Do knihy vydané nakladatelstvím Paseka se jich přitom vešla jen menší část, ty ostatní zpřístupňuje zájemcům na internetu (www.zmizelakutnahora.cz).

Snad v málokterém historickém městě v zemi totiž v minulých staletích zmizelo tolik historických domů a objektů, jako právě v Kutné Hoře. Odliv horníků po úpadku dolování a dva ničivé požáry na konci 18. a v polovině 19. století vymazaly ze světa velkou část města.

O tom, jak ubohé zbytky bývalé krásy Kutné Hory vlastně dnes přijíždějí turisté obdivovat, svědčí nejlépe panoramatické veduty v úvodu publikace. Stačí se podívat na výčet zaniklých kostelů (sv. Martina, sv. Jiří, sv. Kříže, sv. Filipa a Jakuba a další), zmizelé městské brány, nejvýstavnější městské domy (Ruthardův, Havířský, Mincmistrovský, Práchňanský) či na historickou radnici.

Z Kutné Hory, která se kdysi honosila titulem „Perla českých měst“, byla druhým nejvýznamnějším městem po Praze a díky bohatství stříbra na několik staletí pokladnicí českého království, tak zbyl jenom stín. Její osud není nepodobný antickému Římu. Podobně, jako malíři zachytili krávy pasoucí se u trosek slavného kolosea, coby symbol úpadku slavného města, i v dříve pyšné Kutné Hoře zobrazil umělec pasoucí se husy na jednom z kdysi rušných náměstí.

Kniha tak přináší nejen množství krásných a nostalgických záběrů, ale zároveň také trochu mimoděk připomíná pomíjivost a marnost lidského snažení.