Předchozí
1 z 5
Další

Moud Najjar: Ve východních zemích ořechy na oleji nepraží vůbec

Obchod na začátku Husovy ulice v Kutné Hoře už pár měsíců láká zákazníky na specialitu, dosud dostupnou jen v arabských zemích. Díky speciálnímu pražícímu stroji dovezenému přímo z Libanonu je možné pražit ořechy nasucho bez oleje, a zachovat tak jejich křupavost. Zákazníků neustále přibývá a nejvíc si novinku pochvalují ti, kteří chtějí mlsat zdravě bez přidaného cukru, oleje a konzervantů. Stojí za ní muž s exotickým jménem Moud Najjar, jehož obchůdek má neméně exotické jméno: Al Andalous.

Moud Najjar.Zdroj: Archiv rodiny

„Ve východních zemích ořechy na oleji nepraží vůbec – byl jsem překvapený, že v Česku je naopak pražení na oleji hodně rozšířené. Ořechy přitom přirozeně obsahují hodně tuku. Kamarádům a rodině jsme z návštěv Libanonu vozili ořechy pražené pouze v soli a byli tak nadšeni, že jsme se rozhodli pražit je tímhle způsobem i v Česku,“ vysvětlil na úvod Moud Najjar. Navázal tak na rodinnou tradici svého dědečka, který tímto způsobem začal v Libanonu ořechy pražit už v roce 1888.

Moud Najjar.Zdroj: Archiv rodiny

Kromě specifické metody přípravy jsou všechny ořechy v Al Andalous vybírány ručně. „Třeba makadamový ořech má skoro pět centimetrů – ořechy vybíráme velké a přebíráme v ruce každý kus. Vždy jsou maximálně čerstvé a neleží v obchodě měsíce jako v některých supermarketech nebo obchodech, kde ořechy přeprodávají z obřích velkoskladů,“ vysvětlil Najjar.

Moud Najjar.Zdroj: Archiv rodiny

Stejný obchod s pražírnou provozuje také v Praze. Osud ho ale zavál úplně někam jinam, žije jen kousíček od Kutné Hory. „Žijeme v Nových Dvorech u Kutné Hory u rodičů Lenky. Rodiče mají domek se zahradou, spoustu zvířátek, od slepic, přes ovečky až k bažantům, a také květiny: kaktusy a sukulenty. Rozhodovali jsme se tak, aby byla celá rodina spokojena, děti, prarodiče i my,“ řekl Moud Najjar k tomu, proč se rozhodl otevřít specializovaný obchod také v Kutné Hoře.

Moud Najjar.Zdroj: Archiv rodiny

Má prý k městu UNESCO úzký vztah. „Kutnou Horu máme oba moc rádi. Moje žena Lenka tu vyrostla, chodila na kutnohorské gymnázium Jiřího Ortena. Kutná Hora je nádherná a má tu kamarády ještě ze školy. Hodně spolužáků z gymnázia se sem zase vrací. Mně se tu také líbí. Je tu větší klid než v Praze a fajn lidi,“ dodal.

Moud Najjar.Zdroj: Archiv rodiny