Předchozí
1 z 9
Další

Filip Březina: Před závodem jsem měl z trati respekt

Přestože navštěvuje teprve šestou třídu základní školy, ve světě lyžování už o něm začíná být slyšet. Naposledy zazářil na Zimní olympiádě dětí a mládeže pořádané Karlovarským krajem, kde středočeské sportovní naděje obhájily čtvrté místo v celkovém hodnocení krajů z minulých zimních her. Filip Březina přivezl bronzovou medaili v soutěži družstev ve skicrossu, v jednotlivcích se umístil na 10. místě.

Filip Březina.

„Ve skicrossu jsem závodil poprvé. Kdyby mi někdo před závodem řekl, že získám medaili, nevěřil bych mu to,“ prozradil Filip, který navštěvuje Základní školu Žižkov. Jenže Filip je zvyklý tvrdě trénovat a nezabrání mu v tom ani to, že to má na pořádné kopce z Kutné Hory trochu z ruky.

Filip Březina.

„Kromě bronzové medaile jsem si ze zimní olympiády přivezl i hodně zážitků. Před závodem jsem se bál, že na trati budou velké skoky. Ale když jsem ji pak poprvé viděl, strach mě úplně přešel a řekl jsem si, že to dám. Respekt jsem ale měl. Olympiáda se jezdila na Klínovci.“

Filip Březina.

„Moje lyžařská kariéra začala v osmi letech, ale na lyžích jsem poprvé stál, když mi byly dva roky. Na hory jsem jezdil s rodiči již odmala, máme tam chalupu. Taťka také lyžoval závodně. Já jsem nejdřív hrál florbal. Pak jsem se ale v Leki cupu, což je soutěž předžáků, kde se jezdí jen obří slalom, umístil na celkovém devátém místě a bylo rozhodnuto, čemu se chci věnovat.“

Filip Březina.

„Mamka říká, že jsem výborný lyžař. Taťka dělal lyžování a všichni hory milujeme. Trénuji v Krkonoších na Stohu nebo v Jablonci nad Jizerou. Ve škole v Kutné Hoře mi vycházejí vstříc. Trénovat na sezonu začínám už v srpnu, kdy se jezdí do haly do Litvy, a pak do Rakouska na ledovec.“

Filip Březina.

„Pak už se lyžuje u nás v Čechách, když jsou k tomu tedy sněhové podmínky. V běžném týdnu jsem na kopci tak pětkrát. Často to znamená vstávat v půl šesté ráno a zameškanou látku mě musí doučovat mamka s taťkou. Někdy mám chvíle, kdy si říkám, že to nedám. To je hlavně, když jsem unavený."

Filip Březina.

„Někteří spolužáci mi závidí. Třeba i to, že nejsem často ve škole. Ale nikdo už nevidí tu dřinu za tím, odtrénuji a odpoledne pak sedám k učení. Už jsem si na to zvykl. A pokud mi to někdo nepřeje, myslím si o něm svoje."

Filip Březina.

„Největší moje dosavadní lyžařské úspěchy? Deváté místo v Leki cupu a loni jsem vyhrál Středočeský pohár v lyžování.“

Filip Březina.

„Lyžování na takovéto úrovni je náročné i pro moje rodiče. Časově i finančně. Myslím, že kdybychom komplet celé rodina lyžování tak nemilovali, už bych ho dávno nedělal. Letošní rok je takovou zkouškou, začátek opravdového lyžování. Závody jsou i ve všední den a trénink se musí dělat naplno.

Filip Březina.