Již dnes ráno se do ulic vybraných obcí a měst vypraví více než čtyři stovky malých 
i velkých králů v doprovodu svých vedoucích. Jak prozradila Marie Macková z kutnohorské oblastní charity, letos se do terénu vydá kolem devadesáti skupinek Tří králů.

„Tříkrálové koledování letos připadne na konec školních vánočních prázdnin. Klademe si proto otázku, zda se tato skutečnost podepíše na výsledku sbírky. Laťka je nastavena hodně vysoko: v loňském roce se nakoledovalo v našem regionu více než tři sta osmdesát tisíc korun," informovala dále Marie Macková.

První koledování se uskutečnilo v Kutné Hoře již v pátek 3. ledna, samotná hlavní sbírka potrvá v průběhu tohoto víkendu v celkem jednačtyřiceti přihlášených obcích. Mezi nimi jsou samozřejmě „hlavní" města jako Kutná Hora a Čáslav, ale také menší 
obce, jako jsou například Vlastějovice, Habrkovice nebo Damírov. 

 Mezi letošní nováčky patří například Městec Králové, kde zahájení vůbec prvního koledování bude ve velikém stylu: na začátku zazpívá sbor při koncertu. Naopak podle slov Marie Mackové se nezúčastní Malešov.

„Letos byly přípravy trochu hektické, protože jinak nám pomáhají například školy. Letos však sbírka zasahuje ještě do konce vánočních prázdnin. Kvůli počasí ale byly zrušeny zájezdy, takže nakonec účast je hojná a srovnatelná s předešlým rokem," dodala Marie Macková z Oblastní charity Kutná Hora.

Věnování peněz záleží na dárci

Koledníci se ke koledování 
v rámci oblastní charity přihlašovali přes její webový formulář. Vedoucí skupiny musí být vždy starší patnácti let, 
u malých dětí musí jejich účast na koledování potvrdit rodiče svým podpisem.

„Pokud si bude dárce chtít ověřit totožnost koledníků, ukáže mu vedoucí skupiny průkazku. Naše kasičky jsou zapečetěné a označené číslem úřadu," vysvětlila Marie Macková s tím, že komu však peníze dárce nakonec věnuje, záleží čistě a pouze na něm.