VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KUTNÁ HORA

Kutná Hora je okresní město ve Středočeském kraji a významná historická památková rezervace, zapsaná na Seznamu Unesco. Jak název města naznačuje, souvisí jeho historie s těžbou („kutáním“) stříbra a stříbrných rud. Ve středověku koncem 13. století poskytoval zdejší revír zhruba jednu třetinu produkce stříbra v Evropě. Historické centrum Městské památkové rezervace spolu s kostelem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je od roku 1995 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Město Kutná Hora je členem evropského projektu EUROMINT, jehož cílem je shromáždit informace o všech evropských středověkých a raně novověkých mincovnách. Mezi hlavní památky města patří kostel svatého Jakuba, České muzeum stříbra Kutná Hora a středověký důl, Hrádek, hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice, hřbitovní kostel Všech svatých, chrám svaté Barbory, jezuitská kolej, kamenná kašna, klášter řádu sv. Voršily, kostel Matky Boží Na Náměti, kostel sv. Jana Nepomuckého a mnohé další. Zdroj: www.mu.kutnahora.cz

V Kutné Hoře si připomenou události 17. listopadu

Kutná Hora – Události 17. listopadu si v sobotu připomenou v Kutné Hoře. O organizaci oslav se zasloužila Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora spolu s kutnohorskými středními školami.

OBRAZEM: Koaliční smlouva v Kutné Hoře je podepsána

Kutná Hora - Zástupci ANO 2011, STANu, Pirátů, Alternativy pro Vás, KDU - ČSL a Kutnohorské změny podepsali v úterý 13. listopadu ve večerních hodinách koaliční smlouvu. Dohodli se také na tom, kdo obsadí post starosty, obou místostarostů i místa v devítičlenné radě. Text koaliční smlouvy zveřejní ve středu 14. listopadu ráno.

OBRAZEM: Film Král Václav má za sebou premiéru

Kutná Hora - Kino Modrý kříž. Pátek večer. Do předsálí přicházejí filmoví tvůrci a herečky a herci ve společenských šatech, obklopeni svými blízkými, přáteli a příznivci. Červený koberec, květiny, záblesky fotoaparátů, fanfáry, potlesk, světla reflektorů. Tak by se dala hollywoodsky popsat slavnostní událost, která se odehrála 9. listopadu v Kutné Hoře. Král Václav měl světovou premiéru.

Svatomartinská vína jsou kvalitní, přálo jim počasí

Kutná Hora - Je to jedna z největších tradic podzimu - 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut se otevírají svatomartinská vína. Jinak tomu nebylo ani letos. Obecně platí, že svatomartinská mladá vína jsou značně chuťově specifická a každoročně rozmanitá.

OBRAZEM: Sokol v Červených Janovicích světil nový prapor

Červené Janovice - V kostele sv. Martina v Červených Janovicích světili dnes nový prapor. 

OBRAZEM: Svatomartinské hody přilákaly do GASK mnoho návštěvníků

Kutná Hora - Přesně jedenáct minut po jedenácté hodině začaly v neděli 11. listopadu v GASK v Kutné Hoře Svatomartinské hody.

Ustavující zasedání zastupitelstva se uskuteční 19. listopadu

Kutná Hora - Po řadě komplikovaných povolebních jednáních i soudním procesu, ve kterém se projednávalo případné zneplatnění voleb v Kutné Hoře, spěje situace ve městě podle všeho k cíli a ještě do konce listopadu by Kutná Hora mohla mít nové vedení. Oficiálně byl totiž stanoven termín ustavujícího zastupitelstva. Potvrdil to starosta Kutné Hory Josef Viktora.

Výhry si výherci převzali na průmyslové škole v Kutné Hoře

Kutná Hora - Kutnohorská průmyslová škola uspořádala 24. října den otevřených dveří, který zpestřila soutěž.

Ustavující zastupitelstvo by se mělo uskutečnit v divadle do konce listopadu

Kutná Hora - Krajský soud v Praze ve středu 7. listopadu definitivně zamítl návrh na určení neplatnosti voleb, který podal vítěz voleb Město pro lidi. Vypadá to, že už tak nic nebrání tomu, aby se v Kutné Hoře mohlo konat ustavující zasedání, na kterém by měl být zvolen nový starosta, místostarostové i devítičlenná městská rada.

Je rozhodnuto: Krajský soud v Praze zamítl stížnost Města pro lidi

Praha, Kutná Hora - Návrh na určení neplatnosti voleb, které ke Krajskému soudu v Praze podal vítěz voleb Město pro lidi, je zamítnut. Uskupení Město pro lidi návrh podalo kvůli kauze falešných předvolebních letáků, které měly údajně Město PRO lidi a jeho lídra Martina Starého poškodit.

Na kutnohorské průmyslové škole se soutěžilo v piškvorkách

Kutná Hora - Soutěž pIšQworky je mistrovstvím základních a středních škol České a Slovenské republiky v piškvorkách. Letošního jedenáctého ročníku se účastní více než 1400 týmů z 660 škol. V letošním roce se opět zapojila i kutnohorská průmyslová škola.

Oprava přejezdů uzavře některé ulice v Kutné Hoře

Kutná Hora - Oprava železničních přejezdů na Kutnohorsku, které v posledních týdnech uzavřely několik silnic mezi Čáslaví a Kutnou Horou, bude nyní pokračovat přímo v Kutné Hoře. Vyžádá si to úplnou uzavírku některých místních ulic.

Krajský soud jednal v záležitosti neplatnosti voleb v Kutné Hoře

Praha/Kutná Hora - Krajský soud v Praze řešil v pondělí 5. listopadu návrh uskupení Města pro lidi týkající se výsledků komunálních voleb v Kutné Hoře. Volební uskupení výsledky napadlo s tím, že je poškodila kampaň s předvolebními falešnými letáky a žádá po soudu, aby výsledky voleb zneplatnil a byly vypsány nové.

Marcela Březinová zazpívala v Dačického domě

Kutná Hora /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Marcela Březinová, dáma s hlasem Janis Joplin a vizáží Annie Lennox, zazpívala v pondělí 5. listopadu v kutnohorském Dačického domě. Během večera plného humoru, dobré pohody a především hudebních lahůdek s ingrediencí blues a rocku, jí hudebně doprovodil Petr Ožana.

Kutnou Horu bude o Vánocích zdobit stříbrný smrk

Kutnohorsko - Ačkoliv to podle počasí venku moc nevypadá, Vánoce se blíží mílovými kroky. Města proto už teď řeší nejen vánoční výzdobu, ale také jaké vánoční stromy ozdobí jejich náměstí. Vypadá to, že v Kutné Hoře už mají jasno. Zdejší Palackého náměstí by podle všeho měl ozdobit zhruba desetimetrový stříbrný smrk.

OBRAZEM: Verdiho Requiem zaznělo v kostele sv. Jakuba

Kutná Hora - Verdiho Requiem, které zaznělo v neděli 4. listopadu v kostele sv. Jakuba, bylo věnováno vzpomínce za zesnulé občany Kutné Hory. Přednesl ho kolínský sbor Cantores Cantant, pod vedením sbormistra Jakuba Hrubého.

Přestěhuje se Charita z Trebišovské ulice?

Kutná Hora - Zastupitelé loni na jaře nejprve rozhodli, že se takzvaná Zelenkova vila soukromému investorovi neprodá, letos na podzim pak radní začali uvažovat o tom, že by se do Zelenkovy vily v budoucnu mohly přestěhovat děti z Mateřské školy Benešova 7, známé jako „Ádlerka“ nebo by prostor mohly využívat děti navštěvující družinu Základní školy Kamenná stezka v Kutné Hoře.

OBRAZEM: Atleti SKP Olympia Kutná Hora běželi stokilometrovou štafetu

Kutná Hora - Počasí jim příliš nepřálo, ale i tak se mladí atleti SKP Olympia Kutná Hora sešli na svém stadionu v hojném počtu, aby zde uctili památku stého výročí založení republiky. A jak jinak, než sportem. Po úvodní hymně se sportovci vydali na ovál zaběhnout symbolickou stokilometrovou štafetu. Vzdálenost byla společným dílem všech tréninkových skupin.

KRIMI MIX: Mladík na ulici fyzicky napadl opilého muže

Kutná Hora - Policisté vyšetřují případ ublížení na zdraví a výtržnictví, ke kterému došlo v Kutné Hoře. „Třiadvacetiletý muž ve čtvrtek 1. listopadu v ulici Trebišovská kolem poledne fyzicky napadl na komunikaci, na místě veřejně přístupném, dvaatřicetiletého muže, jemuž způsobil poranění, které si vyžádalo lékařské vyšetření,“ uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Kutná Hora znovu ožije Spartanem

Kutná Hora - Závod Spartan Race se znovu vrátí do Kutné Hory. Druhý ročník populárního překážkového závodu se uskuteční 13. a 14. dubna 2019. Konání závodu na svém zasedání ve středu odsouhlasili městští radní. Oproti prvnímu ročníku organizátoři rozšířili program na dva závodní dny. Město tak podle nich bude živé od pátku až do pondělního rána.

Studenti kutnohorské průmyslovky zasadili Lípu republiky

Kutná Hora - Oslavy stého výročí založení samostatné Československa připravili studenti VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora na poslední říjnový den. Součástí bohatého programu bylo také zasazení Lípy republiky. Ta má jako studentský strom do budoucna připomínat, že i studentům technických oborů záleží na hodnotách demokracie.

Lékařů je málo. Za prací přicházejí i doktoři z ciziny

Kutná Hora - Počty absolventů lékařských fakult dekády stagnují, nároky na rozvoj zdravotních služeb se neúměrně zvyšují; to je podle Petra Chudomela, ředitele Oblastní nemocnice Kolín, pod kterou organizačně spadá kutnohorská nemocnice, hlavní důvod nedostatku lékařů. Otevírá se zde tedy příležitost pro lékaře z ciziny.

Úpravy sedleckého infocentra byly dokončeny

Kutná Hora - Sedlecké infocentrum je opět v provozu. Během rekonstrukce vznikly v centru tři nové pokladny, na nichž bude možné zakoupit vstupenky jak do kostnice, tak do blízké katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. K dostání tu budou také takzvané trojvstupenky, které navíc zahrnují vstup do chrámu svaté Barbory v centru Kutné Hory.

Kutnohorská Masaryčka slaví jedinečný úspěch

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Po skvělých oceněních z loňského školního roku (Quality label za projekt Spring in my country a udělení certifikátu „e-Twinningová škola“ centrálním podpůrným střediskem pro e-Twinning v Bruselu jedné ze 17 škol v ČR) se dostavily další úspěchy kutnohorské Masaryčky.

Pracovník z Domova Barbora je nominován v Národní ceně Pečovatel roku

Kutná Hora - Péče o ty, co už ji sami nezvládnou, je každodenní náplní práce Viktora Poláka, který byl svými spolupracovníky z Domova Barbora v Kutné Hoře nominován na ocenění v Národní ceně Pečovatel roku 2018.

Osobní vlak najel u Malešova do stromu

Týniště - Provoz na trati mezi Malešovem a Zbraslavicemi zkomplikovala v úterý 30. října odpoledne dopravní nehoda osobního vlaku. "Osobní vlak číslo 2428 narazil u Týniště krátce před půl třetí odpoledne do spadlého stromu," uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Na trati číslo 235 byla tedy zavedena náhradní autobusová doprava.

Policisté pátrají po pachateli, který přepadl nezletilou osobu

Kutná Hora - K loupežnému přepadení nezletilé osoby došlo v úterý 23. října v Kutné Hoře. Incident se měl odehrát na travnaté ploše vedle domu v ulici Mazákova kolem 13.20 hodin. Nyní se policie obrátil na veřejnost s žádostí o informace o události i pachateli.

O století republiky se žáci dozvěděli více na projektovém dnu

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Do oslav stého výročí založení samostatného Československa se zapojila také Základní škola Jana Palacha v Kutné Hoře, a sice projektovým dnem, do něhož se zapojili žáci na prvním i druhém stupni.

Kutná Hora získala přes dva miliony korun na obnovu památek

Kutná Hora - Městu Kutá Hora se podařilo získat 2,3 milionu korun na regeneraci památek z programu ministerstva kultury. Státní finanční podpora je určena na obnovu několika vzácných památek ve městě.

Kdy se Kutnohořané dočkají nového vedení na radnici?

Kutná Hora - O tom, že se povolební situace v Kutné Hoře komplikuje, informoval Deník už v minulém týdnu. Kutná Hora je jednou ze tří obcí okresu, kde byla podána stížnost ke Krajskému soudu v Praze týkající se neplatnosti voleb. Ve hře je nyní několik scénářů, jak se situace může vyvíjet.

Výstava v Dačického domě připomíná první republiku

Kutná Hora /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Kulaté výročí založení první republiky oslavili také v kutnohorském Dačického domě. V neděli 28. října zdarma zpřístupnili výstavu „Ať žije 1. republika“, která představila život v Kutné Hoře a také nejvýznamnější architektonické památky této doby.

Lípu k výročí Československa slavnostně zasadili v Kutné Hoře

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Součástí oslav stého výročí založení Československa v Kutné Hoře bylo slavnostní zasazení lípy. Ta byla vysazena na prostranství u prvorepublikové Dajbychovy vily. Lípa byla vysazena za přítomnosti starosty města Josefa Viktory.

Oslavy stého výročí zahájili ve Vlašském dvoře

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Oslavy stého výročí založení samostatného Československa byly v Kutné Hoře zahájeny v neděli 28. října úderem půl jedenácté. Lidé se i přes nepřízeň počasí sešli u pomníku T. G. Masaryka před Vlašským dvorem.

OBRAZEM: Obyvatelé Opatovic I se sešli při oslavě stého výročí Československa

Opatovice I - Opatovičtí se v sobotu 27. října sešli v místní knihovně, aby zde zahájili program k připomínce stého výročí vzniku samostatného Československa.

K oslavám republiky se připojí i kutnohorská průmyslovka

Kutná Hora - Oslavy stého výročí založení samostatného československého státu se uskuteční ve středu 31. října také na kutnohorské střední průmyslové škole, která na tento den připravila bohatý program nejen pro všechny „průmyslováky“, ale také pro studenty a žáky dalších kutnohorských škol i veřejnost.

Stromy byly tématem výuky na Základní škole T. G. Masaryka

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Základní škola T. G. Masaryka v Kutné Hoře se připojila k výzvě Nadace Partnerství, protože v parku před školou rostou čtyři památné stromy. Během měsíce října se výuka v některých hodinách točila právě kolem tématiky stromů jako symbolů v rámci projektu Stromy svobody.

Nespokojení řidiči: malínský nadjezd je s vlnami, ulice se záplatami

Kutná Hora - Na malínském mostě se už od začátku října provizorně jezdí. Mnozí řidiči jsou ale přesto nespokojení. Důvodem je kvalita povrchu vozovky. Na sedlecké straně se totiž na asfaltu objevily vlny, které jsou takříkajíc o “spodek auta”. Mnozí se ptají, jak je to možné, na mostě těsně po rekonstrukci.

Kutná Hora zavede parkování s parkovacím kotoučem

Kutná Hora - Řidiči v Kutné Hoře si od listopadu pravděpodobně budou zvykat na jednu novinku: takzvané parkování s kotoučem. Na místech, kde se bude dát tímto způsobem zaparkovat, přibudou svislé dopravní značky. O co se jedná?

OBRAZEM: Kutnohorští středoškoláci si vyzkoušeli policejní fyzické testy

Kutná Hora - Kutnohorští středoškoláci si v úterý 23. října vyzkoušeli policejní fyzické testy na atletickém stadionu Olympia. Na vlastní kůži tak mohli okusit, co zažívají uchazeči o práci u policie. Sportovní den s policií byl zároveň spojen s charitativní akcí, protože policie při náboru spolupracuje s Kontem bariéry.

Školáci zamířili na veletrh studijních a učebních oborů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žáci základních škol zamířili ve středu 24. října za doprovodu rodičů nebo svých spolužáků do kutnohorského Lorce. Konal se zde totiž veletrh studijních a učebních oborů. Na jednotlivých stanovištích měli možnost seznámit se s více jak 60 školami nejen z Kutnohorska, ale i Kolínska a dalších okresů.

Kutnohorská průmyslová škola se otevře uchazečům o studium

Kutná Hora - První ze dnů otevřených dveří na kutnohorské průmyslové škole pořádají ve středu 24. října po celý den. Žáci základních škol spolu s rodiči budou mít možnost sem zavítat od 10 do 17 hodin. Kdo nestihne školu navštívit, bude mít ještě dvě příležitosti.

Hasiči se cvičili v záchraně osob z výkopu

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Hasiči všech tří směn územního odboru Kutná Hora postupně absolvovali ve dnech 9., 22. a 23. října odbornou přípravu pod vedením velitele stanice HZS Kutná Hora Martina Bezděka a velitele stanice HZS Slaný Martina Vondry.

Nové volby? Možná nejenom v Kutné Hoře

Kutnohorsko - Nové komunální volby by se mohly konat nejenom v Kutné Hoře, ale také v Horušicích nebo Chlístovicích. Vyplývá to ze seznamu návrhů na neplatnost voleb do zastupitelstev obcí, které byly podány u Krajského soudu v Praze a které soud zveřejnil na svých webových stránkách. Stížnosti se týkají údajných pochybení při sčítání hlasů nebo nekalé předvolební kampaně.

V galerii si připomenou Den Středočeského kraje

Kutná Hora - Den Středočeského kraje, který připadá na 28. října, si ve stejnojmenné galerii v Kutné Hoře připomenou stylově: novou výstavou, která je připravena ke stému výročí republiky a nese název Šaloun: Dotek osudu.

Falešné letáky mají prvního veřejně přiznaného viníka

Kutná Hora - O tom, kdo stojí za falešnými letáky, na kterých je vyobrazen bývalý starosta Kutné Hory Martin Starý s řetězem kolem krku a novinovými titulky, si vrabci na střeše štěbetají už čtrnáct dní. Jejich autor, bývalý člen hnutí STAN Petr Steklý, se nyní rozhodl jít s pravdou ven a zveřejnit, co ho k výrobě letáků vedlo.

V Malešově otevřeli za přítomnosti amerického velvyslance muzeum

Malešov /FOTOGALERIE/ - V Malešově bylo slavnostně otevřeno muzeum. Vše se událo za přítomnosti amerického velvyslance Stephena B. Kinga, který zároveň odhalil pamětní desku česko-americkému politikovi, novináři a lingvistovi, malešovskému rodáku Karlu Jonášovi.

OBRAZEM: V Křeseticích vystoupily kapely Komunál a De Bill Heads

Křesetice - Hudební večer v křesetické sokolovně zahájila v pátek 19. října turnovská skupina De Bill Heads, která přijela s novým bubeníkem. 

Paralympik Jiří Ježek si zatrénoval s dětmi

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Jeden tisíc tři sta škol, desetitisíce žáků z celé České republiky. Tak velký je zájem o Olympijský trénink s hvězdou, což je akce z projektu Sazka Olympijský víceboj. Ve čtvrtek se hvězda objevila v Kutné Hoře, úspěšný paralympijský cyklista Jiří Ježek navštívil zdejší základní školu v Jiráskových sadech.

Je rozhodnuto: vítěz voleb kutnohorskou radnici nepovede

Kutná Hora - Kutnohorskou radnici v následujícím čtyřletém období povede koalice, ve které neusedne ani vítěz voleb Město pro lidi, ani ODS, která vystoupala na bronzovou pozici. Jako první to nepřímo potvrdil člen Pirátů a budoucí zastupitel Vít Šnajdr, který napsal společné prohlášení Alternativy pro Vás, Pirátů a KDU-ČSL, kteří své uskupení pracovně pojmenovali „Trojlístek“.

OBRAZEM: Podzimní dílničky bavily děti i dospělé

Kutná Hora - Děti z Mateřské školy 17. listopadu v Kutné Hoře mají za sebou další tradiční podzimní akci a tentokrát ji neprožily jen se svými učitelkami, ale i s rodiči. Hlavním tématem podzimních dílniček pro děti a rodiče bylo samozřejmě dlabání a zdobení dýní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT