Spolu s Ditou Hořínkovou letos dělají celorepublikové vánoční turné již poosmnácté a poněkolikáté ho startují právě ve Zruči.

Koncert byl zahájen úvodním slovem zaměřeným na 100. výročí republiky. Na dobu, kdy byly vysazovány "lípy svobody" a na následně zavedenou tradici vztyčování nazdobených "vánočních stromů republiky" na náměstích.

Pak před publikum doslova vběhla tanečnice Klárka a předvedla za doprovodu hudby fantastickou akrobacii. Při pohledu na její ohebné tělo a obratné cviky se zdálo, že snad nemá ani kosti.

Když dotančila, zhasla světla a na pódium vstoupil Richard Pachman a po chvíli sálem lehoučkým krokem prošla Dita Hořínková v podobě anděla. A začal koncert. Nádherný jako vždycky.

Richard v blýskavém saku zpíval krásným sametovým hlasem, představil se jako autor a také připomněl něco ze starých tradic. S Ditou popovídali o postavách, které byly známy od počátku prosince až ke slunovratu. A tak jsme se poučili, že některé z těchto postav byly pro děti děsivé, některé vítané, ale ať už byly jakékoliv, bylo to povídání velmi zajímavé.

Nádherný Ditin soprán se nesl celým sálem, zvláště při jejím Ave Maria bylo v sále naprosté ticho, všichni seděli a bez dechu naslouchali. Oba účinkující byli oceněni potleskem ve stoje.

Nakonec si všichni společně zazpívali pár koled. Účinkující ještě představili nové CD, které pak bylo možno si zakoupit a nechat podepsat.

Poděkování si zaslouží pořadatelé z Klubu panenky ČR, zvláště Alena Zemanová, která navíc obdarovala všechny přítomné malým dárečkem.

Byl to opravdu příjemně prožitý sobotní podvečer, který ve všech zanechal hluboký kulturní zážitek a všechny může hřát navíc vědomí, že dobrovolným příspěvkem podpořili dobrou věc - Dětský domov ve Strančicích.

Jiřina Janatová