Osmý ročník Pirkenštejnského ptáčka se koná již tento týden. Organizátoři však tentokrát měli co dělat, aby vyšli s rozpočtem.

Sedm let se v Ratajích konal festival nezávislé umělecké tvorby s finančním příspěvkem z fondu hejtmana Středočeského kraje. Letos je tomu však jinak. Pořadatelé příspěvek ve výši 25 tisíc korun sice obdrželi, ale vzhledem k podmínkám darovací smlouvy nakonec od smlouvy odstoupili, a tak museli celý příspěvek vrátit.

„Nesouhlasili jsme s podmínkami propagování tohoto příspěvku,“ vysvětlila Lucie Masopustová, předsedkyně pořádajícího občanského sdružení Exces. V minulých letech propagace spočívala v umístění loga Středočeského kraje na všech tiskových materiálech a také poděkování přímo hejtmanovi .
„Nový pan hejtman však požaduje umístění propagačního loga se jménem jeho vlastní osoby na veškerých tiskových materiálech naší akce. S tím zásadně nesouhlasíme!“ popsala konflikt Masopustová.

„Podle nás je velice neetické využít propagační materiály spojené s naší kulturní akcí k propagaci jediné osoby, která podle našeho názoru poskytla dar ze své pozice hejtmana Středočeského kraje, nikoli ze svých osobních zdrojů. Přesně tak totiž požadovaný způsob propagace vypadá,“ rozhořčila se zástupkyně sdružení. „Nebudeme propagovat žádnou politickou stranu a ani její zástupce,“ dodala.

Pokud by pořadatelé od smlouvy neodstoupili a podmínky, které se týkají propagace, nesplnili, nejenže by museli vrátit darovanou částku, ale také by zaplatili sankci ve výši 12 500 korun.

„Přestože jsme přišli o 25 tisíc, podařilo se nám nakonec s finančními prostředky nějak vyjít. Všichni pořadatelé a mnozí z účinkujících se zřekli svého honoráře, což nám velice pomohlo,“ ulevila si organizátorka.

Pirkenštejnský ptáček se tedy i přes komplikace uskuteční tak, jak bylo v plánu. Letošní ročník bude v podobě soutěžního maratónu autorských divadel. Festival bude zahájený v pátek ve 20 hodin koncertem kapely Nezmaření, na kterém mezi hosty vystoupí přední americký flamengový kytarista Artur Fuerte.

V sobotu 11. července dopoledne pak společně se soutěžními inscenacemi začne i doprovodný program pro děti.

Připravené budou různé soutěže, ukázky řemesel a výtvarné díly. „Vrcholem festivalu se stane večerní uvedení nově nastudované Moliérovy komedie Zdravý nemocný. V hlavní roli se zde představí český herec Karel Roden,“ pozvala Lucie Masopustová.

Hana Dittrichová