Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sestřičky z lazaretu, vojáci 
i občané vzdali čest padlým

Zruč nad Sázavou – Fanfáry v podání kapely slavnostně vyhrávají na náměstí MUDr. Svobody ve Zruči nad Sázavou. Přesně před sto lety, v roce 1914, byl právě zde vybubnován začátek I. světové války.

9.6.2014
SDÍLEJ:

Zruč nad Sázavou 7. červen 2014: Průvod a položení věnců u příležitosti 100. výročí vypuknutí I. světové válkyFoto: Blanka Olišarová

Mezitím se na náměstí shromáždily již desítky lidí. Někteří přišli s jasným cílem, jiní se zastavují ze zvědavosti, když slyší první takty. Ze zámku míří na náměstí sestřičky z lazaretu, oblečené v dobových kostýmech. Vždyť ihned po vypuknutí války se služby péče o raněné chopila i bývalá zámecká paní Emma Schebková.

Vzápětí jsou na místě i Alena Zemanová, jedna z iniciátorek pietního aktu, se svým doprovodem. Všichni oblečeni v kostýmech z doby před první republikou. S napětím očekáváme příjezd kočáru, taženého koňmi…

Jako první se objevují vojáci v uniformách – čestná stráž, poté kočár se starostou Martinem Hujerem v doprovodu bývalé průvodkyně a kronikářky Jiřiny Janatové a třech dívek, oblečených do zámeckých šatů. Vezou věnce, které na památku stoletého výročí položí u památníku padlých na Malostranském náměstí.

Salva z pušek

Kočár následovaný kapelou a průvodem míří k památníku, kde se průvod zastavuje. Za zvuku české hymny pokládají starosta Martin Hujer a Jan Adrián, další z organizátorů, věnce u paty pomníku. Po zapálení svíček setrváváme všichni v družném tichu, hraje pouze kapela. Společně si připomínáme lidi, kteří položili před sto lety ve válce svůj život. Pietní akt je u konce. Na závěr zazní k poctě tři výstřely z pušek vojáků.

Nápad připomenout si místní oběti I. světové války, se zrodil v hlavách členů občanského sdružení Rodáci ve Zruči nad Sázavou. Ústřední trio – Alena Zemanová, Jiřina Janatová a Jan Adrián – se chopili organizace. Ve spolupráci s městem dohodli zapůjčení kočáru, doprovod lidí v kostýmech, objednali kapelu a zakoupili věnce.

U této příležitosti nashromáždili také předměty z I. světové války, které jejich majitelé uchovávají jako rodinnou památku. Věci padlých i přeživších vojáků potom představuje výstava Proč mámy pláčou v galerii na zámku.

„Je třeba lidem připomínat, co se kdysi událo"

Zruč nad Sázavou – V I. světové válce, jejíž stoleté výročí si letos celá země připomíná, pokládali za svou vlast životy. Vojáci bojovali, ale nepřestávali myslet na své blízké a na návrat domů.

Jan Fišer a Martin Kudibal přijeli na sobotní pietní ceremoniál dělat čestnou stráž kočáru a průvodu až z Nymburska. Jsou členy Klubu vojenských vozidel Bříství. Téma I. světové války je přitahuje už delší dobu. „Znalost historie je základ našeho státu a také otázka vlastenectví," vysvětluje Martin Kudibal. Podle jeho kolegy Jana Fišera je rovněž důležité, aby lidé nezapomněli. Podle jeho slov je dobré připomínat, co české země v historii prožily.Zruč nad Sázavou 7. červen 2014: Průvod a položení věnců u příležitosti 100. výročí vypuknutí I. světové války

Oba pochodují v čele průvodu s puškami opatřenými bajonety na ramenou. Na sobě mají historické uniformy legionářů s husitským kalichem na rameni. „Jedná se o odznak II. střeleckého pluku Jiřího z Poděbrad. Tenkrát existovaly takzvané husitské divize," popsal Jan Fišer. Uniformy jsou jejich vlastní. A kde čerpali oba „vojáci" inspiraci? Z knížek o dějinách Evropy, dobových fotografií a dalších historických pramenů.

Ve Zruči nad Sázavou jsou oba legionáři poprvé. Před kočárem mašírují shodnou nohou do rytmu kapely. Je až s podivem, jaká jistota z nich čiší. Nacvičovali si své vystoupení? „Přijeli jsme asi deset minut před tím, než jsme se vydali s průvodem. Takže nacvičené jsme neměli nic. Ale jsme zvyklí takto vystupovat, rychle jsme se přizpůsobili," dodávají oba na závěr. 

Autor: Blanka Olišarová

9.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradiční předvolební debata Deníku: s politiky na cestě autobusem. Zastavení na besedě s občany ve Všetatech na Rakovnicku.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Volební místnost v čáslavské průmyslové škole.
116

Kutnohorsko volí! O hlasování je velký zájem

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lidé dnes začnou volit své zástupce do poslanecké sněmovny

Kutnohorsko – Volební místnosti se otevřou po celém okrese již dnes ve čtrnáct hodin. Občané si tak budou moci zvolit své zástupce do poslanecké sněmovny. Zatímco v obcích bývají volební místnosti nejčastěji na obecních úřadech, najdou se i netradiční místa.

KRÁTCE: Fanoušci skupiny Derby si přijdou o víkendu na své

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Národní středisko pro eTwinning udělilo Základní škole T.G. Masaryka certifikát

Kutná Hora – Základní škola T. G. Masaryka Kutná Hora s radostí oznamuje, že získala certifikát kvality za eTwinningový projekt – Spring in my country.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení