Předchozí
1 z 6
Další

Nechť je téma historie provázáno s kulturním děním i cestovním ruchem

Světlana Hrabánková je ředitelkou Českého muzea stříbra v Kutné Hoře a organizátorkou Královského stříbření, které je připomenutím období krále Václava IV. „Starší české dějiny a doba Václava IV. byly mým studijním oborem na Univerzitě Karlově, z tohoto období jsem také psala svou doktorandskou práci. Zvláštním řízením osudu jsem téměř před třiceti lety odešla z Prahy do Kutné Hory, do města, které v životě a tragickém osudu Václava IV. hrálo významnou roli. Pokud mohu soudit, a nejsem mezi současnými historiky sama, pravda je trochu složitější. Václav IV. nebyl zdaleka tak negativní a neschopný král. Jeho osobnost možná veřejnosti více přiblíží výstava, kterou zahájíme na Hrádku letos 12. července.“

Světlana Hrabánková.Zdroj: Deník / Michal Bílek

"První ročník proběhl v roce 1992 jako kostýmovaný průvod v rámci mezinárodní konference připravené k 750. výročí příchodu cisterciáckého řádu do Kutné Hory. Další ročníky již programově narůstaly, ale neměly ještě pevné zasazení do doby Václava IV. S touto dramaturgií jsem přišla až v roce 1995. Stříbření jsem pojala jako fiktivní příjezd krále Václava IV. s dvorem do jeho oblíbeného města a děj byl zasazen do konkrétního roku. Celou dobu pracujeme s dlouhodobými účinkujícími. Například Josef Kašpar představuje krále Václava IV. již 25 let. Nahradil Ondřeje Vetchého a Václava Vydru, kteří krále představovali ve druhém a třetím ročníku akce.“

Světlana Hrabánková.Zdroj: Deník / Michal Bílek

Hned na začátku se letos v průvodu začal plašit jeden kůň. Zeptala jsem se proto Světlany Hrabánkové, jak se vlastně vybírají “členové” průvodu? A musejí ti, co jedou na koních, plnit nějaké zvláštní požadavky? „Ano, to máte pravdu. Z tohoto důvodu se v průvodech účastní pouze koně s profesionálním výcvikem ideálně s jejich jezdci v sedle. V některých případech jsou jezdci dlouhodobí účinkující, kteří dlouhá léta na koni jezdí nebo jezdili, a výjimečně na koních jedou i další účinkující, jenž běžně na koni nejezdí, například král a královna. Pro hladký průběh průvodu je potřeba, aby kůň i jezdec byli v dobré fyzické a psychické kondici."

Světlana Hrabánková.Zdroj: Deník / Michal Bílek

Koně, které diváci mohou v průvodu spatřit, jsou za tímto účelem cvičeni a spolupracují při natáčení filmů. Černý kůň, kterého jsem zmínila, prý dokonce natáčel s Orlando Bloomem. „Na koně pak během celé akce dohlíží veterinární dozor. Před každou podobnou akcí probíhá takzvaná přejímka koní, předkládají se potřebné dokumenty: očkování, krevní zkouška a další. Veterinář, který je přítomen na místě po celou dobu akce, kontroluje zdravotní stav koní. Jsem ráda, že dlouhodobě spolupracujeme s profesionály, pro které jsou podobné situace zcela běžné a dokáží si s nimi poradit.“

Světlana Hrabánková.Zdroj: Deník / Michal Bílek

Světlana Hrabánková zavzpomínala i na jednu vtipnou historku, která se kdysi odehrála v průběhu Královského stříbření. „Vzpomínám na moment, kdy Markéta Krůželová, jakožto královna, právě přijížděla na koni do hlavního programového prostoru a aniž by tušila, že již má zapnutý mikroport, pronesla: „Mě teda už pěkně bolí pr..l“. Někdy je také zábavné sledovat mnou napsaný scénář a porovnávat ho s tím, co se děje na jevišti. Účinkující se vždy téměř „převtělují“ do své role, přidávají si text, občas spletou jméno postavy, vznikají komické situace, které ovšem samotný divák většinou nepostřehne. Proslulý je tím kouzelník Henzlin Žito J. Dolejší, který opravdu kouzlí se slovy a jeho přednes je zážitkem i pro mě.“

Světlana Hrabánková.Zdroj: Deník / Michal Bílek

Nedalo mi nezeptat se, jestli by si přála, aby se Kutná Hora zahalovala do stříbrných středověkých dob častěji, než jen jednou v roce? „Samotné Stříbření je tak organizačně a finančně náročná akce, že si opravdu nedokáži představit realizaci vícekrát v roce. Myslím ale, že zde produkce připomínající tradice a historii města jsou, například během Kutnohorského léta. Přála bych si, aby téma historie bylo provázáno s kulturním děním a hlavně cestovním ruchem v Kutné Hoře. Právě naší historií a množstvím památek jsme unikátní. Máme zde silně zastoupeno období gotiky, renesance i baroka.“

Světlana Hrabánková.Zdroj: Deník / Michal Bílek