Plesy obecní, hasičské, reprezentační, ale i ty maturitní staví občany z Kutnohorska – a ženy především – před těžké dilema: co si vzít na sebe za šaty? Jaký účes a jaké doplňky zvolit? Je lepší motýlek, nebo kravata? Na otázku, jaké trendy v rámci přípravy zevnějšku na slavnostní plesání vévodí, jsme se ptali nejen v půjčovně společenských šatů, ale i v kadeřnictví nebo kosmetickém salonu.

Na několik plesů se v letošní sezoně chystá také Lucie Bísková, která pracuje ve Zruči nad Sázavou. „Na plesy chodím velice ráda, beru to jako společenskou událost. Šaty 
a účes si vybírám podle tématu plesu. Společenštěji se oblékám na ples městský a uvolněnější šaty volím třeba na ples myslivecký," řekla Lucie Bísková s dodatkem, že šaty si nepůjčuje, ale obvykle rovnou koupí.

Šatům vévodí odhalená záda

Prvním bodem přípravy na večer plný tance je pro ženy 
i muže výběr vhodného oděvu. Jak prozradila Kateřina Marková z půjčovny svatebních a společenských šatů na Jungmannově náměstí v Kutné Hoře, výběr šatů a jejich střihu v jejich salonu je do značné míry ovlivněn věkem příchozích. „Obvykle starší dámy, mluvíme o kategorii 35 let a výše, volí decentní, delší šaty. Nechtějí moc, aby jim byly vidět nohy, občas tak zakrývají třeba křečové žíly," sdělila Marková.

Mladší dívky pak volí často šaty krátké, koktejlky.
Z hlediska střihu šatů i letos – jako již několik let – vévodí šaty korzetové. „Změnou je pouze to, že v současnosti bývají i korzetové šaty jednolité, korzet se neodepíná. U šatů je zkrátka jejich vrchní díl vyztužen kosticemi," popsala současný trend Kateřina Marková. Dále jsou při půjčování šatů oblíbená odhalená záda nebo odhalené nohy. „Opět ne každý si to může dovolit, někdo třeba potřebuje skrýt jizvy na zádech nebo krátké nohy," dodala Marková.

Mladým kravata, starším motýlek

I když půjčování šatů mají lidé spojeno spíše se ženami, nezřídka si oblek a společenský oděv chodí zapůjčit i muži, například chlapci mířící prvně do tanečních. Volí jako doplněk více kravatu, nebo se oblibě těší třeba motýlek? „Výběr je opět individuální. Většinou mladí chlapci volí kravatu, motýlek jim přijde komický. Po tom sahají častěji spíše muži starší," prozradila rozdíly ve výběru vázačky Kateřina Marková.

Její slova potvrdili i dotazovaní muži. „Já osobně mám raději kravatu, motýlek podle mě patří číšníkům," vyjádřil svoji přízeň kravatě Luboš Červinka z Červených Janovic. Přednost kravatě dává také Radim Hruška z Kutné Hory, kterému se kravata zkrátka líbí u obleku více než motýlek. „U obleku střídám pouze košile a kravaty," dodal.

Vázání kravaty nebo motýlku se může stát pro muže noční můrou. „Mladí chlapci nebo často také ženiši volí ušité hotové vázanky na šňůrce, u kterých se nemusí zlobit s jejich uvazováním," prozradila malý „zlepšovák", kterým si muži usnadňují práci, Kateřina Marková.

Pevně utaženým účesům odzvonilo

Další starostí v případě žen je společenský účes. Ačkoliv trendy se z dlouhodobého hlediska příliš nemění, přeci jen i zde dochází k částečné změně: doby, kdy účesům na plesech vévodily pevně stažené, uhlazené vyčesané drdoly jsou však podle slov kutnohorského kadeřníka Michala Truhláře dávno pryč. „Řekl bych, že trendem současnosti je 
v rámci společenských účesů především určitá ležérnost 
a uvolněnost. Vlasy již nejsou tak uhlazené a sčesané," řekl.

Výběr účesu je však stejně jako výběr šatů velice individuální záležitostí, kterou nakonec ve většině případů musí rozlousknout on sám. „Fantazii se v tomto případě meze nekladou. Musím ale přiznat, že většinou nechávají zákaznice výběr účesu na mně," dodal na závěr kadeřník Michal Truhlář.

Líčení závisí i na barvě šatů

Jednou z dalších věcí, kterou 
v rámci příprav na plesy především důležitějšího společenského charakteru řeší ženy, je líčení. Jak zvýraznit své rysy a být v onen večer princeznou?

„Především maturantky si objednávají na svůj večer líčení. Můžou absolvovat buď zkoušku, nebo se domluvíme přímo na konkrétní den a hodinu. Důležité pro líčení je, jakou barvu mají například její zvolené šaty," řekla Kateřina Raková z kosmetického salonu v Kutné Hoře. Důležitou roli při výběru líčení hraje, zda je žena zvyklá se více líčit, nebo si vystačí pouze s řasenkou. „Všeobecně se ale doporučuje spíše, aby líčení na ples a večer bylo výraznější. Je to nejen kvůli fotografiím, kde by slabé líčení mnohdy nebylo vůbec vidět, ale také i díky umělému světlu, na kterém to výraznější lépe vynikne," dodala dále.

Mladé dívky se mohou více odvázat

Při líčení je potřeba vzít v potaz kromě barvy šatů a zákazničiných zvyklostí také věk klientky. „Samozřejmě mladé dívky si mohou leccos dovolit, jejich pleť je mladá, netrápí je třeba povadlá víčka. Starší ženy by se měly vyvarovat například přílišné vrstvě pudru," uvedla věci, kterým je lepší se ve vyšším věku vyvarovat, Kateřina Raková.

Vrstva pudru, stejně jako příliš hutný make-up starším ženám nehezky zvýrazní vrásky v obličeji. „Volit by proto měly spíše lehčí make-up. Stejně tak později ženy trápí třeba povadlá oční víčka, kdy se nedoporučuje používat například třpytky na oči," zakončila Kateřina Raková.