VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepoměřice žijí oslavou stého výročí založení místní školy

Nepoměřice - V rámci setkání žáků a rodáků z Nepoměřic se uskuteční také oslava u příležitosti stého výročí založení místní školy. Program začne v sobotu ve 14 hodin.

1.10.2008
SDÍLEJ:

Školní budova v Nepoměřicích.Foto: archiv Obecního úřadu Nepoměřice

Historii vzdělávacího zařízení přiblížila současná starostka obce Eva Strnadová:

V roce 1905 se usnesli představitelé obce v čele se starostou Josefem Táborským, podat žádost o stavbu školy v Nepoměřicích. Nepoměřická obec byla od nepaměti přiškolena až do roku 1906 do školy košické. 18. listopadu 1905 obdržela obec povolení z c. k. zemské školní rady v Praze ke zřízení dvoutřídní školy pro obec Nepoměřice, samotu Samek, Miletice a Bedřichov. A již roku 1908 začal školu dle plánů stavitele Josefa Hrivky z Kutné Hory stavět stavitel František Skořepa ze Zbraslavic.

Budovu vysvětil děkan z Košic

Nepoměřická škola byla 20. září 1908 vysvěcena děkanem Josefem Kubcem z Košic. Při slavnosti byl účastníkům rozdán „Pamětní spis“, ve kterém byl oceněn vzletnými slovy povšechný význam školy vůbec – pro obec nepoměřickou zvláště. A slavnostní spis končí: „Nuže – kéž brzo a hojně přinese čistá snaha naše ovoce, ať je ku prospěchu všech, jímž budova školní jest určena naší zlaté mládeži, naději vlasti a tak ku prospěchu nám i budoucím!“

V nové škole začalo vyučování 21. září 1908, a to již v obou třídách. Na školní budově byl nápis: „Jubilejní škola“ na paměť, že byla vystavěna toho roku, když císař a král František Josef I. slavil jubileum šedesátiletého panování. Tento nápis byl po vyhlášení samostatnosti v roce 1918 odstraněn a ponechán pouze nápis „Škola“.

Počet dětí zapsaných na zdejší školu v roce 1908/1909 byl 83.

Výuka skončila v osmdesátém roce

Od 1. září 1980 se škola uzavírá pro malý počet žáků a již se nevyučuje. Školní rok byl zakončen 27. června 1980. V současné době je v budově umístěna mateřská škola, která je provozována pod správou obce Nepoměřice až dodnes.

Jedním z ředitelů, který na škole působil, byl Miloslav Chlumský. Narodil se v roce 1920 ve Vidicích, dětství prožil v Roztěži, chodil do školy v Malešově a Kutné Hoře. Vystudoval Lindnerův učitelský ústav v Kutné Hoře, který absolvoval v roce 1939. Pro nedostatek učitelských míst pracoval nejprve na statku v Roztěži, od dětství byl zvyklý pracovat u sedláka v lese v Kouřimi. Postupně učil na školách v Petrovicích, Onomyšli, Kácově a v Sázavě. Svoji učitelskou dráhu zakončil v Nepoměřicích, kam se v roce 1970 přestěhoval a kde spolu s manželkou Marií, která působila v družině, vychovávali až do roku 1978 místní mladou generaci.

Vzpomínka na ředitele Křelinu

Na zdejší škole působil Josef Krepina nejvíce let – od 1. září 1928 do 30. června 1953. Narodil se 23. června 1904 v Podhradí u Jičína jako čtvrté dítě zdejšího kameníka. Ve třech letech mu otec zemřel, matka se již nikdy nevdala a sama vychovala tři starší dcery a syna Josefa. Ten absolvoval učitelský ústav v Jičíně spolu se svým bratrancem Františkem Křelinou, známým učitelem a spisovatelem. Ve svých devatenácti letech v roce 1923 nastoupil jako učitel na Kutnohorsko, kde postupně učil na školách ve Vranicích, Ledečku a Petrovicích II. Po odchodu řídícího učitele Josefa Litmana do důchodu nastoupil do školy v Nepoměřicích. Zde se usadil a později i oženil. Za první republiky byl vyznamenán ministerstvem školství jako vzorný učitel.

Dlouhá léta byl při svém učitelském povolání obecním knihovníkem, kronikářem a pokladníkem zdejší Kampeličky. Od roku 1939 vedl veškerou vyživovací agendu a jiné čestné funkce. Za války podporoval partyzány, škole zachránil před zničením celou učitelskou a žákovskou knihovnu, obrazy a mapy, sto padesát cenných knih obecní knihovny i obecní kroniku. Vše schovával před okupanty a vydával se tím v nebezpečí stíhání.

Za veškeré zásluhy o školu a obec byl v roce 1953 místními komunisty označen jako učitel – kulak, a to jako jediný na okrese. Byl vystěhován ze školy a přesunut na jiný okres, do Vitic u Českého Brodu. Neučil tam však dlouho a byl přesunut do Nového Strašecí. Zde působil do roku 1956, kdy odešel z důvodu nemoci do předčasného invalidního důchodu. Za svůj život obdivoval prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a jeho nástupce Edvarda Beneše. V Nepoměřicích měl velice rád učitele Antonína Baráka, pozdějšího krajského inspektora. Ve válce pak učitele Bohumila Vajgla z Týnišť a dosud žijícího Josefa Pospíšila z Malešova.

Učitel Křelina byl rád mezi lidmi, v důchodu vypomáhal v místním jednotnému zemědělskému družstvu. Zemřel 3. září 1975. Jeho životní krédo bylo „Pravda vítězí“.

Program oslavy

Sobota 4. října: 12:00 – 14:00 – Den otevřených dveří v budově školy (nyní školka), 14:00 – Slavnostní zahájení v budově školy, přivítání žáků, rodáků a přátel Nepoměřic, průvod po vesnici k hasičské zbrojnici, 14:30 – 18:00 – Harmonikářské trio – hraje písničky z doby Karla Hašlera a na přání hostů, 18:00 – 19:00 – Komedie „Postel pro anděla“- vystoupení ochotnického spolku Uhlíř z Uhlířských Janovic, 20:00 – 24:00 a déle – hraje k tanci a poslechu Studio Kolín. V průběhu celého dne je možno zakoupit pamětní groše a upomínkové předměty (slavnostní kalendář, pamětní knihu).

Autor: Luboš Hájek

Místo události:
1.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 13 000 Kč

Svářeči Svařeči kovu a nerezu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme: práce s kovem, dobrý zrak a zdravotní stav, flexibilita, ochota učit se novým věcem, výpis z rejstříku trestů. , Nepravidelná pracovní doba. , V případě zájmu se hlaste telefonicky, nebo e-mailem (devamapliz@seznam.cz)., Místo výkonu práce: Okružní 600, Zruč nad Sázavou. Pracoviště: Devama pliz s.r.o. p, Okružní, č.p. 600, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Mariya Dotsenko, +420 774 271 786.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 35 000 Kč

Specialisté v oblasti řízení rizik Projektový manažer. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Projektový manažer je kvalifikovaný pracovník schopný zajišťovat realizaci a zpracování projektu pro výrobu dílu. Práce se vyznačuje neustálým kontaktem s pracovníky výroby, s kolegy z ostatních útvarů společnosti a se zástupci dodavatelských a odběratelských firem, se schopností vhodného jednání na profesní úrovni a cílem dobře reprezentovat společnost. Požadavek je s dobrou jazykovou připraveností AJ.. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Monika Konečná, +420 327 300 030.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 24 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník s náborovým příspěvkem 25 000,- Kč. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro pobočku v Kutné Hoře aktuálně hledáme kolegyni / kolegu na pozici SKLADNÍK s náborovým příspěvkem 25.000,- Kč., Vaší pracovní náplní bude: příjem a výdej stavebního materiálu, poskytování informací zákazníkovi k odebíranému zboží, péče o manipulační techniku, úklid skladu., Bude se Vám hodit: zkušenost s prací ve skladovém úseku nebo znalost stavebních materiálů, znalost manipulace s vysokozdvižnými vozíky, zkušenost s inventurami zásob, na zákazníka orientované vystupování., Co Vám můžeme nabídnout: NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 25.000,- Kč, motivující finanční ohodnocení, 5 týdnů dovolené, 2 dny zdravotního volna, stravenky v hodnotě 100,-Kč, zázemí renomované společnosti, příspěvek na pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli, příspěvek na penzijní pojištění, slevu na firemní výrobky a zboží, nadstandardní pracovní oblečení, zázemí renomované společnosti, přátelský kolektiv a podporu ostatních kolegů., Termín nástupu: IHNED, popř. dle dohody, Místo výkonu práce: Kouřimská 141, 284 01 Kutná Hora. Pracoviště: Izomat stavebniny s.r.o. p, Kouřimská, č.p. 141, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Lucie Bejčková, +420 727 828 425.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů Obsluha zařízení na zpracování a povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Jedná se o krátkodobý pracovní poměr na 3 měsíce., V případě zájmu se dostavte na adresu Lorecká 75/2, Kutná Hora., Místo výkonu práce: Kralice 49, 285 04 Uhlířské Janovice; Karlov 197, Kutná Hora; Čáslavská 223, Kutná Hora; Suchdol 2. Pracoviště: Atlanta world, družstvo p1, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Eduard Artemonenko, +420 777 921 580.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Pečecká Pecka pobavila i navzdory počasí.
81

Červenopečecká pecka nabídla i v chladivé noci perfektní hudební program

OBRAZEM: Uhlířskojanovická sokolovna opět ožila divadlem

Uhlířské Janovice - Divadelní představení se konalo v pátek 22. června v Uhlířských Janovicích. Ochotnický spolek Uhlíř v místní sokolovně uvedl premiéru hry Přízrak. Jedná se o thriller s prvky komedie, kdy děj na konci dojde k zajímavému rozuzlení.

OBRAZEM: V Ratajích nad Sázavou se vrátili v čase

Rataje nad Sázavou - Osmý ročník jízdy historických motorek a automobilů do vrchu Rataják se konal v sobotu 23. června v Ratajích nad Sázavou. Na start se postupně postavila zhruba sedmdesátka posádek, aby je starosta městyse Luboš Kubát odstartoval a závodníci mohli absolvovat 1300 metrů dlouhou trať ze žulových kostek.

Okresní fotbalový výběr U11 obsadil v krajském finále třetí místo

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Po dvou turnajích na podzim a na jaře na umělé trávě v Poděbradech se výběr Okresního fotbalového svazu Kutná Hora kategorie U11 po roce opět probojoval do krajského finále, které se uskutečnilo ve středu 23. května v Čáslavi.

Kladenské Sletiště je až do neděle dějištěm krajské soutěže v požárním sportu

Kladno /FOTOGALERIE/ - O víkendu 23. a 24. června se v areálu Městského stadionu Sletiště v Kladně koná Krajská soutěž v požárním sportu profesionálních a dobrovolných hasičů. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT