Od 19 do 22 hodin se za dobrovolné vstupné otevře katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Ta nabídne prostor pro zklidnění, modlitbu, rozjímání a pro zájemce bude otevřena i výstava Světlo a tma v podkroví této jedinečné stavby. Ve 20.30 hodin proběhne pásmo modliteb se zpěvy mládeže za oběti koronaviru.

Výjimečně se otevře i kostel Všech svatých s kostnicí, a to na prohlídky s tématem Obnova sedlecké kostnice. Ti návštěvníci, kteří dorazí na jednu z plánovaných prohlídek v 18, 19 nebo ve 20 hodin, se od odborníka dozví, jak obnova postupuje, s jakými problémy se stavba musí potýkat, jaké záhady se v průběhu prací objevily, či jaké nové informace jsme díky rozsáhlému archeologickému průzkumu získali.

„Kapacita je omezená, doporučujeme rezervovat místa na www.rezervace.sedlec.info. Dobrovolné vstupné bude věnováno na pokračování prací na obnově kostnice, ta je financována výhradně z výnosů z turismu,“ řekla ředitelka organizační složky sedlecké farnosti Radka Krejčí.

Další otevřenou sakrální památkou v Kutné Hoře je kostel sv. Vavřince na Kaňku, ve kterém mohou návštěvníci obdivovat mimo jiné i kazatelnu a sanktuárium z počátku 16. století od Matyáše Rejska. Kostel bude otevřen od 18.00 do 21.00 hodin a součástí programu bude i houslový koncert dětí ze základní umělecké školy pod vedením učitelky Lenky Drahotové, který začíná hned v 18.00 hodin. Od 20:00 hodin do 21:00 nabídne kostel prostor k modlitbě se zpěvy Taizé a četbou z Bible.

Program Noci kostelů 2020 na Kutnohorsku najdete ZDE.

K prohlídce, modlitbě, poděkování či k napsání soukromé prosby bude otevřen i kostel sv. Štěpána v Malíně, kostel sv. Bonifáce v Lochách u Čáslavi a kostel sv. Vavřince v Církvici. Kompletní otevírací hodiny všech kostelů naleznete na našich webových stránkách www.sedlec.info a nebo na oficiálních stránkách Noci kostelů www.nockostelu.cz.

Naopak letos zůstanou dveře zavřené do kostela sv. Jakuba v Církvici, důvodem je částečná rekonstrukce a příprava nové expozice v sakristii. Tato románská perla se ale veřejnosti otevře v sobotu 20. června.