Připravit takovou soutěž není asi jednoduché.
Máte pravdu. Bez spousty ochotných spolupracovníků, obchodních partnerů by to nešlo. Na tyto lidi měl Jihočeský vrabčák od počátku štěstí. Těmi hlavními tahouny jsou moji kolegové z kapely Good Company Břetislav Bakala, Oldřich Kubáček a Vladimír Jestřáb. Včetně kolegů celého technického zázemí. Vím, že jmenovat další by bylo asi těžké, protože se jedná o společnosti, různé podnikatelské subjekty, a tudíž o reklamu. Každopádně přední místo a poděkování patří vedením radnic jednotlivých měst, kde se konají semifinálová kola a v neposlední řadě přímo hejtmanovi panu Zimolovi. Letošní ročník dostává i podporu Ministerstva kultury ČR.

Čím se liší od podobných komerčních soutěží, které se v poslední době objevují na televizních obrazovkách?
V tom, co bylo řečeno. Nejedná se o komerční soutěž. Soutěž je od samotného počátku celým týmem organizátorů chápána jako multižánrová a pro každého. V loňském roce se soutěže účastnili i zpěváci zrakově postižení. Ať se již jedná o sestry Šímovy ze Strunkovic nad Blanicí či o jednoho z finalistů v prosinci 2009 skončeného ročníku čtyřiadvacetiletého Radka Žaluda z Kaliště u Dubného. Neúprosný svět obchodu chce stále a znovu předkládat pohledné a neokoukané tváře, lehce zahalené do skandálů, které se nechají prodat jako reklama na všechno. Snad i proto se začala rodit myšlenka nabídnout lidem soutěž trochu jinou, možná v mnoha ohledech trochu více naplněnou člověčinou. Soutěž pro amatéry, kteří mají snahu, píli. Soutěž, která vyzdvihuje jejich společenské vlastnosti a učí je vystupování před veřejností. Soutěž, kde se okázale nepopravuje a neexhibuje. Spíše se skromně a srozumitelně radí a nabádá. Soutěž, která dá šanci i lidem, kteří mají problém se, ve společnosti preferující dokonalé a úspěšné lidi, prosadit. Soutěž otevřenou všem, kteří mají chuť zpívat před lidmi, mají ochotu na sobě pracovat a to bez ohledu na žánr.

Dobrá, ale takováhle soutěž pak může mít nouzi o diváky. Nebude tak zajímavá.
To je věcí názoru. Tahle pochybnost se objevila i v našem uvažování. Loňský ročník nás pochybností zbavil. Právě diváci, fanouškové soutěžích, hlasováním prostřednictvím SMS drželi napínavý děj až do konce. Kromě toho jsou to oni, kdo rozhodují v každém kole o tom, kdo bude postupovat ze semifinálových kol až do finále a to přímým hlasováním v sále. To dodává celé soutěži na dramatičnosti.

Jedná se o celorepublikovou soutěž?
Ano. Z Jihočeského vrabčáka se stal Český talent. V loňském ročníku zvítězil Pavel Calta z České Lípy. Podrobnosti o soutěži, přihláškách a dalším se zájemci mohou dozvědět na adrese www.jihocesky.vrabcak.eu.

Co vítěz, postupuje dál?
Účastníci nového ročníku budou opět bojovat o účast na největším evropském festivalu talentů Carpathia Festival, který se koná v Polsku. Náš loňský vítěz Pavel Calta byl organizátory soutěže vybrán a budeme tak mít zástupce v soutěži, která se těší velké divácké popularitě. Není nezajímavé, že klání sleduje mnoho tisíc diváků a polská TV je vysílá celý týden. Navíc se náš vítěz potká s talenty ze zemí Višegrádské čtyřky a letos i z celého světa. Existuje již pár skvělých zpěváků této výjimečné pěvecké soutěže Český talent – Jihočeský vrabčák, kteří našli svého koníčka a talent u dobrých amatérských či profesionálních souborech a kapel. To patří též k cílům této soutěže: objevovat zpěváky a v rámci možností se postarat i o dobré talenty, dát jim příležitost. Těm, kteří prostě chtějí.

Dokdy přijímáte přihlášky do letošního ročníku?
Více informací naleznou zájemci na našich stránkách www.jihocesky.vrabcak.eu, přihlášky přijímáme až do 5. července letošního roku.