A bude ve znamení čtyřek. Připomene výročí úmrtí Bedřicha Smetany, který zemřel v roce 1884, Antonína Dvořáka, od jehož smrti uplynulo již 110 let nebo Leoše Janáčka či Viléma Blodka, jejichž významná životní data opět provází magická čtyřka.

Letošní již osmnáctý ročník Operního týdne v Kutné Hoře odstartuje již v pátek 20. června. V rámci čtyř večerů nabídne to nejlepší, co může hudební žánr opery nabídnout.

Defilé téměř tří set účinkujících

Před zraky návštěvníků se představí téměř tři sta účinkujících, ať již sólistů, tanečníků pánského baletu či členů Filharmonie Teplice a Filharmonie Hradec Králové. „K tomu samozřejmě je třeba připočíst i naše uvaděče a také lidi, kteří se starají o technické zabezpečení festivalu," sdělila ředitelka Operního týdne Karolina Hromádková.

Jak prozradila, mimořádnou hudební lahůdkou pro milovníky opery bude už první z večerů, kdy se na prknech Městského Tylova divadla představí jedna z nejznámějších operních pěvkyní Eva Urbanová. Ta zazpívá árie a scény z oper výše jmenovaných velikánů české hudby Smetany, Dvořáka a Janáčka. „Eva Urbanová není v Kutné Hoře nováčkem, naposledy ji mohli milovníci Operního týdne vidět například loni, kdy zpívala Miladu ve Smetanově Daliborovi," uvedla Karolina Hromádková.

Druhý večer je spíše komornější záležitostí. V historické zasedací síni Vlašského dvora se představí pět účinkujících v čele s hercem, dramatikem a režisérem Antonínem Procházkou.

Zazní i písně od italského velikána

Vyvrcholením festivalu budou třetí a čtvrtý večer, které se odehrají na nádvoří Vlašského dvora. 25. června se zde představí italský tenorista Luciano Mastro, který v první polovině vystoupení zazpívá tenorové árie z nejznámějších italských oper a ve druhé polovině zazní neapolské písně, které s oblibou zařazovali do svých koncertů všechny světové pěvecké hvězdy, včetně nedávno zesnulého Luciana Pavarottiho.

Zlatým hřebem Operního týdne bude opět poslední večer, na který je naplánována opera Carmen od Georgese Bizeta. Představení se opět uskuteční pod širým nebem na nádvoří Vlašského dvora.

Operním večerům věrni i deset let

Příprava týdenního hudebního festivalu rozhodně není snadnou záležitostí. Všem večerům předchází řada zkoušek. Před operou se navíc pěvci, režisérka, dirigent a technici sjedou do Kutné Hory už den před začátkem. V tento den budou probíhat již první zkoušky, které ozvláštní návštěvníkům Vlašského dvora jejich prohlídky.

Částečně i díky této precizní přípravě a z veliké míry díky propracovanosti programu a defilé výborných účinkujících se těší Operní týden v Kutné Hoře vysoké popularitě a návštěvnosti. „Již od února a března vyřizuji objednávky. Návštěvnost je vždy výborná. Dokonce někteří návštěvníci jsou Opernímu týdnu věrni již třeba deset let," prozradila ředitelka Karolina Hromádková. Záštitu nad festivalem převzal také ministr kultury Daniel Herman.

Na vystoupení se nechodí podívat jen milovníci opery z Kutné Hory a potažmo i České republiky, ale i hosté ze zahraničí, především ze Slovenska, Rakouska nebo Německa. Tento veliký hudební zážitek si mimo jiné užije i starosta města Ivo Šanc. Město Kutná Hora je totiž tradičním partnerem festivalu. On sám je všeobecně velikým hudebním fanouškem. „Z vážné hudby sice dávám spíš přednost hudbě symfonické a komorní, ale opera v kulisách Vlašského dvora je mimořádný zážitek i pro mě. Takže určitě přijdu," sdělil starosta. A ačkoliv si kvůli pracovním povinnostem nemůže užít vrchol Operního týdne představení Carmen užije si alespoň svou favoritku, Evu Urbanovou.