VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KUTNÁ HORA

Kutná Hora je okresní město ve Středočeském kraji a významná historická památková rezervace, zapsaná na Seznamu Unesco. Jak název města naznačuje, souvisí jeho historie s těžbou („kutáním“) stříbra a stříbrných rud. Ve středověku koncem 13. století poskytoval zdejší revír zhruba jednu třetinu produkce stříbra v Evropě. Historické centrum Městské památkové rezervace spolu s kostelem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je od roku 1995 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Město Kutná Hora je členem evropského projektu EUROMINT, jehož cílem je shromáždit informace o všech evropských středověkých a raně novověkých mincovnách. Mezi hlavní památky města patří kostel svatého Jakuba, České muzeum stříbra Kutná Hora a středověký důl, Hrádek, hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice, hřbitovní kostel Všech svatých, chrám svaté Barbory, jezuitská kolej, kamenná kašna, klášter řádu sv. Voršily, kostel Matky Boží Na Náměti, kostel sv. Jana Nepomuckého a mnohé další. Zdroj: www.mu.kutnahora.cz

OBRAZEM: Brány Foxconnu v Kutné Hoře se otevřely veřejnosti

Kutná Hora – Den otevřených dveří ve Foxconnu v Kutné Hoře se konal v sobotu 22. září od 10 do 15 hodin. Návštěvníci si mohli zvolit hned ze čtyř prohlídkových okruhů, které jim přiblížily, jak to vypadá ve výrobě. Před Foxconnem nechyběly ani elektromobily, které si mohli zájemci zkusit řídit.

OBRAZEM: V Galerii Středočeského kraje zahájili podzimní sezonu

Kutná Hora - Podzimní sezonu zahájili v Galerii Středočeského kraje v sobotu 22. září. Slavnostní odpoledne začalo křtem katalogu k výstavě Jan Smetana a jeho škola, po kterém následovala komentovaná prohlídka s Richardem Drurym. V 15 hodin odstartovala multimediální instalace a skupinová performance Theatrum Mundi od Dariny Alster, kterou vystřídalo několik vernisáží. Sobotní den zakončil koncert brněnské formace Vítrholc.

OBRAZEM: Šikulové se v Černínách setkali počtvrté

Černíny - Čtvrtý ročník setkání s názvem Šikulové měl v Černínách tentokrát oproti loňsku štěstí na pěkné počasí. Starosta obce Miroslav Kyzour nejprve promluvil k přítomným, představil vystavovatele a jejich výrobky.

AKTUALIZOVÁNO

On-line: Soutěž X-DAY dospěla do finále v rámci dne otevřených dveří ve Foxconnu

Kutná Hora - Na sobotu 22. září připravila společnost Foxconn, která má svou pobočku i v Pardubicích, den otevřených dveří, jehož součástí se v Kutné Hoře stalo také vyhodnocení soutěže X-DAY o nejlepší projekt roku 2018.

Malínský nadjezd bude bez svodidel, zato s radarem

Kutná Hora – Doslova mílovými kroky se blíží otevření malínského nadjezdu, do spuštění provizorního provozu zbývá už jen několik málo dní.

V rámci akce A zvony zvoní se ozvou i kutnohorské zvony

Kutná Hora – Mezinárodní den míru si lidé připomínají vždy 21. září. Na tento den byla v rámci Evropského roku kulturního dědictví naplánována akce nazvaná A zvony zvoní. Jejím cílem je v jeden okamžik rozeznít co nejvíce zvonů jako symbolů míru napříč celou Evropou.

Kácení kaštanové aleje na Žižkově pokračuje

Kutná Hora - Když na jaře tohoto roku padly k zemi tři vzrostlé stromy z kaštanové aleje na Žižkově, vyvolalo to mezi místními doslova bouři. Vypadalo to, že díky masivním protestům to budou jediné tři stromy, které z šestnáctičlenné aleje zmizí a ostatní si vyžádají jen odborného ořezu arboristů a to i přesto, že původně mělo být vykáceno celé stromořadí. Jenže nyní je však jinak. Kaštany v Tyršově ulici se kácí dál, v průběhu středy a čtvrtka byly pokáceny další čtyři.

Cyklista utrpěl při nehodě vážná zranění

Kutná Hora - Ke střetu osobního auta a cyklisty došlo ve středu 19. září odpoledne na "nové" silnici v Kutné Hoře. Informaci potvrdila mluvčí středočeské policie Michaela Richterová.

Kapelník Vesperu: Pan Optikum je o tom, jací nechceme být

Kutná Hora - Kutnohorská kapela Vesper vydala své páté, dlouho chystané album Pan Optikum. Muzikanti na něm pánové pracovali téměř dva roky. Tedy pro uskupení, které své fanoušky v minulosti zásobovalo přísunem nových písní každoročně, neobvyklý interval.

OBRAZEM: Kácení kaštanové aleje na Žižkově pokračuje

Kutná Hora - Když na jaře tohoto roku padly k zemi tři stromy z kaštanové aleje na Žižkově, vyvolalo to mezi místními doslova bouři. Vypadalo to, že díky masivním protestům to budou jediné tři stromy, které byly pokáceny a ostatní si vyžádají jen odborného ořezu arboristů. Jenže nyní je však jinak. Pokácen byl další strom z šestnáctičlenné aleje a další by ho měly následovat.

Kopie Staroboleslavského palladia bude k vidění v chrámu svaté Barbory

Kutná Hora – Oslavy svátku sv. Václava budou v Kutné Hoře okořeněny o jednu unikátní podívanou. Návštěvníci chrámu sv. Barbory budou totiž moci obdivovat unikátní kopii Staroboleslavského palladia. To zde bude vystaveno od 27. do 30. září.

Iva Máchová: Paliativní péče v regionu chybí

Kutná Hora /ROZHOVOR/ – LCC domácí péče v regionu působí od roku 2011. Její ředitelkou je Iva Máchová. Smysl nevidí jen v navyšování platů, ale v lepší spolupráci mezi zdravotními pojišťovnami, praktickými lékaři, ale i samotnými poskytovateli domácí péče.

Podvodníkovi dala seniorka na cigára i na zlatou rakev

Kutná Hora - Příběh, jemuž by se leckdo zdráhal uvěřit, kdyby nebyl zapsán v úředních protokolech, vyřešili kutnohorští kriminalisté. Obvinili 54letého muže, kterého podezřívají z podvodného vylákání peněz na seniorce. A zdá se, že jde o muže, jemuž by jeho výřečnost a fantazii mohl závidět i Baron Prášil. Pohříchu však svých schopností nevyužil k bohulibějšímu účelu.

ČKD čeká na rozhodnutí soudu o úpadku

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Jak už Deník v úterý informoval, ČKD Kutná Hora, výrobce železničních podvozků, svařenců a odlitků zaměstnávající na čtyři sta lidí, podal před týdnem sám na sebe návrh na insolvenci. Věřitelům podle údajů dostupných v insolvenčním rejstříku firma dluží 350 milionů korun, hodnota majetku společnosti je necelých 666 milionů.

Fox festival měl rekordní účast, přišlo čtyři a půl tisíce návštěvníků

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Čtvrtý ročník Fox festivalu se konal v sobotu 8. září na kutnohorské plovárně a přilehlé bobové dráze. Pořádá ho společnost Foxconn a letos ho spojila s oslavou svých desátých narozenin. Připravila proto nejen pro své zaměstnance, ale i veřejnost bohatý celodenní program, který završil koncert známých českých hudebních interpretů.

Čekání na vlak v Malešově už není tolik příjemné. Chybí zelené loubí

Malešov /FOTOGALERIE/ - Nedávnou proměnu železniční stanice v Malešově okomentovala Věra Stehlíková z Kutné Hory. Nelichotivě nesla, že zmizely popínavé rostliny, které v letních vedrech vytvářely při čekání na vlak příjemný stín. 

OBRAZEM: Sedlecké infocentrum prochází úpravami

Kutná Hora - Infocentrum v Sedlci je od prvního září zavřené, začaly tu totiž stavební úpravy. „V infocentru vzniknou tři nové pokladny, které budou sloužit pro nákup vstupenek do kostnice a do sedlecké katedrály,“ uvedla Radka Krejčí, ředitelka organizační složky farnosti s tím, že především kostnici bylo potřeba odlehčit.

Málo vody? V nádrži Vrchlice jí je pořád dost

Malešov /FOTOGALERIE/ - Vodní nádrž Vrchlice slouží jako zásobárna pitné vody pro Kutnohorsko a Čáslavsko. Toho času vodu z ní odebírá zhruba šedesát tisíc obyvatel. K nim se ale přidávají další, podle toho, jak se v okolních obcích buduje vodovod. V současné době jsou to třeba Rozkoš nebo Miskovice, další obce mají přibýt.

KRIMI MIX: Motorkář pod Kaňkem nedobrzdil a shodil kolegu

Kutná Hora - Neobvyklou bouračku se střetem dvou motocyklů řeší od pondělního odpoledne kutnohorská policie. Honda řízená mladým mužem trefila stojící hondu řízenou 19letým mladíkem. Ten spadl do příkopu a utrpěl zranění, s nímž ho záchranáři převezli k ošetření do nemocnice, informovala v úterý Vendulka Marečková.

Církevní gymnázium v Kutné Hoře oslaví čtvrtstoletí

Kutná Hora - Církevní gymnázium v Kutné Hoře otevřelo svůj první ročník pro 23 studentů v roce 1993, takže v letošním roce oslavuje své dvacáté páté výročí. Toto čtvrtstoletí bude připomenuto slavnostním programem naplánovaným na sobotu 15. září.

ČKD Kutná Hora jde do insolvence

Kutná Hora - ČKD Kutná Hora, výrobce železničních podvozků, svařenců a odlitků zaměstnávající na čtyři sta lidí, podal návrh na insolvenci. Podle informací Deníku jsou zaměstnanci jednoho z provozů, Slévárny Kutná Hora, od úterý 11. září doma a výroba stojí.

OBRAZEM: U ČKD v Kutné Hoře hořel sportovní vůz

Kutná Hora - Nevšední podívaná se naskytla řidičům, kteří projížděli v pondělí dopoledne okolo kutnohorského ČKD. Na silnici zde totiž začalo hořet bílé auto, šedobílý dým byl vidět daleko v okolí. Příčinou požáru ale nebyla dopravní nehoda, nýbrž technická závada na vozidle.

OBRAZEM: Obecní slavnosti nabídly ukázky hasičů, hry, hudbu i štrůdl

Vavřinec - Slavnosti k příležitosti 700 let od první písemné zmínky o Vavřinci se konaly 8. září v části obce Chmeliště.

OBRAZEM: V Kácově se konal posvícenský jarmark

Kácov - Kácovský jarmark opanoval nádvoří kácovského zámku v sobotu 8. září.

OBRAZEM: Prvňáčky v Masarykově škole pozdravil starosta města

Kutná Hora - Devětapadesát jmen čítaly seznamy dětí, které v pondělí 3. září nastoupily do tří prvních tříd Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře. V doprovodu ředitelky vzdělávacího zařízení Zdenky Mačinové je přišel přivítat a pozdravit starosta města Josef Viktora.

OBRAZEM: Prvňáčky přivítali také na Kutnohorsku

Církvice, Kutná Hora - Pondělí 3. září znamenalo na všech školách jediné, a sice začátek školního roku. Někteří žáci usedli do školních lavic už poněkolikáté, pro prvňáčky i jejich rodiče to však byl velký životní krok. Nejinak tomu bylo také na Základní škole Církvice či Základní škole Žižkov Kutná Hora. 

Slámohraní láká na obří hrad, bludiště a cyklodráhu ze slámy

Kutná Hora - Víkend plný her a slámy pro celou rodinu se uskuteční v Kutné Hoře-Sedlci ve dnech 15. – 16. září. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na obří hrad, bludiště a cyklodráhu, vše vystavěné z balíků slámy. Ale nejen to. V areálu bude znít živá country hudba, děti si budou moci vybrat z tvořivých dílniček, ve kterých se bude vyrábět ze slámy, a připravena pro ně bude také spousta her.

OBRAZEM: Krsovice mají novou mateřskou školku

Krsovice - Nová mateřská škola byla v sobotu slavnostně otevřena v obci Krsovice. 

OBRAZEM: Dožínky oslavili v Červených Janovicích

Červené Janovice - Zemědělské družstvo Červené Janovice ve spolupráci s Agrem Podlesí, a.s. uspořádali čtvrtý ročník tradičních dožínek.

OBRAZEM: Kulturní léto v GASK ukončila kapela Jelen a písničkář Voxel

Kutná Hora - Kulturní léto v GASK 2018 je minulostí. V pátek 31. srpna jej ukončil koncert písničkáře, který si říká Voxel, a kapely Jelen.

OBRAZEM: Náladu bejby pankáčům na festivalu Kefír deštivé počasí nezkazilo

Svatý Mikuláš - Minimálně tři měsíce v regionu Kolínsko - Kutnohorsko nepršelo a téměř každý jeho obyvatel vzýval dešťové kapky, aby už konečně spadly. Že to muselo být zrovna první zářijový den želeli především pořadatelé bejby pankového festivalu Kefír, jehož další ročník naplánovali právě na toto datum do zámeckého parku Kačina. 

Hlízov a Vrdy berou další body, oba týmy vyhrály na penalty

Kutnohorsko - Ve druhém kole I. B třídy vyrazilo mužstvo Hlízova do Sadské, zatímco vrdští fotbalisté sehráli domácí zápas s mužstvem z Peček. Oba týmy v sobotních zápasech nakonec získaly dva body, když vyhrály na penalty, ale pocity z obou zápasů se rozcházejí.

Koncerty přispějí na varhanní sbírku

Kutná Hora – Katedrály pomáhají katedrále, tak se jmenuje benefiční akce pořádaná na podporu Národní sbírky pro svatovítské varhany, do níž se zapojily chrám svaté Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Připojil se i kolínský chrám svatého Bartoloměje. Od září do prosince se na těchto místech bude konat několik benefičních koncertů, během nichž se představí hudebníci z Kutné Hory i Kolína.

Blíží se splatnost poplatku za odpady

Kutná Hora - Městský úřad upozorňuje občany, že se blíží splatnost poplatku za svoz odpadu. Termín splatnosti je stanoven do konce září a lidé jej mohou uhradit prostřednictvím složenky, bankovním převodem na účet nebo osobně v pokladně v budově městského úřadu v Radnické ulici.

Kutnohorské zastupitele čeká poslední jednání v tomto volebním období

Kutná Hora - K poslednímu jednání v tomto volebním období zasednou městští zastupitelé v úterý 11. září v 16 hodin v Rytířském sále Vlašského dvora. Program budou mít pořádně nabitý a vzhledem k tématům jednotlivých bodů se dá očekávat dlouhá a živá diskuse.

Divadelní festival Kutná Hora vypukne za týden

Kutná Hora – Divadelní festival Kutná Hora se v letošním roce uskuteční po čtvrté.

Bývalou malínskou školu se znovu nepodařilo prodat

Kutná Hora - Budovu bývalé malínské školy se stále nedaří prodat. V pořadí druhé výběrové řízení skončilo znovu neúspěchem, o koupi neprojevil zájem jediný kupec. Na tiskové konferenci to uvedl kutnohorský starosta Josef Viktora.

Sparta Kutná Hora chystá velkou rekonstrukci stadionu. Shání peníze

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Zásadní rekonstrukce by se mohl dočkat sportovní areál Sparta Kutná Hora. Jistou překážku však tvoří peníze, které vedení spolku shání. Rekonstrukce celého areálu je totiž v desítkách milionů, vyjít může zhruba na 35 milionů korun, řekl Zdeněk Knap, místopředseda spolku Sparta Kutná Hora.

Den otevřených dveří připravují v Dačického domě

Kutná Hora - Dačického dům v historickém jádru Kutné Hory, který se po nákladné rekonstrukci stal dějištěm mnoha kulturních, společenských a vzdělávacích akcí, připravuje den otevřených dveří. Naplánován je na 22. září.

Uzavírky potrápí řidiče v centru města

Kutná Hora - Začátek školního roku přinese komplikace řidičům v centru města. Čekají je totiž uzavírky, které začnou v pondělí 3. září a postupně potrvají až do 7. října.

Výzva kapely Vesper: Objevte prospektora, žádná špinavost mu není cizí

Kutná Hora /VIDEO/ - Kapela Vesper pokračuje v nastaveném trendu a vydala další singl z chystaného alba Pan Optikum. Píseň nese název Prospektor. „Dalším archetypem do skládačky Pan Optikum je Prospektor. Tedy jakýsi mužský ekvivalent zlatokopky. Prostě chlápek, jemuž žádná špinavost není cizí, pokud z toho pro něj něco kápne," přiblížil kapelník Milan Jahodář.

Rozšíří kanalizaci i vodovod, lidé dostanou příspěvek na připojení

Kutná Hora – Na rozšíření kanalizace a vodovodu se mohou těšit lidé žijící v Neškaredicích a Perštejnci. Dotaci se podařilo získat jak na stavbu vodovodu, tak i kanalizace. Starosta Kutné Hory Josef Viktora ale uvedl, že i bez dotace by se začalo se stavbou.

Město hledá provozovatele kiosku v Klimešce, snížilo cenu pronájmu

Kutná Hora – Kdo bude provozovat občerstvení v nové kutnohorské sportovní hale Klimeška, zůstává stále otázkou. Město hledalo někoho, kdo by se provozu ujal: za požadovanou původní částku přes 39 tisíc korun měsíčně se však zájemce nenašel. Výsledek? Vedení radnice to nyní zkouší levněji – a to o dost podstatně. Podaří se už tentokrát najít provozovatele?

Jezdíte vlakem? U nádraží byste mohli brzy lépe zaparkovat

Kutná Hora - Chceme podpořit vlakovou hromadnou dopravu, proto bych neviděl ideální parkoviště zpoplatnit. To řekl kutnohorský místostarosta Karel Koubský starší k plánu koupit pozemky u nádraží Kutná Hora – město i hlavního nádraží a postavit na nich parkoviště.

OBRAZEM: Milovníci veteránů si dali dostaveníčko v Solopyskách

Solopysky - Spolek Bartoloměj ze Solopysk u Kutné Hory uspořádal v sobotu 25. srpna v pořadí již šestý ročník spanilé jízdy veteránů. 

O prohře Kutné Hory rozhodl brzký gól Hořejšího

Kutná Hora - Po dvou výhrách v řadě chtěli fotbalisté Kutné Hory jistě přidat třetí. V cestě jim stálo mužstvo ze Slaného. Sobotní utkání krajského přeboru skončilo výhrou hostů 1:0. Kutnohorští doplatili na neproměňování šancí.

Malínský most otevřou 1. října. Zatím jen autům

Kutná Hora – Rekonstrukce malínského nadjezdu se blíží ke konci. Auta se po něm projedou již 1. října. Chodcům však zůstane most ještě na nějakou dobu uzavřený, jelikož se budou na mostě dodělávat chodníky. Řekl to kutnohorský starosta Josef Viktora.

Tyjátrfest na Kaňku: Vinc Band 'zahřál' hercům scénu zahradního divadla

Kaňk /FOTOGALERIE/ - Druhým dnem pokračoval v pátek 24. srpna letní multižánrový festival Týjátrfest. Program v domácím amfiteátru na Kaňku odstartoval hudební produkcí Vinc Band, po zbytek večera už scéna zahradního divadla patřila hercům.

OBRAZEM: Atrium Spolkového domu ožilo módní přehlídkou

Kutná Hora - Módní přehlídka se konala ve čtvrtek 23. srpna v atriu Spolkového domu v Kutné Hoře. Byla doprovodným programem k probíhající výstavě Ženy, ženy… 1918-2018.

Varovný systém v Kutné Hoře by se mohl dočkat výměny

Kutná Hora – Systém je zastaralý a nepokrývá celé město, budeme se tím zabývat na zastupitelstvu. Tak se o současné podobě varovného systému v Kutné Hoře vyjádřil starosta Josef Viktora. Ukázalo se to při nedávném požáru na Karlově, kdy systém byl sice po kontrole, ale přesto selhal, podle starosty kvůli softwarové záležitosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT