Například nová stálá expozice s názvem Stavy mysli Za obrazem v Galerii Středočeského kraje (GASK) budí obdiv již několik měsíců. „Nechtěl jsem obrazy řadit za sebou podle příslušnosti k jednotlivým stylům nebo chronologicky, tak jak šli autoři za sebou," řekl kurátor výstavy Richard Drury k tomu, co bylo jeho prvotní myšlenkou při vytváření expozice.

Ve dvou patrech tak naleznou příchozí kontrasty: odvaha a strach, přátelství a samota i další. Instalována jsou také díla regionálních umělců jako je Felix Jenewein nebo Aleš Veselý. „Chceme, aby diváci vnímali umění jako něco nadčasového, co je stále aktuální a nedá se rozdělit na staré, moderní a současné," dodal Richard Drury.

GASK letos také získal prestižní ocenění 
v rámci dvanáctého ročníku národní soutěže muzeí Gloria musealis 2013, kde obdržela loňská výstava Images For Images, Artist for Tichy Tichy for Artist Cenu Českého výboru ICOM. Výstava byla nominována v kategorii Muzejní výstava roku 2013 a byla vybrána z devadesáti soutěžních projektů jako vítězná.

Letos také „město" křtilo dvě významné publikace. Jednu z nich, knihu „Kutná Hora", vydává pražské nakladatelství Foibos Books ve své edici Památky UNESCO. Druhou vydal za podpory sponzorů sám GASK a je jí publikace k nové stálé expozici Stavy mysli / Za obrazem.

GASK, ale rozhodně nebyl jedinou „mekkou" kultury 
v roce 2014. Konferenční sál hotelu U Kata na podzim například hostil festival Kutná Hora, domov můj, který svým návštěvníkům představil město v kontextu 19. století a na nějž se sjelo mnoho významných hostů. Na Kutnohorsku se také v druhé polovině roku točily dva zajímavé filmy. Prvním z nich byla pohádka Kdyby byly ryby a druhým historický film Jan Hus.

Však nejenom dobré zprávy letos přišly pro milovníky pestré kulturní skladby. Stavební úřad letos zakázal pořádání hudebních produkcí 
v areálu bývalého pivovaru 
v Kutné Hoře a to kvůli stížnostem na hluk.

Rozhodnutí se zřejmě nejvíce dotkne festivalu alternativní hudby Creepy Teepee, jehož konání je v ohrožení. Přitom tato hudební akce každoročně přiláká do města tisíce turistů z celého světa. Pořadatelé chtějí akci udržet 
ve městě a pokoušejí se nalézt nové místo pro její pořádání.

V roce 2015 čekají Kutnou Horu bujaré oslavy a s nimi spojené enormní množství kulturních akcí. Město totiž oslaví 20 let od zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. Přestože tento významný den připadá až na 
9. prosince, kulturní a doprovodné akce se uskuteční po celý rok. Návštěvníci města i jeho občané se tak mohou těšit například na Operní týden, výstavu k 600. výročí upálení Jana Husa a nebo expozici mapující archeologický výzkum areálu Jezuitské koleje.

Je toho tedy opravdu hodně, co přináší kulturní rok 2015 v Kutné Hoře i jejím okolí a nezbývá tedy nic jiného, než se těšit.