VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepoměřice žijí oslavou stého výročí založení místní školy

Nepoměřice - V rámci setkání žáků a rodáků z Nepoměřic se uskuteční také oslava u příležitosti stého výročí založení místní školy. Program začne v sobotu ve 14 hodin.

1.10.2008
SDÍLEJ:

Školní budova v Nepoměřicích.Foto: archiv Obecního úřadu Nepoměřice

Historii vzdělávacího zařízení přiblížila současná starostka obce Eva Strnadová:

V roce 1905 se usnesli představitelé obce v čele se starostou Josefem Táborským, podat žádost o stavbu školy v Nepoměřicích. Nepoměřická obec byla od nepaměti přiškolena až do roku 1906 do školy košické. 18. listopadu 1905 obdržela obec povolení z c. k. zemské školní rady v Praze ke zřízení dvoutřídní školy pro obec Nepoměřice, samotu Samek, Miletice a Bedřichov. A již roku 1908 začal školu dle plánů stavitele Josefa Hrivky z Kutné Hory stavět stavitel František Skořepa ze Zbraslavic.

Budovu vysvětil děkan z Košic

Nepoměřická škola byla 20. září 1908 vysvěcena děkanem Josefem Kubcem z Košic. Při slavnosti byl účastníkům rozdán „Pamětní spis“, ve kterém byl oceněn vzletnými slovy povšechný význam školy vůbec – pro obec nepoměřickou zvláště. A slavnostní spis končí: „Nuže – kéž brzo a hojně přinese čistá snaha naše ovoce, ať je ku prospěchu všech, jímž budova školní jest určena naší zlaté mládeži, naději vlasti a tak ku prospěchu nám i budoucím!“

V nové škole začalo vyučování 21. září 1908, a to již v obou třídách. Na školní budově byl nápis: „Jubilejní škola“ na paměť, že byla vystavěna toho roku, když císař a král František Josef I. slavil jubileum šedesátiletého panování. Tento nápis byl po vyhlášení samostatnosti v roce 1918 odstraněn a ponechán pouze nápis „Škola“.

Počet dětí zapsaných na zdejší školu v roce 1908/1909 byl 83.

Výuka skončila v osmdesátém roce

Od 1. září 1980 se škola uzavírá pro malý počet žáků a již se nevyučuje. Školní rok byl zakončen 27. června 1980. V současné době je v budově umístěna mateřská škola, která je provozována pod správou obce Nepoměřice až dodnes.

Jedním z ředitelů, který na škole působil, byl Miloslav Chlumský. Narodil se v roce 1920 ve Vidicích, dětství prožil v Roztěži, chodil do školy v Malešově a Kutné Hoře. Vystudoval Lindnerův učitelský ústav v Kutné Hoře, který absolvoval v roce 1939. Pro nedostatek učitelských míst pracoval nejprve na statku v Roztěži, od dětství byl zvyklý pracovat u sedláka v lese v Kouřimi. Postupně učil na školách v Petrovicích, Onomyšli, Kácově a v Sázavě. Svoji učitelskou dráhu zakončil v Nepoměřicích, kam se v roce 1970 přestěhoval a kde spolu s manželkou Marií, která působila v družině, vychovávali až do roku 1978 místní mladou generaci.

Vzpomínka na ředitele Křelinu

Na zdejší škole působil Josef Krepina nejvíce let – od 1. září 1928 do 30. června 1953. Narodil se 23. června 1904 v Podhradí u Jičína jako čtvrté dítě zdejšího kameníka. Ve třech letech mu otec zemřel, matka se již nikdy nevdala a sama vychovala tři starší dcery a syna Josefa. Ten absolvoval učitelský ústav v Jičíně spolu se svým bratrancem Františkem Křelinou, známým učitelem a spisovatelem. Ve svých devatenácti letech v roce 1923 nastoupil jako učitel na Kutnohorsko, kde postupně učil na školách ve Vranicích, Ledečku a Petrovicích II. Po odchodu řídícího učitele Josefa Litmana do důchodu nastoupil do školy v Nepoměřicích. Zde se usadil a později i oženil. Za první republiky byl vyznamenán ministerstvem školství jako vzorný učitel.

Dlouhá léta byl při svém učitelském povolání obecním knihovníkem, kronikářem a pokladníkem zdejší Kampeličky. Od roku 1939 vedl veškerou vyživovací agendu a jiné čestné funkce. Za války podporoval partyzány, škole zachránil před zničením celou učitelskou a žákovskou knihovnu, obrazy a mapy, sto padesát cenných knih obecní knihovny i obecní kroniku. Vše schovával před okupanty a vydával se tím v nebezpečí stíhání.

Za veškeré zásluhy o školu a obec byl v roce 1953 místními komunisty označen jako učitel – kulak, a to jako jediný na okrese. Byl vystěhován ze školy a přesunut na jiný okres, do Vitic u Českého Brodu. Neučil tam však dlouho a byl přesunut do Nového Strašecí. Zde působil do roku 1956, kdy odešel z důvodu nemoci do předčasného invalidního důchodu. Za svůj život obdivoval prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a jeho nástupce Edvarda Beneše. V Nepoměřicích měl velice rád učitele Antonína Baráka, pozdějšího krajského inspektora. Ve válce pak učitele Bohumila Vajgla z Týnišť a dosud žijícího Josefa Pospíšila z Malešova.

Učitel Křelina byl rád mezi lidmi, v důchodu vypomáhal v místním jednotnému zemědělskému družstvu. Zemřel 3. září 1975. Jeho životní krédo bylo „Pravda vítězí“.

Program oslavy

Sobota 4. října: 12:00 – 14:00 – Den otevřených dveří v budově školy (nyní školka), 14:00 – Slavnostní zahájení v budově školy, přivítání žáků, rodáků a přátel Nepoměřic, průvod po vesnici k hasičské zbrojnici, 14:30 – 18:00 – Harmonikářské trio – hraje písničky z doby Karla Hašlera a na přání hostů, 18:00 – 19:00 – Komedie „Postel pro anděla“- vystoupení ochotnického spolku Uhlíř z Uhlířských Janovic, 20:00 – 24:00 a déle – hraje k tanci a poslechu Studio Kolín. V průběhu celého dne je možno zakoupit pamětní groše a upomínkové předměty (slavnostní kalendář, pamětní knihu).

Autor: Luboš Hájek

Místo události:
1.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 25 000 Kč Montéři kovových konstrukcí Montér reklamních panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě Vašeho zájmu o nabízené pracovní místo zašlete prosím Váš životopis na uvedený e-mail: smekalova@inpro-caslav.cz. Pokud Váš životopis bude odpovídat uvedené pozici, budete pozváni k osobnímu pohovoru s ředitelem firmy.. Pracoviště: Inpro čáslav s.r.o., Jeníkovská, č.p. 1815, 286 01 Čáslav. Informace: Lucie Smékalová, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 25 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Nabízíme volná místa pro všeobecné sestry. Požadujeme: min. ÚSO vzdělání v oboru (zdravotnická škola), další vzdělání výhodou., Nabízíme: dobré platové ohodnocení v závislosti na vzdělání a délce praxe,náborový příspěvek, zaměstnanecké benefity, příspěvek na PF, 5 týdnů dovolené, podporu vzdělávání, možnost ubytování., V případě zájmu se hlaste telefonicky nebo e-mailem., Místo výkonu práce: nemocnice Kutná Hora. Pracoviště: Oblastní nemocnice kolín, a.s., nemocnice středočeského kraje, nemocnice kutná hora, Vojtěšská, č.p. 237, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Jitka Novotná, +420 327 503 497. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 12 500 Kč Pomocní kuchaři Pomocný kuchař. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: podnikové stravování, vaší náplní práce bude práce v kuchyni, pomoc šéfkuchaři, příprava příloh, vydávání obědů a večeří. Pracoviště: Král obchodní centrum s.r.o. p, Prachňanská, č.p. 88, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Petra Králová, +420 603 874 745. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 11 745 Kč Asistenti pedagogů. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11745 kč, mzda max. 16538 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Trestní bezúhonnost, odborná kvalifikace podle Zákona o pedagogických pracovnících v platném znění (zákon č. 563/2004 Sb.), tj. dokončené střední vzdělání s maturitní zkouškou + studium pro asistenty pedagoga (akreditovaný kurz)., Počet hodin týdně: 30hod., V případě zájmu se hlaste na uvedené kontakty. , Místo výkonu práce: ZŠ Kamenná stezka 40, Kutná Hora. Pracoviště: Základní škola kutná hora, kamenná stezka 40, Kamenná stezka, č.p. 40, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Vít Šnajdr, +420 327 512 229,728 270 457.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

KRÁTCE: Univerzita volného času zahájí zimní semestr

Album kapely Vesper Pan Optikum.

Kapelník Vesperu: Pan Optikum je o tom, jací nechceme být

Na ranči ve Vinařích se závodilo v Extreme trailu

Vinaře /FOTOGALERIE/ – Ranč ve Vinařích u Čáslavi hostil v sobotu 12. září závod v Extreme trailu.

Kopie Staroboleslavského palladia bude k vidění v chrámu svaté Barbory

Kutná Hora – Oslavy svátku sv. Václava budou v Kutné Hoře okořeněny o jednu unikátní podívanou. Návštěvníci chrámu sv. Barbory budou totiž moci obdivovat unikátní kopii Staroboleslavského palladia. To zde bude vystaveno od 27. do 30. září.

Iva Máchová: Paliativní péče v regionu chybí

Kutná Hora /ROZHOVOR/ – LCC domácí péče v regionu působí od roku 2011. Její ředitelkou je Iva Máchová. Smysl nevidí jen v navyšování platů, ale v lepší spolupráci mezi zdravotními pojišťovnami, praktickými lékaři, ale i samotnými poskytovateli domácí péče.

Zdravotní sestry pro domácí péči leckde chybí

Kutnohorsko – O domácí péči zájem je: budou ale lidé, kteří by ji pacientům poskytovali? Charita České republiky, která službu v mnoha okresech poskytuje, je ve stávkové pohotovosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT