Předchozí
1 z 6
Další

Jana Fenyková: Kontakt s pacienty je pro mě velmi důležitý

Institut domácí péče byl založen před šestadvaceti lety v Kutné Hoře. Nyní tam Domácí zdravotní péče Alice funguje při Oblastním spolku Českého červeného kříže. Jako vrchní sestra v ní působí usměvavá blondýnka Jana Fenyková, která je v řadách červeného kříže už dvě desítky let.

Lidé od vedle: Jana Fenyková

Původním povoláním je dětská zdravotní sestra. Snad i proto ji dělají velkou radost různé akce, které pro děti s kolegy z oblastního spolku připravuje, ať už jde školení první pomoci pro děti v mateřinkách, či různé soutěže. „Je to způsob odpočinku po náročné práci se staršími klienty,“ říká Jana Fenyková.

Lidé od vedle: Jana Fenyková

Hned po maturitě začala pracovat v dětské léčebně v Choceradech. „Své“ klienty by dnes ale nevyměnila za nic na světě. „Od dětí k seniorům to byl hrozný skok. Ale dostala jsem jako každá sestřička v domácí péči své pacienty, o které jsem se začala starat. Nikdo vás nezastupuje, takže si s nimi velmi brzy vytvoříte velice úzký vztah,“ popisuje Jana Fenyková.

Lidé od vedle: Jana Fenyková

Při své práci se vzhledem k typu pacientů musí vyrovnávat i s jejich odchodem: „Nehroutím se z toho. Vím, že jsou to nemocní a staří lidé a že ten konec dříve, nebo později musí nastat. To je život.“ I přes tuto zdánlivou pomíjivost ve své práci vidí smysl.

Lidé od vedle: Jana Fenyková

„Právě proto, že jsou pacienti domácí péče prakticky na konci života, tak jim ho musíme co nejvíce zpříjemnit. Přece k nim společnost nemůže přistupovat ve stylu: teď si lehni a čekej, až to přijde,“ říká nekompromisně, ale přesto s úsměvem. „To platí i ve chvíli, kdy se jedná o terminální stadium a pacientovi zbývá doslova pár chvil života.“

Lidé od vedle: Jana Fenyková

"Každý člověk si v takové chvíli zaslouží být co nejlépe opečovávaný, aby se mu ulevilo od bolesti. Děláme to podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí." Ve své péči má Jana Fenyková dva pacienty. „Víc bych toho jako vrchní sestra nestíhala. Ale kontakt s pacienty v terénu je pro mě stále velmi důležitý.“

Lidé od vedle: Jana Fenyková.