Předchozí
1 z 5
Další

Michal Karban: z kutnohorské základní umělecké školy do Dánska a zpět

Kdyby měla kutnohorská rodina Karbanů vlastní erb, musela by na něm být kuchařská vařečka. A nově také akordeon. Michal Karban si při studiích v Dánsku přivydělává jako šéfkuchař v thajské restauraci. Především tam ale s dalšími dvěma Češkami založil akordeonové trio, se kterým se pouští do hudebních experimentů a chystá v Kutné Hoře hudební festival.

Michal Karban.Zdroj: Archiv Check Accordeon Trio

Svůj první videoklip natočilo Check Accordeon Trio v Galerii Středočeského kraje. „Jednou jsem viděl video ze Seattlu, kde je propojená školka s domem pro seniory. Děti tak nemají vůči starším lidem takové předsudky, pro starší lidi jsou malé děti zase oživením. Nadchlo mě to a později, když jsme klip chystali, se mi ten obraz oživil. Oslovil jsem mateřskou školu sv. Jakuba a klub seniorů v Kutné Hoře. A GASK jsme zvolili zejména kvůli herně, kde jsou super barvy, aby to bylo veselé,“ řekl Michal Karban.

Michal Karban.Zdroj: Archiv Check Accordeon Trio

A jak se dostal ke hře na akordeon? „Moje rodina má po generace vztah k vaření a hospodě. I dnes jednu Karbanovi provozují v Suchdole. Od mala jsem se v hospodě pohyboval a jednou, to mi bylo asi šest, tam jedné oslavě hrál nějaký pán na harmoniku. Naprosto mě nadchl! Začal jsem poslouchat lidovky a dechovky a učit se na něj v hudební škole u paní učitelky Anny Pospíšilové. Samozřejmě jsem pak měl několikrát krizi, chtěl jsem s tím přestat, z hudební nauky jsem měl čtyřky. Ale naštěstí jsem nakonec vydržel.“

Michal Karban.Zdroj: Archiv Check Accordeon Trio

Dnes akordeon studuje v Dánsku. Proč právě tam? „V Česku se akordeon na vysoké škole studovat nedá. Takže jsem tu šel po gymnáziu ještě na konzervatoř. A pak jsem jednou hrál na soutěži v Pardubicích, kde byla v porotě paní docentka z Dánska, která mě teď učí. Nabídla mi tehdy, abych šel studovat do Dánska. Musel jsem ale udělat přijímačky, které jsou docela náročné.“

Michal Karban.Zdroj: Archiv Check Accordeon Trio

„Člověk se s akordeonem doprovodí na všechny možné písničky, jako třeba Radúza. Může ale hrát i v kapele, jak dokazují třeba Divokej Bill nebo Jelen. My na něj hrajeme všechno od klasiky po techno nebo tango,“ popsal Michal, proč si vybral právě akordeon. A jak se od hraní dostal k práci šéfkuchaře? „V Dánsku je studium VŠ pro občany EU zdarma, život je tam ale jinak docela nákladný, potřeboval jsem tedy nějakou studentskou práci. Nastoupil jsem jako umývač nádobí do jedné thajské restaurace, pak jsem se dostal k vaření a učil jsem se od jednoho pána, který dvacet let vařil v Bangkoku. Pak jsem odešel do jiné hospody, kde jsem šéfkuchař. Stále více se ale živím i hudbou, baví mě ta kombinace."

Michal Karban.Zdroj: Archiv Check Accordeon Trio

Lucie Römer