Předchozí
1 z 6
Další

Jiří Vorlíček: Vánoční strom pro Prahu kácím rád

Vánoční strom, který se na pražském Staroměstském náměstí rozsvítil o loňských Vánocích, byl pokácený v Rynolticích v Libereckém kraji. Dvaadvacet metrů vysoký smrk ztepilý řezal ratajský rodák Jiří Vorlíček. Několikanásobný mistr České republiky v práci s motorovou pilou vánoční strom pro Prahu kácel již posedmé.

Dřevorubec Jiří Vorlíček.

Chlap jak hora, který se s motorovou pilou umí ohánět tak, že vzbuzuje absolutní respekt. Při osobním. kontaktu je ale neuvěřitelně milý a usměvavý, až lze těžko uvěřit, že je to on, kdo skrývá tvář za ochranným štítem a v dřevorubecké přilbě při kácení několik desítek metrů vysokých stromů.

Dřevorubec Jiří Vorlíček.

Poprvé strom pro Prahu kácel v roce 2012, kdy obhájil titul mezinárodního mistra České a Slovenské republiky v práci s motorovou pilou z roku 2010. Pak jej oslovili organizátoři, zda by vánoční strom nepokácel. Tehdy se jednalo o vánoční strom v majetku hraběte Colloredo-Mansfeld.

Dřevorubec Jiří Vorlíček při práci.

„V tom roce 2010 jsem byl na vrcholu svojí sportovní kariéry v závodění s motorovou pilou. Chtěl jsem ale tenkrát se závoděním úplně skončit, takže v následujícím roce jsem se tomuhle sportu aktivně vůbec nevěnoval. Jenže kamarádi umí člověka občas vyhecovat a tak to bylo i v mém případě,“ vzpomíná Jiří Vorlíček na impuls k prvnímu kácení vánočního stromu pro Prahu.

Práce dřevorubce Jiřího Vorlíčka.

„To všechno byly důvody, proč jsem se v roce 2012 vrátil. Na jeden jediný závod mistrovství republiky a znovu jsem ho vyhrál. A rovnou v národním rekordu. Získal jsem tolik bodů, kolik nikdo přede mnou. Byl to ten pravý okamžik, kdy se ctí odejít. A tři měsíce potom přišla nabídka na první kácení vánočního stromu pro Prahu,“ pokračoval Jiří Vorlíček.

Dřevorubec Jiří Vorlíček.

Na otázku, zda vánoční strom pro Prahu bude znovu kácet také letos, odpovídá velmi jednoduše. „Já to pro Prahu udělám velmi rád.“ Pokud se tak skutečně stane, bude to poosmé v řadě, co strom na Staroměstském náměstí padne pod rukama tohoto sympatického chlapíka.

Dřevorubec Jiří Vorlíček.