Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Pavel Soukup hovořil v Čáslavi o době Jana Husa

Čáslav – Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská" zorganizoval pro všechny příznivce historie přednášku Pavla Soukupa na téma „Promluvy, plakáty, popěvky a posměšky v mediální kampani doby Husovy". Přednáška se konala v úterý 15. září ve výstavní síni na Žižkově náměstí, s podporou Městského muzea a knihovny Čáslav. Přednášku zahájila jednatelka spolku Drahomíra Nováková za přítomnosti současného dlouholetého předsedy Petra Charváta.

17.9.2015
SDÍLEJ:

Přednáška Pavla Soukupa v ČáslaviFoto: Vladimír Havlíček

Přednáška na toto netradiční téma byla zaměřena na popis a rozbor, dnes bychom s nadsázkou řekli prostředků „mediální prezentace", kterou využíval Jan Hus a jeho stoupenci. Není pochyb, že na začátku 15. století, kdy ještě neexistoval knihtisk a kdy téměř celá společnost byla negramotná, to nebyl lehký úkol. Tím, že Jan Hus se svými stoupenci vybudoval akceschopnou „mediální skupinu", předběhl dobu o několik století.

Pavel Soukup přednášku uzavřel konstatováním: „Mistr Jan Hus a po upálení jeho stoupenci vytvořili z dnešního pohledu s malými technickými možnostmi účinnou mediální strategii, která ovlivňovala historii v podstatě až do bitvy na Bílé hoře".

 Pavel Soukup vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, svou diplomovou práci věnoval tématu ideálu křesťanského rytířství ve středověkých Čechách. Poté při Ústavu českých dějin FF UK obhájil disertační práci o reformním kazatelství v pozdně středověkých Čechách s důrazem na studie o nejstarších kázáních Jakoubka ze Stříbra. Pavel Soukup působí aktuálně v Centru medievistických studií při Filosofickém ústavu AV ČR, kde se specializuje na středověkou náboženskou literaturu, svaté války a křížové výpravy, pozdně středověkou herezi, zvláště husitství a teologické polemiky. Patří k editorům velké monografie Husitské století. Studoval na zahraničních univerzitách, je členem několika redakčních rad, přednáší na Univerzitě Karlově i v zahraničí. Je autorem historických monografií, překládá do češtiny.

V letošním roce si připomínáme šestisté výročí upálení církevního reformátora Mistra Jana Husa. Během tzv. „roku Jana Husa" bylo řečeno mnoho, byl natočen třídílný film, uspořádáno nespočet přednášek, ale pouze Pavel Soukup se na tohoto národního hrdinu podíval z jiného úhlu, z pohledu využití „mediálních nástrojů" 15. století. A o to byla přednáška zajímavější.

Autor: Redakce

17.9.2015
SDÍLEJ:
Běh Dačického 12.
222

Běh je v Kutné Hoře populární. Podílí se i Dačického 12

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení