Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pradědeček se z války šťastně vrátil, následky si však nesl do konce života

Zruč n. Sáz. /Bohdaneč – Sto let již uplynulo od roku, kdy bya vyhlášena první světová válka. Tehdy to pro muže znamenalo jediné: rozloučit se se svými rodinami a odebrat se sloužit v rakousko-uherské armádě.

12.7.2014
SDÍLEJ:

Karel Tvrdík (vpravo) s nadřízeným, foceno krátce před jeho odchodem domůFoto: archiv rodiny Jiřiny Janatové

Většina z nich zamířila na frontu, kde nikdo neměl jistotu, zda se dožije zítřka. Ženy s dětmi se samy staraly o správu domácnosti a obživu.

Na svého pradědečka vojáka vzpomíná na stránkách Kutnohorského deníku Jiřina Janatová ze Zruče nad Sázavou.

Rodinná fotografie

Mezi vojáky byl i bohdanečský rodák Karel Tvrdík. „Tehdy bylo zvykem, že muži, kteří rukovali do války, si před odchodem pořizovali fotografie rodiny. Jednu fotografii měla u sebe rodina, která na muže vzpomínala a jednu voják sám, aby i ve válečné vřavě mohl vzpomínat na manželku a děti. Často byly tyto fotografie po návratu z války třeba prostřelené nebo zašpiněné od krve po zraněních," vypráví Jiřina Janatová, pravnučka Karla Tvrdíka. Její praděd se nakonec z války vrátil, ale následky bitevní vřavy si nesl až do konce života.

V době, kdy pradědeček rukoval na vojnu, měl doma již tři děti – syna Josefa a dcery Filomenu a Aničku. „Pradědeček rukoval do Čáslavi, kde se nacházelo sídlo velitelství zeměbranného doplňovacího okresu. Zde ho přidělili k c. a k. zeměbraneckému pěšímu pluku číslo 12," vzpomíná na příbuzného dále Jiřina Janatová.

Těžké časy

Pro rodinu – samotnou ženu s třemi malými dětmi – nastaly tehdy těžké časy. Jak dokládají i záznamy z kroniky města Zruč nad Sázavou, která mapuje situaci ve městě i širokém okolí, zásoby potravin tehdy byly zoufale malé. Značná část z nich se odevzdávala a zasílala vojákům na frontu, matkám v době nepřítomnosti otců pomáhaly nejstarší děti v rodině, které bývaly na jaře a na podzim částečně nebo úplně osvobozeny od povinné školní docházky.

Válečný invalida

Válka trvala dlouhé čtyři roky. Za tu dobu někteří vojáci z českých zemí přeběhli na stranu Ruska, mnozí padli, jiní si, stejně jako Karel Tvrdík, odnesli doživotní následky po vážném zranění. „Pradědeček nakonec skončil ve špitále. Do hrudi ho zasáhly střepiny po výbuchu.

Z války se vrátil také se zmrzačenou pravou rukou, kde mu zcela chyběl 

Ošetřovatelka Anna Drindelová, švagrová Karla Tvrdíka

malíček a poškozené a nepohyblivé mu zůstaly ostatní články prstů," sdělila Tvrdíkova pravnučka. Karel Tvrdík se stal válečným invalidou.

Jeho pravnučka dodnes obdivuje dědečkovu vitalitu, kterou nezlomil ani dlouhý pobyt v nemocnici. „Tehdy mu sem poslala dopis jeho švagrová Anna Drindelová, která se velice toužila stát ošetřovatelkou. Prosila tehdy v dopise pradědečka, zda by se nemohl pozeptat," dodává Jiřina Janatová. Pradědeček „ztratil slovo" a Anna se dočkala svého snu, kdy pečovala o zraněné.

Karel Tvrdík obdržel oficiální propouštěcí list, a jako válečnému invalidovi mu byla připsána určitá částka jako odškodnění. „Za peníze nechal pradědeček v Bohdanči postavit kiosek, ve které provozoval obchodní činnost," uvedla na závěr Jiřina Janatová, vojákova pravnučka.

Jiřina Janatová vzpomíná na svého pradědečka

Osud svého pradědečka Karla Tvrdíka z Bohdanče si letos připomněla jeho pravnučka Jiřina Janatová i díky výstavě „Proč mámy pláčou", která je až do srpna k vidění v galerii na zručském zámku. Zde je vzkaz Jiřiny Janatové, ve které vzpomíná na krušné časy, které Karel Tvrdík trávil na frontě:

Milý pradědečku,
v letošním roce vzpomínáme právě 100. výročí vypuknutí války. Byl jsi to ty, kdo ji z naší rodiny zažil. Viděl jsi umírat své kamarády. Prošel jsi peklem, ze kterého sis odnesl celoživotní následky, s nimiž nebyl tvůj další život lehký. O rodinu ses postaral, děti vychoval a postavil je do života. A přišla 2. světová válka. Do ní jsi musel vyprovázet své dva syny! Muselo to být těžké.
Žil jsi dlouhý život, který ti hodně přinesl, ale také mnohé vzal. Vzpomínám na tebe s láskou, na vysokého, laskavého, štíhlého šedovlasého staříka, vyprávím o tobě svým vnoučatům, tvým prapravnoučatům.
Nežil jsi nadarmo.
Tvá pravnučka Jiřina

Autor: Blanka Olišarová

12.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradiční předvolební debata Deníku: s politiky na cestě autobusem. Zastavení na besedě s občany ve Všetatech na Rakovnicku.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Volební místnost v čáslavské průmyslové škole.
116

Kutnohorsko volí! O hlasování je velký zájem

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lidé dnes začnou volit své zástupce do poslanecké sněmovny

Kutnohorsko – Volební místnosti se otevřou po celém okrese již dnes ve čtrnáct hodin. Občané si tak budou moci zvolit své zástupce do poslanecké sněmovny. Zatímco v obcích bývají volební místnosti nejčastěji na obecních úřadech, najdou se i netradiční místa.

KRÁTCE: Fanoušci skupiny Derby si přijdou o víkendu na své

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Národní středisko pro eTwinning udělilo Základní škole T.G. Masaryka certifikát

Kutná Hora – Základní škola T. G. Masaryka Kutná Hora s radostí oznamuje, že získala certifikát kvality za eTwinningový projekt – Spring in my country.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení