Nabídka na Kutnohorsku je pro rok 2018 opravdu pestrá. Sérii karnevalů pomyslně odstartuje dětský karneval v Kutné Hoře, který bude tradičně pod taktovkou místní organizace Sokola.

Děti si v maskách mohou přijít do sokolovny v Sokolské ulici zařádit už příští sobotu 20. ledna. Od 15 hodin O zábavný program se jako obvykle postarají cvičitelé všestrannosti Sokola, ale kupříkladu také Divadélko Kůzle. Děti si tak budou moci zatančit a zazpívat při písničkách, ale také v rámci speciální opičí dráhy budou moci vyzkoušet i nářadí v tělocvičně, ať už třeba trampolínu, lavičku nebo chůdy. V Kutné Hoře však nepůjde zdaleka o jedinou karnevalovou veselici.

Ta další bude pro děti připravena v neděli 11. února v kulturním domě Lorec. Dospělí se zase mohou těšit na jednu z největších akcí svého druhu v regionu, na tradiční Kaňkovský masopust. Do jeho průvodu se místní letos vydají v sobotu 24. února. K vyhlášeným masopustním průvodům patří i ten v Malešově. Místní o něj nepřijdou ani letos, uskuteční se v sobotu 10. února. „Začínáme v osm hodin ráno a končíme o půlnoci,“ uvedl starosta Malešova František Bláha.

Nabitý maškarní program budou mít letos v Hlízově. Místní se nejprve mohou 10. února těšit na travesti show. „Jde o novou skupinu, pořádá to jeden pán z Kolína,“ prozradila Zina Urbanová, předsedkyně kulturní a školské komise v Hlízově.

Zajímavé ale budou i následující karnevaly. „Letos budeme mít dětský karneval na téma Indiánů, loni jsme měli piráty. Co se týče karnevalu pro dospělé, tak jsme od tematického zaměření upustili, příchozí se ale můžou těšit na velmi příjemný dárek. Hlavní cenou tomboly totiž bude zájezd, konkrétně prodloužený víkend,“ prozradila Zina Urbanová. Nabito budou mít ale také ve Zbraslavicích.

„Letos toho máme ve Zbraslavicích hodně, tuto sobotu hasičský ples, pak 10. Února mají ples rybáři a v březnu nás čeká v sokolovně karneval v maskách,“ prozradila Lenka Hanousková z Obecního úřadu. Ve Zruči nad Sázavou zatím žádný karneval neplánují, místní ale mohou vyrazit do sousedních Hulic, kde se bude konat 16. února odpoledne.

„Vždycky to tam mají moc hezké,“ uvedla Eva Boumová z Odboru kultury Městského úřadu Zruč nad Sázavou. V Čáslavi se zase místní mohou těšit na karneval na ledě, který se na zdejším zimním stadionu uskuteční 10. února od 13 hodin.

SEZNAM KARNEVALŮ, BÁLŮ A MASOPUSTNÍCH PRŮVODŮ

20. ledna – Dětský karneval v sokolovně, Sokolská ulice Kutná Hora, od 15 hodin
20. ledna – Sportovní karneval Suchdol, od 19 hodin
10. února – Masopustní průvod, Malešov, od 8 hodin
10. února – Dětský námořnický bál, místní sál Onomyšl, od 13.30
10. února – Travesti show, Hlízov od 19 hodin, nová skupina z Kolína
10. února – Karneval na ledě Čáslav, od 13 hodin
11. února - Dětský maškarní karneval, Lorec v Kutná Hora, od 14 hodin
16. února – Maškarní odpoledne pro děti, Hulice
17. února - Dětský karneval Kácov - odpoledne, večer od 20 hodin karneval pro dospělé
17. února - Dětský karneval Hlízov, od 15 hodin
18. února - Dětský karneval DDM, Hotel Grand Čáslav, od 14 hodin
24. února - Karneval SK Církvice, od 20 hodin
25. února – Dětský karneval, Církvice, od 14 hodin
24. února - Masopustní průvod, Močovice, od 8 hodin
24. února - Masopustní průvod, Kaňk, od 9.30 hodin
3. března - Maškarní ples pro dospělé Močovice, od 13 hodin dětský karneval
10. března - Karneval pro dospělé, Křesetice, od 20 hodin
11. března - Odpolední karneval pro děti, Křesetice
11. března - Odpolední karneval pro děti, Svatý Mikuláš, od 14 hodin
17. března - Hasičský karneval Zbraslavice, od 13 hodin pro děti, od 20 hodin pro dospělé,
17. března – Maškarní karneval pro děti, Obecní hotel Ledečko, od 14 hodin
24. března - Maškarní bál Hlízov, od 20 hodin