Předchozí
1 z 6
Další

Jiří Němeček vybízí: Je jedno, jaký sport člověk dělá. Ať ho dělá!

Jiří Němeček je ve čtyřiačtyřiceti letech rodilý Kutnohorák a atletický trenér. Je také znám jako učitel Gymnázia Jiřího Ortena, odkud v roce 2011 odešel. „Přišla rodina a dostal jsem nabídku na práci ve finančnictví, která byla lépe ohodnocená. Navíc jsem stavěl dům,“ přiznal pedagog, který miluje práci s dětmi. Dvé děti má dvě – šestnáctiletého chlapce a třináctiletou dívku. Nyní je půl roku rozvedený.

Atletický trenér Jiří Němeček.Zdroj: DENÍK/Michal Pavlík

Poprvé se setkal s během při akci Revolučního odborového hnutí. „Šlo o výběh k Žižkově dubu. Po schodech nahoru. Tam jsem jako tříletý vyhrál velkou vázu pro maminku,“ vzpomínal kutnohorský sportovec. Organizovaně pak začal Jiří Němeček až v páté třídě s atletikou, kdy šel do sportovní třídy k Radku Jáskovi na Základní škole T. G. Masaryka v Kutné Hoře. „Tenkrát o tom rozhodl dobře zaběhnutý Cooperův běh. Původně jsem do sportovní třídy nechtěl, ale šel jsem do ní kvůli kamarádovi,“ líčil.

Atletický trenér Jiří Němeček.Zdroj: DENÍK/Michal Pavlík

Atletice se Jiří Němeček věnoval dokonce na republikové úrovni. Začal závodit za kutnohorskou Olympii. „Specializoval jsem se na běhy – třístovku, čtyřstovku až patnáct set metrů. Tři kilometry na mě už byly dlouhé,“ usmíval se při vzpomínce. Mezi největší úspěchy řadí držení českého rekordu v běhu na 400 metrů mezi staršími žáky. Čas? 56,02 sekundy.

Atletický trenér Jiří Němeček.Zdroj: DENÍK/Michal Pavlík

Jako střední školu si zvolil Jiří Němeček kutnohorské gymnázium, kde pak později pracoval. Atletice se věnoval dál, byl v juniorské reprezentaci, měl individuální studijní plán a pohyboval se v tabulkách kolem třetího místa v republice. A kam šel na vysokou školu? „Zvolil jsem Fakultu Tělesné výchovy a sportu v Praze. Měl jsem aprobaci na tělocvik a matematiku. Na vysoké jsem si rozšířil obzory. Věnoval jsem se gymnastice a jiným sportům. Od té chvíle miluji vše, co se týká sportů. A tvrdím, že je jedno, jaký sport člověk dělá, protože ho formuje fyzicky i lidsky,“ odpověděl.

Atletický trenér Jiří Němeček.Zdroj: DENÍK/Michal Pavlík

Po vysoké škole začal učit na kutnohorském gymnáziu a začal více pracovat s dětmi. Se sportem úplně neseknul. Vyzkoušel si na závěr kariéry i desetiboj. Mistrovství Evropy mu ale v roce 1995 uteklo. „Byl jsem nominován do štafety čtyřikrát čtyři sta metrů, kde jsem byl rychlejší než dva z nich, ale v tu chvíli jsem řešil zkoušku ve škole. Nejel jsem a kluci nakonec získali bronz. Nemám z toho ale špatný pocit. Úspěchy přichází a odchází. Atletiku jsem dělal, protože mi šla. Ne že bych prahnul po úspěch,“ prozradil Jiří Němeček.

Atletický trenér Jiří Němeček.Zdroj: DENÍK/Michal Pavlík

Momentálně se Němeček věnuje sportovní mládeži. Trénuje v atletickém oddílu SKP Olympia Kutná Hora a pořádá své vlastní tábory pro sto dětí. Během svého působení na gymnáziu pořádal nejrůznější turistické kurzy a výlety. „Dělá mi radost vést děti ke sportu. Pomáhat i hendikepovaným. Je skvělé vykouzlit těmto lidem úsměv na tváři, když zjistí, že překonali sami sebe,“ dodal Jiří Němeček.

Atletický trenér Jiří Němeček.Zdroj: DENÍK/Michal Pavlík