Předchozí
1 z 6
Další

Malvína Krepsová, jedna z duší sbírky "Zvon pro Jakuba"

Pořídit nový zvon do věže kostela nemusí být záležitostí ryze církevní. Město Kutná Hora je toho důkazem. Na nový zvon, který v severní věži zdejšího farního kostela sv. Jakuba zní od podzimu roku 2017, přispěl nějakou tou korunou snad každý Kutnohořan. V roce 2016 byla totiž vyhlášena sbírka „Zvon pro Jakuba“. Zájem místních byl neuvěřitelný, nakonec se podařilo vybrat téměř 3,5 milionu korun. Jednou z duší sbírky byla Malvína Krepsová.

Malvína Krepsová.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Dvou a půltunový zvon Jakub Maria byl odlit ve zvonařské dílně Royal Eijsbouts Asten v Nizozemí. Samotný zvon pak je dílem zvonaře Petra Rudolfa Manouška a akademického sochaře Jaroslava Hylase. V Kutné Hoře se poprvé rozezněl 15. října 2017, kdy hlas zvonu z jakubské věže zazněl po pětasedmdesáti letech. Farní kostel totiž o všechny své významné zvony přišel ve 20. století v průběhu světových válek. Sbírku pro zvon tehdy doprovázela řada akcí na její podporu.

Malvína Krepsová.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

„Když se řekne Kutnohorsko, vybavím si domov. Mým nejoblíbenějším místem v regionu je centrum Kutné Hory, a to od kostela Matky Boží až po chrám svaté Barbory, a od Královské procházky až po Seifertovy sady. To byl region mého dětství, tady to mám nejraději. Proto je mi také tak smutno z toho, jak to tam dnes vypadá - spousta zavřených obchodů a domů, kde nikdo nebydlí,“ popsala Malvína Krepsová.

Malvína Krepsová.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Ačkoliv její životní partner pochází z Roztok u Křivoklátu, potkali se prý vlastně díky okolnostem v Kutné Hoře. Malvína Krepsová je velkou kutnohorskou patriotkou. „Asi bych si zvykla žít i jinde, ale osmnáct let jsem žila v Praze a celou dobu se mi po Kutné Hoře stýskalo. Jsme ráda, že jsem se sem mohla vrátit,“ říká. Velkým životním vzorem pro ni byl její otec. Zavzpomínala i na svá studentská léta. „Nepatřila jsem k nadprůměrným studentům, spíš jsem se vždy blížila k průměru. Myslím si, že výsledky ve škole neodráží vždy schopnosti člověka uplatnit se dobře v životě. To by muselo být školství postaveno jinak, a to za mých školních let i v současnosti,“ myslí si Malvína Krepsová.

Malvína Krepsová.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Žádné konkrétní motto v životě nemá, přesto se jednou větou v životě tak trochu řídí. „Na maturitní stužce jsme měli citát od Rudyarda Kiplinga: „Chceš-li realizovat své sny – probuď se“, mám tu stužku nad pracovním stolem a občas si to čtu a říkám si, že je to tak. Že člověk, když něco moc chce, tak se má probudit a jít za tím cílem.“

Malvína Krepsová.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Malvína Krepsová je pravidelnou čtenářkou našeho Deníku. Na mou otázku, proč čte Kutnohorský deník, odpovídá vcelku jednoduše. „Jsem kutnohorský patriot, mám Kutnou Horu moc ráda a tak sleduji, co se zde děje. Moc Kutné Hoře přeji, ať se jí daří lépe. Trápí ji v současné době dost problémů a zatím se mi moc nezdá, že by se blýskalo na lepší časy. Ale jsem optimista. Věřím, že se jednou vše zlepší. Jen mám obavy, jak dlouho to ještě bude trvat,“ uzavřela Malvína Krepsová.

Malvína Krepsová.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek