VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ČÁSLAV

Čáslav je české město ležící ve Středočeském kraji v okrese Kutná Hora, založené v roce 1264 za vlády Přemysla Otakara II. Čáslav leží odnepaměti na obchodní stezce Praha – Brno – Vídeň. Tato výhodná poloha ji přinesla dobré spojení "se světem." Denně projíždí spousta autobusů. Toto se týká i dopravy železniční. V Čáslavi zastavují rychlíky Praha – Brno, které ve špičce jezdí v až jednohodinovém taktu. Dříve tudy projížděli také expresy známé i v evropském měřítku – např. Vindobona, Hungaria a také tudy několikrát projížděl Orient Express. Zdroj: www.meucaslav.cz

Požár ve vrdském lihovaru zažehnalo bezpečnostní zařízení

Vrdy - Ruch v okolí lihovaru v pondělí 12. listopadu okolo poledne zaregistrovali obyvatelé Vrdů. Sjely se tam jednotky hasičů, policie i záchranná služba. Ačkoliv situace na první pohled působila dramaticky, ve výsledku mělo vše šťastný konec.

Čáslavští judisté reprezentovali na turnaji v Polsku, Svobodová skončila druhá

Čáslav, Bytom /FOTOGALERIE/ - Judisté svůj čáslavský oddíl reprezentovali za hranicemi České republiky v sobotu 10. listopadu. V polském Bytomu se konal 5. Memoriál Józefa Wiśniewského - mezinárodní turnaj juniorů a juniorek.

OBRAZEM: Svatomartinský průvod prošel také Čáslaví

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Centrem Čáslavi prošel tradiční svatomartinský lampiónový průvod. Trasa průvodu vedla z Kostelního náměstí na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Akci již potřinácté uspořádalo Rodinné centrum Kopretina Čáslav.

Na zámku Žleby se v zimě spát nebude

Žleby /FOTOGALERIE/ - Přestože se na některých památkách s koncem října uzavřely návštěvníkům brány, neusínají tyto objekty klidným zimním spánkem, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Městské muzeum a knihovna Čáslav se připravují na čas adventu

Čáslav - Městské muzeum a knihovna v Čáslavi už má připravený program na adventní čas. Nabídne koncert duchovní hudby hudby žáků Základní umělecké školy J. L. Dusíka, jímž se adventní čas v sobotu 1. prosince otevře, ale také povídání se spisovatelkou, lektorkou a publicistkou Martinou Bittnerovou, zajímavou výstavu a vánoční koncert.

Čáslavští rybáři odstartovali závody zimní ligy

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Čáslavští rybáři zahájili poslední říjnovou neděli zimní ligu feeder na revíru Medenice, lidově zvaném Žabárna. „Zimní liga není oficiálním závoděním, jedná se spíš o zábavu. Stále se sem sjíždí rybářská špička,“ vysvětlil člen rybářské organizace Jan Dobřický.

Památný strom zachrání rozšíření ochranného pásma

Markovice - O záchranu památného dubu v Markovicích se zasloužil Karel Slavík ze Žlebů. „Při své srpnové návštěvě Markovic jsem se náhodou dozvěděl o památném dubu, který stojí asi půl kilometru jižně od markovického dvora v polích. Místní občané mi přibližně popsali jeho polohu a nakonec mě k němu i dovedli,“ popisuje, jak příběh začal.

Vedení čáslavské radnice chce zabránit navážení kalů na zdejší skládku

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Kauza ostravských kalů a jejich navážení na čáslavskou skládku má pokračování. Už brzy by se totiž několik tisíc tun stabilizovaných kalů z areálu Ostramo v Ostravě mohlo začít vozit právě na skládku AVE CZ. Přesněji řečeno už 15. listopadu. Vedení města se o tom podle čáslavského starosty Vlastislava Málka dozvědělo v pátek 2. listopadu.

Rada města svolala mimořádné setkání kvůli navážení kalů na skládku

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Rada města Čáslavi svolala v pondělí 5. listopadu na Malou scénu Dusíkova divadla mimořádné setkání pro všechny z řad veřejnosti. Důvod? Plánované zahájení navážení kalů z lagun Ostramo na skládku v Čáslavi. Za vedení města byl přítomen starosta Vlastislav Málek, místostarosta Martin Horský a členové rady Anna Krúpová, David Tichý i tajemník Antonín Hejzlar.

Novou desku dechovce Březovanka pokřtili Jožka Šmukař a Petr Stříška

Čáslav /FOTOGALERIE/ - I v Kolíně, především díky Jarnímu bálu drobných podnikatelů a živnostníků, na kterém několik let účinkuje, známá čáslavská kapela Březovanka, pokřtila první listopadovou neděli v Městském společenském domě v Kolíně svoji nejnovější desku pojmenovanou Dětičky, jděte už spát.

Čáslavským starostou byl zvolen Vlastislav Málek

Čáslav /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Vlastislav Málek byl na ustavujícím zasedání městského zastupitelstva, v budově Nové scény Dusíkova divadla, zvolen novým čáslavským starostou! Poté proběhla volba místostarosty a členů městské rady.

Halloweenský program si užili v Bílém Podolí

Bílé Podolí /FOTOGALERIE/ - Halloweenské dýňování bylo přichystáno ve čtvrtek 25. října pro děti ze ZŠ a MŠ v Bílém Podolí. Hned ráno vyrazili všichni společně do Dýňového světa nedaleko Golčova Jeníkova. Tam zdobili a dlabali dýně, pozorovali zvířátka a řádili na slaměných stavbách, přírodních prolézačkách a v bludišti.

Dobrovolní hasiči Zehuby - Kamenné Mosty uspořádali slavnost k republice

Zehuby /FOTOGALERIE/ - Sbor dobrovolných hasičů Zehuby, Kamenné Mosty s velkou podporou Obecního úřadu Žleby uskutečnil v sobotu 27. října k 100. výročí založení republiky slavnostní průvod se čtyřmi zastaveními. Průvodní slovo k celé události měl Libor Knapp, jednatel sboru, který postupně přivedl asi 70 účastníků k historicky zajímavým místům v obci.

OBRAZEM: Století Československa si připomněli v Čáslavi

Čáslav - Sté výročí vzniku samostatného Československa si v Čáslavi připomněli v pátek 26. října. Představitelé Čáslavi spolu se zástupci 21. základny taktického letectva Čáslav se sešli v parku u gymnázia v Mahenově ulici, kde slavnostně položili věnce k památníku. Zároveň zde byla zasazena Lípa republiky.

Výročí republiky si připomenou i v Čáslavi

Čáslav - Sté výročí založení republiky si připomenou v pátek 26. října také v Čáslavi.

Základní školy 'Sadovka' a 'Čtyřka' spolupracují

Čáslav - Třída 4. B ze Základní školy Sadová v Čáslavi přijela v sobotu 20. října do nahrávacího studia 4. ZŠ Kolín, aby tam nahrála vlastní originální CD. Čtvrťáci jsou totiž od začátku září zapojeni do projektu České spořitelny Abeceda peněz, který je má učit finanční gramotnosti. Od zmíněné banky dostali půjčku ve výši 3000 korun a založili firmu s názvem Anglické hvězdy.

Na čáslavském Hrádku připomněli Mezinárodní den archeologie

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Již třetí ročník akce nazvané „Archeologické hrátky na Hrádku“ se uskutečnil v rámci Mezinárodního dne archeologie v Čáslavi.

Jana Vaněčková přednášela v Čáslavi o třicetileté válce

Čáslav /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Přednášku na téma „Čáslav za třicetileté války“ uspořádal pro členy klubu, ale také pro širokou veřejnost „Klub rodáků a přátel města Čáslavě“. V aule Gymnázia a SOŠPg Čáslav přednášela Jana Vaněčková ze Státního okresního archivu Kutná Hora.

V Čáslavi podepsaly koaliční smlouvu tři politické subjekty

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Čáslav pro všechny, Šance pro rodinu a ODS se dohodly na vzájemné spolupráci. Na základě povolebních vyjednávání byla ve čtvrtek 18. října podepsána v salonku čáslavského hotelu Grand koaliční smlouva.

Václav Matoušek přednášel v Čáslavi o archeologickém výzkumu bojišť

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Václav Matoušek přednášel na pozvání Muzejního a vlastivědného spolku Včely Čáslavské na téma Archeologický výzkum bojišť třicetileté války. Přednáška se uskutečnila ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav na Nové scéně Dusíkova divadla.

Kaštanobraní je letos na Čáslavsku poznamenáno suchem

Čáslavsko/Železné hory – Kaštanobraní na Čáslavsku, konkrétně na Železných horách je letos poznamenáno extrémním suchem. Kaštanů je málo a navíc jsou o třetinu menší, než v loňském roce, kdy byla úroda nadprůměrná. Ale „skalním“ gurmánům, tedy milovníkům dobrého jídla to vůbec nevadí, pečené jsou stejně dobré, jen jejich loupání je pracnější.

Zrekonstruovaná Tyršova ulice v Čáslavi byla slavnostně otevřena

Čáslav /FOTOGALERIE/ – Tyršova ulice v Čáslavi vedoucí kolem vlakového nádraží, respektive od kruhového objezdu U tří svatých po supermarket Lidl, byla v pondělí 15. října slavnostně otevřena.

OBRAZEM: Do centra Žehušic napadala jablka

Žehušice - Záplavu červených a žlutých jablek uprostřed vesnice bylo možné vidět v centru Žehušic. Ovoce na obou stranách silnice způsobil údiv, našli se i tací, kteří si jablíčko očistili a zakousli se do něj. Kde se ale jablka v takovém množství vzala uprostřed vesnice? Jedná se snad o teleportaci, a nebo o prolínání paralelních světů?

Teplotní rekord měřící stanice v Čáslavi byl překonán

Čáslav - Teplotní rekord Středočeského kraje pro 10. říjen držela až do středečního dne stanice Čáslav, Nové město. Hodnota 24,8 °C z roku 1976 byla ale 10. října 2018 jednou stanicí ve Středočeském kraji překonána. V Neumětelech na Berounsku totiž naměřili o stupínek víc, 24,9 °C.

Policie pátrá po ženě z kamerového záznamu

Čáslav - Čáslavští policisté pátrají po totožnosti ženy s dlouhými vlasy z fotografií z kamerového záznamu. „Hledaná osoba může poskytnout informace k případu krádeže, ke které došlo v jednom čáslavském obchodu s drogerií v ulici Jeníkovská dne 12. září mezi 16.30 až 16.52 hodin,“ vysvětlila policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Přednáška připomněla žackého rodáka Alexandra Dreyschocka

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Petra Bělohlávková přednášela na Nové scéně Dusíkova divadla na pozvání Muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“ a ve spolupráci s Obecním úřadem Žáky. Podtitul přednášky byl „Alexander Dreyschock - 200 let od narození klavírního virtuosa ze Žák“.

Připomněli si Světový den důstojné práce

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Světový den důstojné práce připadá na neděli 7. října. V tento den si jej připomněli také členové farního sboru Českobratrské církve evangelické v Čáslavi. Sešli se v evangelickém kostele, kde se sloužily také bohoslužby Díkůvzdání.

AKTUALIZOVÁNO

Čáslav pro všechny míří k vítězství

Čáslav - Neúspěch ČSSD v komunálních volbách se nekonal jen v Kutné Hoře. Dosavadní bašta sociální demokracie - Čáslav - byla dobyta. 

OBRAZEM: Fotografie na Žižkově náměstí představují výrobu bot v Indii

Čáslav - V horní části Žižkova náměstí v Čáslavi byla ve stromové aleji v sobotu 6. října nainstalována výstava fotografií přímo na stromy. Autorem snímků je fotograf Stanislav Komínek z organizace NaZemi, který se vydal do indické Agry, kde dokumentoval továrny a sweatshopy, v nichž se vyrábí boty i pro český trh. Fotografie budou k vidění až do soboty 13. října a koná se v rámci Týdne důstojné práce.

V Čáslavi je letošní voličská účast nadprůměrná

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Také v Čáslavi se v pátek ve 14 hodin otevřely volební místnosti. Voliči tak mají možnost rozhodnout o novém obsazení městských a obecních zastupitelstev. My jsme navštivili největší volební okrsek, kterým je okrsek číslo 1 na Střední průmyslové škole.

Václavská rána ukončila sezonu na střelnici

Kluky /FOTOGALERIE/ - Tradiční Václavská rána se na střelnici na Klukách konala na závěr sezony v pátek 28. října. Jedná se o závod kombinovaný ze střelby mířené na 15 metrů pravou a levou rukou a střelby za pohybu na pevné i pohyblivé terče.

Provoz na čáslavské interně jede v normálním režimu

Čáslav - Provoz na interně čáslavské nemocnice byl po letní částečně uzavírce plně obnoven. Dokončena byla zároveň druhá etapa modernizace nemocničního vybavení. Situace kolem čáslavské nemocnice se rozbouřila loni na podzim, kdy vedení radnice uvažovalo o tom, že se nemocnice z příspěvkové organizace města promění na společnost s ručením omezeným.

Žáci ze Základní školy Sadová se zapojili do projektu Abeceda peněz

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Od začátku letošního roku jsou dvě třídy Základní školy Čáslav Sadová 1756, konkrétně 4.B a 5.B, zapojeny do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“. Děti rozvíjejí svoji finanční gramotnost prostřednictvím nejen přednášek a exkurzí, ale především vlastním podnikáním „nanečisto“.

Ptali jste se Jaromíra Strnada, volebního lídra ČSSD v Čáslavi

Čáslav /ONLINE ROZHOVOR/ - Jaromír Strnad, stávající starosta města Čáslavi, obhajuje svůj post v nadcházejících komunálních volbách, které se uskuteční 5. a 6. října. Jak hodnotí uplynulé čtyři roky? Ptali jste se ho v online rozhovoru Deníku v úterý 2. října od 10 do 11 hodin.

I přes bouři se v Čáslavi podařilo dokončit několik velkých projektů

Čáslav - Desetitisícová Čáslav leží zhruba deset kilometrů od Kutné Hory. Počtem obyvatel zaujímá pozici druhého největšího města okresu. Uplynulé čtyři roky byly ve znamení oprav, budování a dokončování velkých projektů. Všechno ale nešlo tak snadno, jak to na první pohled vypadá.

V Čáslavi bylo otevřeno nové dopravní hřiště

Čáslav /FOTOGALERIE/ - V areálu Muzea zemědělské techniky v Čáslavi bylo otevřeno dopravní hřiště, které slouží jak základním školám při praktické výuce dopravní výchovy, tak mateřským školám i široké veřejnosti. O vybudování dopravního hřiště se město snažilo zhruba tři roky.

Historik Filip Velímský přednášel o hradu Chlum u Čáslavi

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - „Hrad Chlum, aneb výzkum málo známého sídla velmi známého rodu“ byl název přednášky Filipa Velímského, zorganizované „Muzejním a vlastivědným spolkem Včela Čáslavská“. Akce se uskutečnila ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav v budově Nové scény Dusíkova divadla.

Pavlovnie plstnatá vykvetla v Jetelové ulici v Čáslavi. Letos už podruhé

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! Je to botanický zázrak? A nebo se snad příroda „zbláznila“? Ani jedno, ani druhé. Není sice běžné vidět v září na pavlovnii vedle sebe zároveň květy, zrající tobolky se semeny a poupata, která vykvetou až příští jaro. Na druhou stranu, v přírodě se toto občas stává.

Na ranči ve Vinařích se závodilo v Extreme trailu

Vinaře /FOTOGALERIE/ – Ranč ve Vinařích u Čáslavi hostil v sobotu 15. září závod v Extreme trailu.

VIDEO: Rekonstrukci bitvy ze září 1618 viděli v Čáslavi

Čáslav - V sobotu proběhla rekonstrukce bitvy, která se odehrála v září roku 1618 mezi Golčovým Jeníkovem a Čáslaví, respektive mezi Horkami, Bratčicemi a Potěhy. Jednalo se o první velkou bitvu třicetileté války.

OBRAZEM: Pamětní kámen Františka Tesaře odhalili u Bratčic

Čáslav / Bratčice /VIDEO, FOTOGALERIE/ -  Pamětní kámen autora Františka Tesaře byl slavnostně odhalen u obce Bratčice. Připomíná výročí bitvy, která se zde odehrála roku 1618. Význam bitvy připomněl historik doktor Filip Velímský. Zároveň byla otevřena obnovená cesta z Bratčic do Horek.

Kontrola vojsk před bitvou se uskutečnila na čáslavském náměstí

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Mustrování, současnou mluvou bychom řekli prověrka bojové připravenosti vojenských jednotek, se konalo v pátek na čáslavském náměstí. Při mustrování promluvil k vojenským jednotkám místostarosta magistr Daniel Mikš. Připomněl historii vojenského města Čáslavi a odkaz na Jana Žižku z Trocnova.

Jsem připravený na všechno, říká starosta a senátor Jaromír Strnad

Čáslav /ROZHOVOR/ - Do volebního boje se znovu vydá také současný starosta Čáslavi a senátor Jaromír Strnad (ČSSD). Na čáslavského starostu bude kandidovat potřetí, v komunální politice se však pohybuje mnohem déle. V roce 2002 byl zvolen zastupitelem a radním města Čáslav, o rok později stal místostarostou.

Bohatý program připomene významné výročí bitvy nedaleko Čáslavi

Bratčice, Horky /FOTOGALERIE/ - Letos uplynulo 400 let od bitvy, která se uskutečnila mezi obcemi Horky, Tupadly a Bratčice a která měla zásadní vliv na průběh stavovského povstání. O tomto víkendu je v obcích Bratčice a Horky připraven program, který toto výročí připomene.

OBRAZEM: Překladatel a hudebník Gerald Turner navštívil Čáslav

Čáslav - Gerald Turner promluvil a zazpíval na koncertě svého přítele Svatopluka Karáska v čáslavském evangelickém kostele. Zpívající evangelický farář Svatopluk 'Sváťa' Karásek je legendou československého undergroundu. Se svojí skupinou 'Svatopluk' vystoupil v Čáslavi v rámci stého výročí vzniku Českobratrské církve evangelické.

Koncert Sváti Karáska připomněl sté výročí Českobratrské církve evangelické

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Svatopluk 'Sváťa' Karásek, zpívající evangelický farář, legenda československého undergroundu, zazpíval se svojí skupinou Svatopluk v Čáslavi. Akce proběhla za podpory města Čáslav k 100. výročí vzniku Českobratrské církve evangelické.

OBRAZEM: Středověký most s tajemstvím i v nové kráse

Kamenné Mosty - Máte rádi historii, romantiku a trochu tajemství k tomu? Nabízíme vám středověký most z 12. století, most obestřený krásou i tajemstvím. Není ani v Praze, ani v Písku. Nejde o Karlův most v Praze (1357) ani o Kamenný most v Písku z konce 13. století. Ten tajemný most najdete v podhůří Železných hor, nedaleko obce Žleby v Kamenných Mostech.  Věřte nevěřte, je to možná nejstarší most v ČR.  

OBRAZEM: Taneční kurzy pořádají ve Vrdech letos po padesáté

Vrdy - Padesátý ročník tanečních kurzů zahájili v sobotu 8. září v Kulturním domě Vrdy. Prvních 25 let zde taneční kurzy vedli manželé Holanovi, letos svůj 25. rok zahájili taneční mistři manželé Novákovi.

Parádní a nečekaná výhra Kobylek nad Sokolčí

Bílé Podolí - Sobotní utkání podolských Kobylek se Sokolčí přineslo první výhru domácích v sezoně. I přes červenou kartu Libora Jelínka vyhráli podolští fotbalisté 2:0.

Čáslavská spisovatelka Jaroslava Hofmanová vydala sbírku tajemných povídek

Čáslav – „Bloudící duše“ je sedmou knihou a druhou sbírkou tajemných povídek čáslavské spisovatelky Jaroslavy Hofmanové Šimůnkové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT