VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ČÁSLAV

Čáslav je české město ležící ve Středočeském kraji v okrese Kutná Hora, založené v roce 1264 za vlády Přemysla Otakara II. Čáslav leží odnepaměti na obchodní stezce Praha – Brno – Vídeň. Tato výhodná poloha ji přinesla dobré spojení "se světem." Denně projíždí spousta autobusů. Toto se týká i dopravy železniční. V Čáslavi zastavují rychlíky Praha – Brno, které ve špičce jezdí v až jednohodinovém taktu. Dříve tudy projížděli také expresy známé i v evropském měřítku – např. Vindobona, Hungaria a také tudy několikrát projížděl Orient Express. Zdroj: www.meucaslav.cz

Pavlovnie plstnatá vykvetla v Jetelové ulici v Čáslavi. Letos už podruhé

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! Je to botanický zázrak? A nebo se snad příroda „zbláznila“? Ani jedno, ani druhé. Není sice běžné vidět v září na pavlovnii vedle sebe zároveň květy, zrající tobolky se semeny a poupata, která vykvetou až příští jaro. Na druhou stranu, v přírodě se toto občas stává.

Na ranči ve Vinařích se závodilo v Extreme trailu

Vinaře /FOTOGALERIE/ – Ranč ve Vinařích u Čáslavi hostil v sobotu 15. září závod v Extreme trailu.

VIDEO: Rekonstrukci bitvy ze září 1618 viděli v Čáslavi

Čáslav - V sobotu proběhla rekonstrukce bitvy, která se odehrála v září roku 1618 mezi Golčovým Jeníkovem a Čáslaví, respektive mezi Horkami, Bratčicemi a Potěhy. Jednalo se o první velkou bitvu třicetileté války.

OBRAZEM: Pamětní kámen Františka Tesaře odhalili u Bratčic

Čáslav / Bratčice /VIDEO, FOTOGALERIE/ -  Pamětní kámen autora Františka Tesaře byl slavnostně odhalen u obce Bratčice. Připomíná výročí bitvy, která se zde odehrála roku 1618. Význam bitvy připomněl historik doktor Filip Velímský. Zároveň byla otevřena obnovená cesta z Bratčic do Horek.

Kontrola vojsk před bitvou se uskutečnila na čáslavském náměstí

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Mustrování, současnou mluvou bychom řekli prověrka bojové připravenosti vojenských jednotek, se konalo v pátek na čáslavském náměstí. Při mustrování promluvil k vojenským jednotkám místostarosta magistr Daniel Mikš. Připomněl historii vojenského města Čáslavi a odkaz na Jana Žižku z Trocnova.

Jsem připravený na všechno, říká starosta a senátor Jaromír Strnad

Čáslav /ROZHOVOR/ - Do volebního boje se znovu vydá také současný starosta Čáslavi a senátor Jaromír Strnad (ČSSD). Na čáslavského starostu bude kandidovat potřetí, v komunální politice se však pohybuje mnohem déle. V roce 2002 byl zvolen zastupitelem a radním města Čáslav, o rok později stal místostarostou.

Bohatý program připomene významné výročí bitvy nedaleko Čáslavi

Bratčice, Horky /FOTOGALERIE/ - Letos uplynulo 400 let od bitvy, která se uskutečnila mezi obcemi Horky, Tupadly a Bratčice a která měla zásadní vliv na průběh stavovského povstání. O tomto víkendu je v obcích Bratčice a Horky připraven program, který toto výročí připomene.

OBRAZEM: Překladatel a hudebník Gerald Turner navštívil Čáslav

Čáslav - Gerald Turner promluvil a zazpíval na koncertě svého přítele Svatopluka Karáska v čáslavském evangelickém kostele. Zpívající evangelický farář Svatopluk 'Sváťa' Karásek je legendou československého undergroundu. Se svojí skupinou 'Svatopluk' vystoupil v Čáslavi v rámci stého výročí vzniku Českobratrské církve evangelické.

Koncert Sváti Karáska připomněl sté výročí Českobratrské církve evangelické

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Svatopluk 'Sváťa' Karásek, zpívající evangelický farář, legenda československého undergroundu, zazpíval se svojí skupinou Svatopluk v Čáslavi. Akce proběhla za podpory města Čáslav k 100. výročí vzniku Českobratrské církve evangelické.

OBRAZEM: Středověký most s tajemstvím i v nové kráse

Kamenné Mosty - Máte rádi historii, romantiku a trochu tajemství k tomu? Nabízíme vám středověký most z 12. století, most obestřený krásou i tajemstvím. Není ani v Praze, ani v Písku. Nejde o Karlův most v Praze (1357) ani o Kamenný most v Písku z konce 13. století. Ten tajemný most najdete v podhůří Železných hor, nedaleko obce Žleby v Kamenných Mostech.  Věřte nevěřte, je to možná nejstarší most v ČR.  

OBRAZEM: Taneční kurzy pořádají ve Vrdech letos po padesáté

Vrdy - Padesátý ročník tanečních kurzů zahájili v sobotu 8. září v Kulturním domě Vrdy. Prvních 25 let zde taneční kurzy vedli manželé Holanovi, letos svůj 25. rok zahájili taneční mistři manželé Novákovi.

Parádní a nečekaná výhra Kobylek nad Sokolčí

Bílé Podolí - Sobotní utkání podolských Kobylek se Sokolčí přineslo první výhru domácích v sezoně. I přes červenou kartu Libora Jelínka vyhráli podolští fotbalisté 2:0.

Čáslavská spisovatelka Jaroslava Hofmanová vydala sbírku tajemných povídek

Čáslav – „Bloudící duše“ je sedmou knihou a druhou sbírkou tajemných povídek čáslavské spisovatelky Jaroslavy Hofmanové Šimůnkové.

Generál RAF se proletěl v gripenu, britský velvyslanec si vyzkoušel trenažér

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Velitel první letecké skupiny Britského královského letectva, generál Harvey Smyth ve čtvrtek pilotoval český vojenský letoun gripen na letecké základně v Čáslavi. Základnu navštívil v rámci inspekce britských pilotů a strojů účastnících se cvičení Central Hawk.

V Čáslavi začalo cvičení Central Hawk 2018

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Začátkem pracovního týdne byla v Čáslavi zahájena letová část česko-britského leteckého cvičení Central Hawk 2018.

Angličtinářka Lakka Benti v Čáslavi: Rasismus? Nejhorší zážitky mám z Pardubic

Čáslav /ROZHOVOR/ - Dvaadvacetiletá americká asistentka angličtiny Lakka Benti působila v rámci projektu Fulbrightovy nadace od září loňského roku do konce letošního června na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické v Čáslavi. Těsně před svým návratem do Spojených států poskytla následující interview.

Vrdy mají své první body v I. B třídě

Sázava - Při svém premiérovém utkání v I. B třídě navštívili vrdští fotbalisté Sázavu, kde na ně čekalo tamní mužstvo. Vrdské mužstvo v sobotu odpoledne příjemně překvapilo a oslabenou Sázavu porazilo po penaltách.

OBRAZEM: V Puchři připomněli výročí republiky a staré časy

Pucheř - Milovníky starých časů, kdy ještě platil selský rozum, pozvali do Puchře u Čáslavi pořadatelé akce s názvem Dožínková podmítka. Byla to akce, která měla připomenout vznik Československé republiky, a i když zpočátku vypadala jako komorní odpoledne, se pole u vsi přece jen diváky dost zaplnilo.

Šest zraněných! U dopravní nehody poblíž Hraběšína zasahoval vrtulník

Hraběšín - Dopravní nehoda se stala v pondělí 13. srpna krátce po 20. hodině u obce Hraběšín. „Dvaapadesátiletá žena řídila osobní vozidlo značky Chrysler, kdy s tímto vozidlem jela po vedlejší komunikaci číslo 33718 ve směru od obce Hraběšín ke křižovatce s hlavní komunikací číslo 339,“ popsala policejní mluvčí Vendulka Marečková s tím, že na křižovatce řidička najela s vozidlem do prostoru křižovatky.

VIDEO, FOTO: Čáslavský rybník Jirsák vysychá

Čáslav - Téměř vyschlý rybník se zbytkem zelené vody plné sinic, bez ryb, bez života. Přítok a odtok vody nulový, silný zápach bahna a tlející biomasy. To je situace na čáslavském rybníku Jirsák.

U čáslavského obchvatu se střetl motocykl s osobním vozidlem

Čáslav – Dopravní nehodu šetřili policisté v sobotu 11. srpna v 16.00 hodin na křižovatce silnic číslo I/38 a II/339 u Kalabousku u Čáslavi.

Marek Lauermann provázel v rámci Dne židovských památek čáslavskou synagogou

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Také čáslavská synagoga byla otevřena v neděli 12. srpna 2018 v rámci Dne židovských památek. O úspěchu akce svědčí 120 nejen čáslavských spokojených návštěvníků!

OBRAZEM: Hasiči se v Šebestěnicích utkali na soutěži

Šebestěnice - Druhý ročník soutěže Šebestěnické stříkání uspořádal místní sbor dobrovolných hasičů v sobotu 11. srpna. Utkalo se sedm družstev, ačkoli přihlášených jich bylo mnohem více. Z neznámých důvodů ale některá družstva nedorazila. Soutěžilo se ve dvou kolech. První byl netradiční útok na sklopný terč, ve druhém se soutěžilo již tradičně.

'Žabaře' Zdeňka Špinara si v srpnu připomínají nejen v Čáslavi

Čáslav - Výročí úmrtí rodáka a „žabaře“ Zdeňka Špinara si v srpnu připomínají v Čáslavi nejen fandové paleontologie. Prof. RNDr. Zdeněk Vlastimil Špinar, CSc. se narodil 4. dubna 1916 v Čáslavi a zemřel 14. srpna 1995 v Prysku u České Kamenice.

Čáslavská synagoga se otevře během Dne židovských památek

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Také čáslavská synagoga bude otevřena v neděli 12. srpna 2018 od 11 do 17 hodin v rámci Dne židovských památek. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku bude otevřeno více než padesát vybraných židovských památek.

Kniha zmapuje osudy čáslavského rodáka a generála justiční služby

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Pomozte s vydáním knihy o osudech čáslavského rodáka, generála Jana Vančury. Chcete se dovědět něco o tomto neprávem zapomenutém hrdinovi, který bojoval ve dvou válkách jako legionář a člen západního odboje?

Generál Aleš Opata navštívil 21. základnu taktického letectva v Čáslavi

Chotusice /FOTOGALERIE/ - Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Aleš Opata po svém nástupu do funkce postupně objíždí jednotlivé posádky, aby se osobně seznámil s aktuální situací u vojenských útvarů.

Téměř apokalyptický pohled: vodu už postrádá i přehrada Pařížov

Pařížov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Téměř vyschlá pařížovská přehrada ukázala nejen dno, ale dokonce nad hladinu vystoupila stará kamenná zeď! Naskytl se tak téměř apokalyptický pohled, na jaký si v příštích letech pravděpodobně budeme muset zvykat v celé střední Evropě.

OBRAZEM: Parní vlak se vydal z Prahy do Žlebů na Svatoanenský jarmark

Žleby - Na zámku Žleby se v sobotu 21. července uskutečnil Svatoanenský jarmark. České dráhy na tuto akci poprvé vypravily zvláštní vlak tažený parní lokomotivou „Šlechtičnou“.

V Čáslavi si připomněli výročí narození Tatiany Moravec Gard

Čáslav /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Výročí narození paní Tatiany Moravec Gard si v pátek 20. července připomněli také v Čáslavi. Byla mladší dcerou čáslavského rodáka František Moravce, autora plánu atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V Čáslavi si připomínají výročí narození a úmrtí Františka Moravce

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Výročí narození a úmrtí čáslavského rodáka Františka Moravce si v těchto dnech připomínjí nejen v Čáslavi. Byl autorem plánu na odstranění obergruppenführera SS Reinharda Heydricha, třetího nejvýznamnějšího muže Třetí říše, zvaného Pražský řezník.

Lupič přepadl v Čáslavi poštovní doručovatelku. Z místa činu odjel na skútru

Čáslav - K loupežnému přepadení za bílého dne došlo v úterý 17. července v Čáslavi. Muž maskovaný pletenou černou kuklou si v ulici Nazaret počíhal se slzným plynem na poštovní doručovatelku. Do pátrání po něm policisté zapojili také vrtulník a obrátili se s prosbou o pomoc na veřejnost.

Bizarní plavidla vyplula na Podměstský rybník už pošesté

Čáslav /FOTO, VIDEO/ - „Čáslavská neckyáda 2018“ s podtitulem „Hasiči v akci“ se uskutečnila v sobotu odpoledne na čáslavském Podměstském rybníku. Úkolem nejbizarnějších plavidel, jaká si člověk vůbec umí představit, bylo přeplout rybník a uhasit hořící maketu kostela.

Nejen na Čáslavsku kvetou ibišky syrské, zvané 'růže z východu'

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Ibišek syrský, lidově zvaný „růže z východu“, kvete barevnými květy nejen v botanické zahradě čáslavské Střední zemědělské školy. V Asii je tak oblíben, že je dokonce korejskou národní dřevinou!

Konzulka s působností v Brazílii Pavla Havrlíková navštívila Čáslavsko

Vrdy /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Generální konzulka České republiky ve Federativní republice Brazílie s působností v São Paulo Pavla Havrlíková a starosta obce Vrdy Antonín Šindelář odhalili pamětní desku Františka Vladimíra Lorence na knihovně ve Vrdech.

Kutnohorský ostrostřelec: na Klukách se soutěžilo ve střelbě

Kluky /FOTOGALERIE/ - Střelecká soutěž Kutnohorský ostrostřelec se konala ve čtvrtek 5. července na střelnici Kluky. Nejlépe si se všemi nástrahami poradil a zvítězil Jaroslav Nedobitý, na druhém místě Jiří Jelínek a na třetím Milan Štoček. 

Knihovna ve Vrdech nese jméno zbyslavského rodáka Františka Lorence

Vrdy /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Slavnostní odhalení pamětní desky s reliéfem Františka Vladimíra Lorence, díla sochaře a restaurátora Zdeňka Myslivce, se uskutečnilo v neděli 8. července ve Vrdech. Právě jeho jméno nese od začátku měsíce místní knihovna.

OBRAZEM: V Doubravském údolí utopili vodníka a přelstili čerta

Chotěboř/Bílek - Je pravda, že je Údolí Doubravy nejhezčím údolím celých Železných hor? A je možné, že se zde utopil vodník? A že zde dokonce přelstili čerta?

Smrtelná nehoda uzavřela silnici u Čáslavi

Čáslav - Na silnici číslo I/38, na obchvatu Čáslavi, se v sobotu večer srazilo osobní auto s motorkou. Řidič motocyklu na místě zemřel.

Vydali knihu o brigádním generálovi Františku Moravcovi

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - „Brigádní generál František Moravec - čáslavský rodák“ je název knihy, kterou vydal Oldřich Skalák symbolicky v roce 100. výročí vzniku republiky. Přestože kniha bude slavnostně pokřtěna a dodána do distribuce až v podzimních měsících, rádi ji představíme v předstihu.

Muž havaroval pod vlivem alkoholu

Čáslav - K dopravní nehodě došlo v sobotu 30. června v podvečer kolem půl osmé na silnici číslo II/339 v místech zvaném Kalabousek ve směru od Čáslavi k obchvatu.

OBRAZEM: Rockfestival rozezněl zahradu čáslavské Diakonie

Čáslav - Milovníci rockové muziky zavítali v sobotu 30. června do Čáslavi. Konal se tam totiž čtvrtý ročník Rockfestivalu, který je také známý pod pracovním názvem Letňák.

Cvičení Sky Avenger 2018 skončilo. Piloti strávili ve vzduchu 215 hodin

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Českoamerické cvičení Sky Avenger 2018, které se na čáslavském letišti odehrávalo od 18. června, skončilo. Čeští a američtí stíhači sváděli vzdušné souboje, plánovali a realizovali komplexní mise, doplňovali palivo ve vzduchu a spolupracovali s leteckými návodčími. Celkem ve vzduchu strávili 215 hodin a realizovali 153 letů.

Na festivale Wejijosův Dobrovítov nechyběla hudba ani dogdancing

Dobrovítov /FOTOGALERIE/ - Patnáctý ročník festivalu Wejijosův Dobrovítov se konal v sobotu 23. června. Program byl opravdu bohatý. Odpoledne se na pódiu vystřídaly taneční skupiny z Čáslavi a Kutné Hory. Diváci se nenechali odradit ani občasným deštěm. Poté vystoupila dechová hudba Věnovanka a nechyběl ani průvod obcí s hudebním doprovodem. 

Policie hledá muže z kamerového záznamu

Čáslav – Policisté z Čáslavi pátrají po totožnosti dosud neznámého muže, který je zachycen na fotografiích pořízených z kamerového záznamu.

Pavel Novák přednášel v Čáslavi o zahradách rodu Chotků

Čáslav – Pavel Novák přednášel na pozvání Muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“ na téma „Zahrady a parky v životě Chotků“. Přednáška se uskutečnila na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi.

Začalo mezinárodní cvičení Sky Avenger 2018

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Mezinárodní cvičení Sky Avenger 2018 začalo prvními letovými akcemi včera v odpoledních hodinách na 21. základně taktického letectva v Čáslavi.

Dobrovolní hasiči v Chotusicích oslavili 140. výročí

Chotusice - Sbor dobrovolných hasičů oslavil v sobotu 16. června 140. výročí založení. Oslavy začaly v 11 hodin dopoledne slavnostním průvodem od hasičské zbrojnice k soše sv. Floriána, patrona hasičů.

Trubač neboli křivouš kvete v těchto dnech v Čáslavi

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Trubač neboli křivouš kvete v těchto dnech nejen v Čáslavi. Tato teplomilná dřevnatá liána, bohatě kvetoucí výraznými trubkovitými květy žluté, oranžové nebo červené barvy, nám připomíná jižní kraje.  

Rekordman z Guinessovy knihy napsal Čáslavskou polku. Zahrála ji Věnovanka

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Čáslavským slavnostem patřila sobota 9. června na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Jako první vystoupila na jeviště domácí dechová hudba Věnovanka s kapelníkem Václavem  Musílkem. Jejich program obohatilo předávání ocenění dvěma autorům písničky Čáslavská polka, textaři Jaroslavu Hájkovi z Kaliště pod Javořicí u Jihlavy a muzikantu Kamilu Havelkovi, který složil hudbu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT