Zdeněk Pešánek byl kutnohorský rodák a zároveň významný grafik, architekt a sochař, který proslul v oblasti multimediálního kinetického umění. Společnost EDUin proto loni v červnu zahájila projekt, který má význam tohoto umělce osvětlit. Od té doby už se konala řada akcí a workshopů a to jak v Galerii Středočeského kraje GASK, tak v prostorách průmyslové školy v Kutné Hoře.

Vrchol celého projektu by pak měl přijít v červnu a podpořit se jej dokonce rozhodla i rada města. „Celoroční projekt věnovaný Zdeňku Pešánkovi vyvrcholí při Mezinárodním hudebním festivalu, který se v Kutné Hoře každoročně koná na počátku června," uvedla ambasadorka společnosti EDUin Dana Vepřková. „Pešánek spojil na svou dobu geniálně světlo s hudbou, a proto právě při Mezinárodním hudebním festivalu proběhne jeden z koncertů v tomto duchu," dodala.

Čtěte také: Uhlířskojanovická parketa roztančí Kooperativu už tento víkend

Stane se tak 7.června od 22 hodin uvnitř chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře, kde se bude světelná instalace reagující na hudební produkci violoncellisty Jiřího Bárty. „Protože se nám projekt velmi líbí, odsouhlasila rada města formální podporu a celý projekt jako rada také zastřešíme," potvrdil starosta Kutné Hory Martin Starý. Podle něj se zároveň budou snažit pomoci organizátorům sehnat i finanční prostředky a ti si také mohou zažádat o takzvaný malý grant.

PROGRAM V GALERII

Obdivovatelé Zdeňka Pešánka ale nemusí čekat až do června. Již tuto sobotu se v Galerii Středočeského kraje koná poslední setkání a workshop s Janem Kulkou a Matějem Al-Alim. Ve třetím setkání přítomní dovrší společnou tvorbu na soše, která vzniká jako pocta dílu a životu Zdeňka Pešánka. K vidění bude také krátký film, který vytvořily děti během uměleckých dílen projektu GASK dětem.

Čtěte také: Zelenkova vila může být centrem duševního zdraví

O Zdeňku Pešánkovi
Zdeněk Pešánek se narodil 12. srpna 1896 v Kutné Hoře. V letech 1914 až 1917 studoval sochařsko-kamenickou školu v Hořicích a poté Akademii výtvarných umění v Praze. Soukromě také studoval architekturu. V 26 letech se začal programu kinetického umění. Vytvořil řadu světelných a světelně kinetických plastik, experimentoval s kinetickým obrazem, s filmem, světelnou reklamou či osvětlením ve spojení s architekturou. Jeho známým dílem je například fontána Československého lázeňství, světelná instalace umístěnou na dně bazénu. Od roku 1924 byl členem Devětsilu. Zemřel 21. listopadu 1965 v Praze.