A co je na výstavě k vidění? Nejrůznější vánoční dekorace a výrobky, které vyrobily nejen děti z mateřských a základních škol. Své výtvory na výstavu zapůjčily také šikovné obyvatelky obce. K vidění jsou tak háčkovaní či paličkovaní andílci, rozmanité adventní věnce nebo krásně nazdobené perníčky.

Dominantou výstavy je však slaměný betlém, který je dítětem Marie Prokopové a manželů Lukáše a Veroniky Fraňkových. „S tvorbou betléma jsme začali asi před pěti lety,“ prozradila Marie Prokopová. „Nejdříve jsme vyrobili Marii, Josefa a jesličky s Ježíškem, které jsme umístili pod stříšku,“ popisuje začátky práce.

Následující rok vyrobili tři krále, o rok později velblouda a další zvířátka s pasáčkem a letos přišli muzikanti – klarinetista s houslistou. Do budoucna by měl vzniknout ještě basista.

Jak dlouho trvá vytvoření jedné postavy, se podle Marie Prokopové nedá zobecnit. „Základem zvířátka je kartonová kostra. S postavou je to složitější, je třeba vytvořit drátěnou konstrukci,“ vysvětluje.

„Na konstrukci se dává sláma, která se namotává provázkem. Takto jsme dvě postavy ve dvou lidech dělali čtyři hodiny. To je ovšem pouze hrubá práce. Pak se musí zastříhat a porovnat a různě upravit,“ popisuje Prokopová s tím, že například výroba houslí pro hudebníka z kartonu zabralo přes tři hodiny. Ozdobeny jsou však do nejmenších detailů.

„Na závěr musím poděkovat všem, kteří se na výstavě podíleli, a také starostovi Miloši Mlynkovi za jeho podporu,“ zakončila Prokopová.