VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K prvnímu oživení zručského zámku dojde na začátku srpna při historické slavnosti

ZRUČ NAD SÁZAVOU - Celková rekonstrukce zručského zámku byla rozdělena do tří etap. První započala v září roku 2006 a jejím předmětem je zrekonstruovat a rozšířit prohlídkový okruh, zpřístupnit zámeckou věž, zřídit informační centrum, opravit zámeckou věž, vyřešit vytápění upravených prostorů a zřízení bezbariérového vstupu.

30.6.2007
SDÍLEJ:

Zručskou zámeckou věž zatím skrývá lešení.Foto: DENÍK/Martin Hujer

Tato první etapa představuje náklady více než 20 milionů korun, z toho téměř 16 milionů korun by mělo být uhrazeno z fondů Evropské unie. Zhotovitelem díla je třebíčská společnost Archatt památky.

Téměř každý z vás za celou dobu této etapy rekonstrukce šel jistě přes nádvoří zámku a nemohl si nevšimnout informační cedule, na které je uvedeno datum dokončení – červen 2007. Termín máme tady a mohu potvrdit, že práce se dostávají do finiše. Snažím se vždy minimálně jedenkrát týdně zámkem projít a nestačím se divit, kolik nového přibylo.

Pomyslá prohlídka začne před zámkem

Nyní mi dovolte, abych vás pozvala prostřednictvím Kutnohorského deníku na malou pomyslnou prohlídku. A začneme hned před zámkem. Z věže zmizelo lešení a nám se naskýtá pohled na věž pokrytou novou krytinou, s věžičkami ze zářící mědi, s korouhvičkami a ozdobami. A právě do těchto nejvyšších míst zámku bylo vloženo poselství pro příští generace. Byly také zrenovovány ciferníky věžních hodin. Hodinový stroj byl po celou dobu oprav chráněn folií. Snad se také brzy dočká péče, kterou by si už jistě zasloužil.

V průjezdu zámku se právě provádějí dokončující práce na budoucím informačním centru. Zde budou poskytovány informace o našem městě, regionu, zámku, dostanete tam propagační turistické materiály, mapy, zaveden bude předprodej vstupenek a prodej suvenýrů. Návštěvníci by zde měli najít i přístup k internetu. V době uzávěrky novin bylo již provedeno i výběrové řízení na zhotovitele nábytku a zařízení těchto prostor. Budou–li všechny práce dokončeny v termínu, tedy do 30. června, pak bude následovat konečný úklid, „vy〜dýchání“ místností a nábytek se může stěhovat. Předpokládá se, že by to mohlo být v polovině července.

Jak se dříve nedalo z průjezdu vejít do zámku a sezonním průvodkyním to komplikovalo prohlídky zámku, protože ved〜la–li výpravu druhým křídlem zámku do věže, musela pak proběhnout městským úřadem, aby mohla další výpravu pustit z průjezdu do zámku, nyní bude průvodkyně v informačním centru, kde prodá vstupenky a rovnou protějšími dveřmi vpustí návštěvníky do zámku.

Kdo zručský zámek v minulosti prošel, ví, že na stěnách bylo obložení v černé barvě. Teď se před návštěvníky zámek doslova rozjasní. Ponurou černou barvu nahradilo fládrování, což je vlastně napodobenina struktury dřeva. Rovněž mnohde nevkusné a značně sešlapané koberce zmi〜zely. V některých místnostech jsou zrenovované původní parkety a musím říci, že jsou parádní, jako na zámku. Velkým překvapením je zámecká kaple, které restaurátoři vrátili původní podobu. Místo kdysi nesmyslně obílených stěn se objeví výmalba.

Byl div, že hosté radši neutekli

Největším překvapením pro všechny bude rozhodně výstup na půdu. Po žádném oprýskaném schodišti, které už návštěvníky spíš odpuzovalo a museli být lákáni na expozici strašidel a vysvětlováno, že chodba už je úvod. Nyní je přístup na věž důstojný, přímo z nové expozice. Zmizí totiž jedna z kanceláří a místo ní bude pokračování stálé vlastivědně-muzejní expozice „Zruč nad Sázavou“. V bývalé kanceláři bude část o místních oděvech, lidových zvycích a věcech den〜ní potřeby našich předků a odtud se pak lehce vystoupá na půdu, která je také velikým překvapením. Novými úpravami se prosvětlila a jedna z částí je již bez prašné podlahy, což ocení zejména průvodkyně, které musely žádat hlavně dětské návštěvníky, aby zvedali nohy a zbytečně nevířili prach. Nelžu ani trochu, když řeknu, že po tomto upozornění nebylo v mžiku vidět na krok a průvodkyně ze sebe už nevypravila ani slovo. Návštěvníci také ne a raději rychle hledali východ. Dnes jsou zde již ze sádrokartonu stěny, které oddělují budoucí kotelnu od ostatních prostorů. Také při výstupu do věže nebudou průvodkyně v dešti nosit deštník a posunovat hrnce do míst, kde zrovna déšť nejvíce stékal.

Víc snad prozrazovat nebudu, však bude mít možnost se každý přesvědčit sám. Chtěli bychom se pochlubit už počátkem srpna. Oblíbenou netradiční noční prohlídku pak plánujeme na 4. srpna u příležitosti historické akce Zruč – Tempora Historica, která bude i letos podpořena grantem Středočeského kraje. O týden později pak bude slavnostně otevřena expozice Klubu panenek ČR.

Co návštěvníci ocení budou také WC hned v přízemí zámku a některé jeho části budou konečně moci navštívit i handicapovaní spoluobčané, pro něž byl zámek ve Zruči nad Sázavou absolutně nedostupný.

Posázaví bude mít brzy další perlu

Osobně si moc vážím toho, co se nyní v zámku událo a věřím, že další etapy budou co nejdříve následovat. Vzpomínám si, že zručský zámek býval před několika lety znám jenom jako sídlo radnice, kam se chodilo radit, žádat a vyřizovat mnohé nepříjemné věci. Pak v letních měsících začalo pár nadšenců vyvíjet aktivitu, která zpočátku nebyla mnohými zaměstnanci radnice vítána s nadšením. Přesto se rok od roku zvyšoval počet zájemců z řad cykloturistů, dětských táborů či vodáků. Nabídnout jsme mohli jen málo. Věřím, že letos to bude bomba! A v příštích letech naplnění celého snu těch kdysi několika nadšenců a krásný kraj Posázaví bude spojován nejen s několika hrady, zejména nádherným a známým Českým Šternberkem, ale také se zámkem ve Zruči nad Sázavou.

Těším se brzy na shledanou.
Jiřina Janatová,
oddělení kultury
městského úřadu

30.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lidé si zazpívali koledy také na Palackého náměstí v Kutné Hoře.
131

FOTOGALERIE: Kutnohorsko zpívalo s Deníkem koledy

Do projektu Česko zpívá koledy se ve středu 13. prosince 2017 zapojili také žáci a učitelé Základní školy T. G. Masaryka v  Kutné Hoře.
9

OBRAZEM: Před Masarykovou školou se zpívaly vánoční koledy

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Spojenými silami

Střední Čechy – Novou zbraní v boji s nástrahami návykových látek se má stát krajská protidrogová komise, zřízená jako poradní orgán středočeského radního pro oblast bezpečnosti a ICT Roberta Bezděka (ANO). O jejím ustavení ve středu informovala Helena Frintová z krajského úřadu. S tím, že komise by měla přispět ke koordinaci aktivit směřujících k ochraně jednotlivců před škodami způsobenými užíváním návykových látek, hazardním hraním a před dopady v podobě trestné činnosti.

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Střední Čechy – Přemostění Červeného a Bakovského potoka ve Velvarech na Kladensku, most přes odvodňovací strouhu u obce Klíčany na Praze-východ, dvoumetrový můstek přes meliorační sběrač u Husí Lhoty nedaleko Mladé Boleslavi či necelých pět metrů dlouhý most přes Křenovku v okrajové části Kutné Hory zvané Perštejnec. To jsou mosty Středočeského kraje, které patří k nejhorším.

KRÁTCE: Budou tradičně rozdávat betlémské světlo

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z Kutnohorska. 

Nemocnice jako obchodní společnost? Je to nutnost, shodují se zastupitelé

Čáslav /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - Z čáslavské nemocnice může být obchodní organizace. Zatím sice není nic pevně odsouhlaseného, ale zastupitelé myšlenku berou vážně a na jejich zasedání tento týden se možná transformace posunula o krok dál k realizaci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT