Podle stávajících informací patří mezi další oblíbené knižní tituly v dětském oddělení městské knihovny Dračí meč od Thomase Breziny a Pinoccio od Walt Disney. V Dolních Bučicích mezi dalšími oblíbenými dětskými knihami figuruje i „Pan Buřtík 
a pan Špejlička" od Zdeňka Svěráka.

Obecní knihovna v Bohdanči díky rekonstrukci ožila

V současné době děti z Bohdanče v místní zrekonstruované knihovně nalézají zázemí.
„Budovu bývalé mateřské školky jsme zateplili, instalovali jsme nová okna 
a uvnitř vymalovali. Na podzim jsme měli veškeré práce v těchto prostorech v přízemí, kde se nachází obecní knihovna, hotové. Vybavili jsme ji nábytkem," informoval starosta obce Bohdaneč Jaromír Juna.
Po dobu rekonstrukce byla knihovna otevřená a od května do října fungovala dle zájmu čtenářů. „K jednotlivým čtenářům jsme v těchto měsících přistupovali individuálně. Nábytek, který zde v současné době máme, pochází z knihovny ve Zruči nad Sázavou," uvedla knihovnice Marta Holubová.
V horním patře se nachází malý archiv, ve kterém jsou hlavně odložené a starší výtisky. „Momentálně má naše knihovna k dispozici okolo tří tisíc výtisků," uvedla knihovnice. Ty do Bohdanče nejčastěji putují z výpůjčního fondu v Kutné Hoře. „Tyto knížky nám knihovna v Šipší zapůjčuje na půl roku, nebo až na jeden rok. Vždy se přiveze padesát až sto výtisků," řekla Marta Holubová.
Knihovna v Bohdanči funguje již od roku 1921 a obec se snaží její existenci udržet. „Otevřeno máme v sobotu od 9 do 11 hodin, v tuto dobu se 
u nás scházejí hlavně děti. Pro ně je knihovna příležitostí, jak být spolu. Pro ně připravuji různá tvořeníčka a tradičně jednou za rok malování křídami," informovala dále Holubová.

Autor: Lucie Špačková

7.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kostel v Bohdanči má novou fresku
24

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Robert Fulghum navštívil Zruč

Zruč n/S /FOTOGALERIE/ - Ve spolkovém domě diváci obsadili hlediště a čekali na hosta - amerického spisovatele, unitářského pastora, filosofa, učitele, zpěváka, malíře Roberta Fulghuma, který se do Česka pravidelně vrací.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení