Výstava, která je připravena speciálně k 700 výročí narození Karla IV., potrvá až do 30. listopadu. Expozice připomíná nejen letošní významné výročí, ale celkově se snaží přiblížit návštěvníkovi atmosféru doby lucemburské. „Výstava osvětluje nenahraditelnou roli královského horního města Kutná Hora pro samotnou podstatu moci a vlády čtyř českých lucemburských panovníků Jana, Karla, Václava a Zikmunda," uvedla před časem kurátorka výstavy Světlana Hrabánková.

Návštěvníci se mohou těšit na vskutku nevšední exponáty, z nichž tím patrně nejatraktivnějším je replika císařské koruny. Její výpůjčku posvětil Hrádku Středočeský kraj již na začátku letošního února. Na čtvrteční vernisáži bylo vidět, že je to právě koruna, která stojí v centru zájmu. Císařská koruna ale nebude na výstavě po celou dobu jejího trvání. Vystavena bude do 31. srpna.

ení to ale pouze císařská koruna, která na sebe v expozici strhává pozornost návštěvníků. Příchozí se mohou těšit i na repliku Sedlecké monstrance, která je umístěna vzadu výstavního sálu v okenním výklenku. Dále jsou zde k vidění různé mince, faksimile Velislavovy bible a právní knihy doby Václava IV. Na celou expozici rovněž dohlíží busty lucemburských panovníků, které byly pro expozici speciálně vytvořeny.