Změnilo se nejen místo konání a datum, ale také výběr interpretů. „Hlavní rozdíl je zejména v tom, že zatímco na prvním festivalu vystupovaly pouze skupiny nějakým způsobem spojené s gymnáziem Jiřího Ortena, letos zahrají pouze dvě vyloženě studentské kapely," uvedla hlavní organizátorka Anežka Daňková. Návštěvníky potěšila řada hudebníků, jmenovitě kapely Mood Indigo, The Roundies, Marek Dusil Blend, Palindromes, Scotch a také folkový zpěvák Petr Pekař Štolba, na své si tak přišli vyznavatelé různých hudebních žánrů a stylů.

Organizátory a vystupující přišli podpořit nejen současní a bývalí studenti gymnázia, ale také členové učitelského sboru. Ředitel gymnázia Jiřího Ortena Vladislav Slavíček ocenil zejména invenci, organizační schopnosti a samostatnost studentů: „Jsem rád za každou iniciativu, která vychází od studentů a ne od vedení školy, a obdivuji naše studenty, jak tuto akci organizačně zvládli. Kdo nemá s pořádáním podobných událostí žádné zkušenosti, tak si nedovede představit, co to všechno obnáší."

Počasí festivalu přálo na rozdíl od prvního ročníku, který se konal na podzim. Osvěžení v parném slunci zajišťoval stánek s pivem a zprvu poměrně skromný počet návštěvníků každou hodinu narůstal. „Myslím, že dnešní den je skvělou příležitostí zejména pro vysokoškoláky k odreagování se od zkoušek. Co se týče interpretů, mám rád hudbu skupin Mood Indigo a Plaindromes, ostatní kapely neznám, ale doufám, že mě příjemně překvapí," vyjádřil svá očekávání bývalý student GJO Filip Borek.

Velkým lákadlem bylo pro návštěvníky festivalu zejména vystoupení vycházející hvězdy kutnohorské hudební scény písničkáře Petra Pekaře Štolby. Někteří se dostavili výhradně na jeho vystoupení: „O Petru Štolbovi jsem se dozvěděla až po zveřejnění jeho momentální novinky, videoklipu k písni Tančím. Píseň mě tak zaujala, že jsem si přišla poslechnout jeho další tvorbu," zdůvodnila svou účast na festivalu jedna z Pekařových fanynek Michaela Pospíchalová.

Rozhovor s Petrem Štolbou

Petr Štolba
Nadějný kutnohorský umělec dvaceti šesti letý Petr Štolba, vystupující pod přezdívkou Pekař, pracuje jako učitel v mateřské školce Pohádka. Kromě toho stíhá celou řadu dalších aktivit: profesionálně tancuje, skládá písně, hraje na kytaru a zpívá. Na studentském festivalu, kde vystupoval, si ale udělal čas i na krátký rozhovor.

Nedávno jste natočil videoklip k písni Tančím, který na internetu atakuje hranici 100 000 zhlédnutí, co říkáte na takový úspěch?
Člověk si vždy musí vytyčit určitý cíl, u téhle písně bylo cílem dosáhnout 50 tisíc zhlédnutí, a to se splnilo, takže jsem spokojený. U další písničky už si stanovím třeba 80 tisíc.

Veřejností jste pokládán za folkového zpěváka, jak vy sám hodnotíte svou tvorbu?
Já neumím zpívat a neumím hrát na kytaru, o tom jsem přesvědčen a na tom stavím svou tvorbu. Lidé to musí tak brát, neumím zpívat, ale přesto mám tu odvahu vystoupit na jeviště. Můj styl se jmenuje macho folk a je to zkrátka styl pro chlapy.

Co vás spojuje s punk-rockovou kapelou Rybičky 48?
Jednoznačně přátelství a díky nim mám také jedinečnou možnost se ve své tvorbě zlepšovat. Na hudební scéně se Rybičky pohybují už celkem dlouho, a tak mi radí, co dělám špatně a co dobře. Největší spojení mám s Petrem Lebedou, který tvoří srdcem a to je mi blízké. Na jejich turné jsem jim také celý rok dělal předskokana a poprvé jsem tak měl možnost si vyzkoušet, jaké je to hrát před velkým publikem.

Neplánujete do budoucna vydání vlastního alba?
Neplánuji, protože si myslím, že by si ho stejně nikdo nekoupil. V téhle době je podle mého názoru vydávání desky přežitek. Svoji tvorbu budu dál dávat na internet, ať si ji stahuje, kdo má zájem. Příští rok plánuji koncerty, kde budou volné vstupy, kdokoli bude chtít, tak může přijít.

Vystupujete pod přezdívkou Pekař, jak jste k ní přišel?
Tuhle přezdívku jsem dostal, když mi bylo 14 let právě od frontmana skupiny Rybičky. Přišel jsem totiž na jednu párty v bílém oblečení a s bílou čepicí, do rána jsem skončil posypaný bílou moukou, politý vodou a nakynul jsem, takže od té doby mi říkají Pekař.

Závodně tancujete, učíte v mateřské školce, skládáte, hrajete na kytaru a zpíváte, dokážete říct, co je vám momentálně nejbližší?
To nedokážu říct, vše mě baví stejně, ale určitě přijde doba, a nebude to tak dlouho trvat, kdy se budu muset rozhodnout a něco z toho opustit. Je mi však už teď jasné, že muzika to nebude.

Máte v dohledné době naplánovaný nějaký koncert či vystoupení? Kde vás můžeme vidět?
Ne, vůbec teď neplánuji žádné koncerty, abych měl čas nahrávat. Je možné, že se objevím 17. srpna na Palackého náměstí v rámci Veteran rallye, ale zatím nemám nic potvrzeného.

Veronika Bulánková