Veselohru o pěti dějstvích nastudoval podle předlohy Adolfa L´Arronga režisér Rudolf Skala, který si zahrál zlatníka Hanuše Mazánka. Knihu německého spisovatele a dramatika si kdysi koupil v antikvariátu. „Úsměvný příběh dvou rodin ze druhé poloviny devatenáctého století mě natolik zaujal, že jsem se ho rozhodl přenést na divadelní prkna ve Svatém Mikuláši,“ pousmál se Rudolf Skala.

S přípravou listopadového představení začali ochotníci v březnu. „Moc to nešlo. Vždycky někdo kvůli povinnostem v zaměstnání chyběl. Současná doba už podobným aktivitám nepřeje, a proto jsem moc rád, že se nám každoročně podaří jeden kousek zrealizovat. Nejen místní občané, ale i lidé z dalekého okolí už jsou na to zvyklí a těší se,“ poznamenal Skala.

Jednou ze dvou nových mladých tváří divadelního kroužku ve Svatém Mikuláši se stala Adéla Rajchmanová. Zahrála si služku a komornou. „Byla to dvojrole, ale spíš skoro křoví,“ skromně podotkla čtrnáctiletá dívka. „Nic náročného to nebylo. Text jsem si poměrně snadno zapamatovala a tréma ze mě s příchodem na jeviště spadla,“ přiblížila své pocity při debutu patnáctiletá Eliška Končelová.

I díky komediální roli Kalousova kočího Cupaniny v podání Pavla Muchy staršího se diváci v pátek i v sobotu opravdu dobře bavili a za odměnu dali hercům ten nejhezčí dárek. „Kvůli bouřlivému potlesku jsme se při závěrečné děrovačce málem ani neodešli z jeviště,“ za všechny účinkující uvedl dojatý režisér Rudolf Skala.