Díky tomu využila řada návštěvníků slavnosti k posezení v trávě na dekách při pikniku nebo procházce v parku, třeba v doprovodu svých psích miláčků.

Na ostří meče

O zábavu příchozích se postaralo například vystoupení historické skupiny Páni z Kolína, kteří předvedli nejen souboje na ostří meče, ale také inscenaci soubojů s pistolemi. Jejich vystoupení provázely také historické písně. Ve 14 hodin odstartovala přehlídka svatebních a společenských šatů, kterou ocenily především přítomné dámy. „Modré šaty jsou krásné, ale bohužel, my už jsme za zenitem," svěřila se jedna ze seniorek, která společně s kamarádkou přihlížela s úsměvem ukázce šatů kutnohorského svatebního salonu.

Život paní Sidonie

Milovníci historie se seznámili s rodinou Chotků v rámci zámeckých prohlídek. Zde poznali také dávné hračky a prohlédli si také prostory tvořící zázemí zámeckého služebnictva, jako byla například kuchyň nebo prádelna. „Jsou to pro návštěvníky nově otevřené prostory, umožňující vedle života pánů zámku nahlédnout i do života služebnictva," popsala ředitelka zámku Kačina.
Děti si vychutnaly také sladké čokoládové pochoutky ze zámecké čokoládovny a svezly se na poníkovi nebo i s rodiči v drožkách tažených koňmi při projížďce po zámeckém parku. V 15 hodin se hosté blíže seznámili s osudy hraběnky Sidonie Chotkové nebo si vyslechli romantické melodie v rámci půlhodinového koncertu českého kytaristy Michala Diviše.