Návštěvníci oblíbené historické slavnosti se opět mohou těšit na velkolepý program plný rytířských soubojů a dobové hudby. Svůj um předvedou i středověcí řemeslníci, děti jistě potěší žongléři a komedianti, rytířské ležení nebo kolotoč a v neposlední řadě přítomné opět nadchne sobotní dvorská večerní slavnost s ohňostrojem a nedělní „stříbrná“ mše.

Každoroční gotická událost se bude opět konat v prostorách chrámu sv. Barbory, také v zahradách a na nádvoří bývalé jezuitské koleje, současné Galerie Středočeského kraje.

Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora těšila u krále Václava IV. Nenásilnou a zábavnou formou seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do konečné podoby slavného stříbrného groše. Přibližuje zvláštnosti životního stylu středověkého horního města, všech skupin jeho obyvatel, jejich osudy společné i osobní. Celá slavnost se koná jako neopakovatelná velkolepá divadelní premiéra pro stovky nadšených aktérů.

Letošní program nabídne nejen stálice, jakou je třeba kouzelník Žito. V plánu jsou i novinky, které mají i domácí stopu. 

Novinky se budou týkat v první řadě vodní scény. Diváci se mohou těšit na silovou akrobacii Aventýr a letos poprvé se zde s vystoupením představí domácí šermíři MOR. Kolemjdoucí mohli členy místní šermířské skupiny zahlédnout již minulý týden v prostorách vodní scény trénovat. Co si připravili, předvedou v sobotu ve 14.30 hodin a v neděli v 13.15 hodin.

V programu jsou ale i další pravidelným návštěvníkům zatím neznámé body. „V sobotu program nabídne i nově připravenou scénkou Veliká různice, ve které se představí místní ochotníci. V sobotu v 19 hodin proběhne nové divadelní představení ve stylu francouzského dvora Slaviánova cesta od dobyté Tróje,“ vyjmenovala novinky Edita Dvorská z Českého muzea stříbra.

Novinky na příchozí čekají také v neděli. Ve 12.40 hodin přijde průvod od Hrádku a začne slavnostní shromáždění hornictva a přísaha nově zvolených starších cechů. „Po 15. hodině se návštěvníci mohou také nově těšit na ponožkovou bitvu,“ doplnila Dvorská.

Přestože výhled počasí na víkend není příliš optimistický, organizátoři se ho neobávají. „Už jsme také zažili ročníky, kdy pršelo nebo byly přeháňky. Při těchto typech akcí se na mokrou variantu zkrátka připravit nedá, počasí neovlivníme. Ale spousta návštěvníků si vezme deštníky a pláštěnky a prostě přijdou, program bude stát za to,“ podotkla Edita Dvorská s tím, že věří, že počasí nakonec tak špatné nebude.

Za dobu své existence vystřídalo Stříbření řadu prostor, konalo se na Palackého náměstí v centru Kutné Hory a později v parku pod Vlašským dvorem, odkud se kvůli rekonstrukci přemístilo do současných prostor. Organizátoři ale opakovaně v minulosti zdůrazňovali, že by návrat do parku uvítali.