VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KUTNÁ HORA

Kutná Hora je okresní město ve Středočeském kraji a významná historická památková rezervace, zapsaná na Seznamu Unesco. Jak název města naznačuje, souvisí jeho historie s těžbou („kutáním“) stříbra a stříbrných rud. Ve středověku koncem 13. století poskytoval zdejší revír zhruba jednu třetinu produkce stříbra v Evropě. Historické centrum Městské památkové rezervace spolu s kostelem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je od roku 1995 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Město Kutná Hora je členem evropského projektu EUROMINT, jehož cílem je shromáždit informace o všech evropských středověkých a raně novověkých mincovnách. Mezi hlavní památky města patří kostel svatého Jakuba, České muzeum stříbra Kutná Hora a středověký důl, Hrádek, hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice, hřbitovní kostel Všech svatých, chrám svaté Barbory, jezuitská kolej, kamenná kašna, klášter řádu sv. Voršily, kostel Matky Boží Na Náměti, kostel sv. Jana Nepomuckého a mnohé další. Zdroj: www.mu.kutnahora.cz

OBRAZEM: Silní muži ovládli Kollárovu ulici

Kutná Hora - Soutěž "Strongman" hostila v sobotu 21. července Kollárova ulice v Kutné Hoře. Silní muži z různých koutů republiky soutěžili v několika disciplínách, například car deadlift, log lift 140 kilogramů, frame carry 340 kilogramů nebo tahání břemene.

Unikátní exhumace v Kutné Hoře: Václav Dajbych splnil přes sto let staré přání

Kutná Hora – Celkem v tichosti se v uplynulých týdnech v Kutné Hoře uskutečnila jedna zcela unikátní akce. Místní správa hřbitovů zde zajišťovala exhumaci ostatků členů jedné významné kutnohorské rodiny na bývalém hřbitově u kostela Na Náměti.

Přípravy na budování nové knihovny v Kutné Hoře váznou

Kutná Hora - Myšlenka zrekonstruovat budovu bývalé Základní školy J. A. Komenského v Kutné Hoře Na Náměti a vybudovat v ní novou moderní knihovnu většinu Kutnohořanů nadchla. Město se ale hned na začátku muselo vypořádat s jednou komplikací.

Žáci kutnohorské průmyslové školy uspěli na Stre Tech 2018 a v soutěži Vím proč

Kutná Hora - Žáci z nejrůznějších středních škol celé republiky se počátkem června se opět sjeli do Prahy, kde v prostorách ČVUT měli možnost ukázat, porovnat, a tak i trochu se i pochlubit svými pracemi z nejrůznějších oborů jejich činností.

Farnost ožije oslavami svátku sv. Jakuba

Kutná Hora - Svatý Jakub je nejenom patronem všech poutníků, ale také kutnohorské farnosti. Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora proto připravila u příležitosti jeho svátku tradiční oslavy, které se v kostele sv. Jakuba a jeho okolí uskuteční už tuto sobotu a neděli.

Tylova herecká škola natáčela film na Kaňku

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Film s názvem Král natáčela Tylova herecká škola v Mozaice na kutnohorském Kaňku a v jeho okolí od soboty 7. července. Poslední klapka padla v sobotu 14. července.

Německý velvyslanec navštívil Kutnou Horu

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Německý velvyslanec Christoph Israng navštívil ve čtvrtek 12. července Kutnou Horu. Na městském úřadě se sešel se zástupci města, se starostou Josefem Viktorou a místostarostou Karlem Koubským. Pohovořili společně o historii a kultuře Kutné Hory, ale například i o jejím hospodářství.

U Nových Dvorů havaroval nákladní automobil

Nové Dvory – U obce Nové Dvory v místech, kde se říká u Červeného domku, havaroval ve čtvrtek 12. července před 14. hodinou nákladní automobil.

Umělci účastnící se sympozia pracují na svých obrazech

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Čtveřice současných umělců pracuje od minulého týdne v rámci sympozia Jenewein Kutná Hora 2018 na svých obrazech v prostorách bývalého zámečnictví v Nádražní ulici. Jejich výsledná díla budou po prázdninách vystavena od 7. září do 28. října v Sankturinovském domě.

Kutnohoračka Fabiánová má evropský titul

Morzine (Francie) - Mistrovství Evropy Spartan Race se konalo v sobotu ve francouzských Alpách, konkrétně v Morzine. V závodě nechybělo ani pár Středočechů.

OBRAZEM: Festival Creepy Teepee rozezněl Kutnou Horu

Kutná Hora - Jubilejní desátý ročník hudebního festivalu Creepy Teepee se koná v Kutné Hoře.

Gastronomická prvorepubliková slavnost opanovala zahrady GASKu

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Gastronomickou slavností v prvorepublikovém stylu ožily ve čtvrtek 5. července zahrady Galerie Středočeského kraje. Lidé tam ochutnali speciality inspirované první republikou od místních mistrů kuchařů či degustační menu šéfkuchaře Pražského kulinářského institutu Zdeňka Marcína.

Výtvarné sympozium bylo zahájeno

Kutná Hora – Osmnáctý ročník Sympozia současného výtvarného umění Jenewein – Kutná Hora 2018 byl zahájen v pondělí 2. července v Sankturinovském domě.

Nízkoprahové centrum z bývalé družiny nebude

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - V bývalé družině Základní školy Jana Palacha nízkoprahové centrum nevznikne. 

Senioři by od září mohli jezdit zadarmo

Kutná Hora - Městská autobusová doprava doznala před nedávnem výrazných změn. Do centra Kutné Hory začaly 11. černa zajíždět autobusy nové linky č. 6. Nyní to vypadá, že by se z další poměrně radikální změny mohli těšit zejména senioři nad 70 let. Ti by totiž už od září měli jezdit městskou dopravou úplně zadarmo.

OBRAZEM: Policisté zdramatizovali závěr školního roku na Kamenné stezce

Kutná Hora - Dav policistů zpozorovali lidé v pátek 29. června kolem poledne v okolí Základní školy Kamenná stezka v Kutné Hoře . Naštěstí pro jejich přítomnost nebyl reálný důvod. „Jednalo se o cvičení, ale z taktických důvodů nemohu nic víc prozradit,“ uvedla mluvčí kutnohorské policie Vendulka Marečková.

Školní rok skončil, hurá na prázdniny!

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Školní rok 2017/2018 skončil a žákům základních a středních škol na Kutnohorsku začaly v pátek 29. června letní dvouměsíční prázdniny. Do školních lavic znovu usednou v pondělí 3. září.

OBRAZEM: Na Kamenné stezce slavnostně vyřadili deváťáky

Kutná Hora – Školáci v pátek převzali vysvědčení i v Kutné Hoře na Základní škole Kamenná stezka. Žáci devátých tříd základní školu navštívili naposledy, a proto se tyto chvíle nesly ve slavnostním duchu i za přítomnosti rodičů a dalších příbuzných.

Počasí Stříbření nepřálo, lidé ale nakonec přišli

Kutná Hora – Předposlední červnový víkend patřil v Kutné Hoře sedmadvacátému ročníku Královského stříbření Kutné Hory. Divácky oblíbená akce, která do města vždy přiláká tisíce návštěvníků, se ale letos musela vyrovnávat s nepřízní počasí.

OBRAZEM: Rytířka Ramgad pasovala v Suchdole malé čtenáře

Suchdol - Slavnostní okamžik v podobě pasování malých čtenářů se konal v obřadní síni v Suchdole. Rituálu se ujala rytířka Ramgad, glejty a knihy dětem rozdali zástupci městyse Suchdol a obce Miskovice.

Výstava Recy věci je k vidění v Tylově divadle

Kutná Hora - Výstavu Recy věci pořádá středisko A+D Oblastní charity Kutná Hora do pátku 29. června ve foyer Městského Tylova divadla v Kutné Hoře.

Studenti budou moci pracovat na konkrétních úkolech, které vychází z praxe

Kutná Hora - Memorandum o spolupráci podepsali ve středu 27. června ředitel kutnohorské střední průmyslové školy Josef Treml a výkonný ředitel firmy Jon.cz. Základním cílem spolupráce bude poskytování odborných praxí a podpora v rámci praktických maturit.

Nejlepší studentský nápad získal padesát tisíc korun

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Buď fit! To je vítězný nápad soutěžního projektu Lepší místo ve škole v Kutné Hoře. Studentský tým z Gymnázia Jiřího Ortena si po velkém finále odnesl šek na 50 000 korun, aby mohl začít realizovat workoutové hřiště přímo u své školy.

OBRAZEM: Branný den žáky z Masarykovy školy poučil i pobavil

Kutná Hora - Pestrý program zahrnoval v dřívějších dobách nezáživný branný den. V úterý 26. června ho připravili učitelé Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře. A především žáci z druhého stupně se na celkem osmi stanovištích rozhodně nemohli nudit.

Obyvatelé sídliště Šipší se dočkají lepší cesty i parkoviště

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Odkup pozemků od Státního statku Čáslav, o kterém městští zastupitelé rozhodli letos v březnu, má další příjemnou “dohru”. Úvozová cesta ze sídliště Šipší směrem k rozhledně na Kaňku dostane nový kabát. Uvedl to starosta Kutné Hory Josef Viktora.

Na dobu největší slávy vzpomínali v Kutné Hoře opět Královským stříbřením

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - O tisíce lidí se o víkendu 23. a 24. června skokově rozrostla Kutná Hora. Nedolehla na ni populační exploze, ale do města dorazili ti, kteří chtěli na vlastní smysly poznat, jaké to bylo, když bylo tohle město hned po Praze druhým nejdůležitějším sídlem Českého království.

Zastupitelé schválili vznik nové příspěvkové organizace

Kutná Hora – Městská společnost Průvodcovská služba se s konečnou platností promění. V tomto týdnu se na tom shodli městští zastupitelé a „požehnali“ tak předchozímu rozhodnutí radních, zřízení příspěvkové organizace města Kutná Hora "Průvodcovská služba Kutná Hora příspěvková organizace".

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Autobus srazil chodkyni u přechodu v Kutné Hoře

Kutná Hora - U přechodu na křižovatce ulici Československých legionářů a Česká v Kutné Hoře srazil autobus v pátek 22. června chodkyni. Aby toho nebylo málo, došlo následně také ke kolizi dvou osobních automobilů, jejichž řidiči se více věnovali sledování dění, než samotné jízdě.

Stříbření dá letos prostor i šermířům z Kutné Hory

Kutná Hora – O nadcházejícím víkendu se znovu otevřou brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Na svou každoroční návštěvu opět přijede král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Město totiž bude patřit sedmadvacátému ročníku Královského stříbření Kutné Hory.

Vyhlášku o hazardu zastupitelé zatím neschválili

Kutná Hora - Kutnohorští zastupitelé měli na stole obecně závaznou vyhlášku o regulaci hazardních her ve městě.

Loučení se Sluníčkem zakončili předškoláci slavnostním obědem v restauraci

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Rozloučení se školkou si ve středu 20. června pěkně vychutnali všichni předškoláci z kutnohorské Mateřské školy U Sluníčka, Benešova 149/1. Prošli špalírem svých mladších kamarádů a pak je čekala 'brána do prázdnin a do školy'.

Olympijský běh na Sokoláku prověřil všechny žáky z prvního stupně

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Když nemůžeš, přidej. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Těmito dvěma hesly se ve středu 20. června řídili žáci z prvního stupně Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře, kteří se na tartanovém oválu na takzvaném Sokoláku zúčastnili olympijského běhu.

OBRAZEM: Operní týden nabídl druhý hudební večer

Kutná Hora - Druhý hudební večer festivalu Operní týden Kutná Hora se konal v úterý 19. června v zahradách Galerie Středočeského kraje.

Dopravní hřiště v Kutné Hoře dostane nový kabát

Kutná Hora - Je to definitivní. Dopravní hřiště v areálu Domu dětí a mládeže (DDM) Dominik Kutná Hora se dočká kompletní rekonstrukce. Potvrdil to starosta města Josef Viktora.

OBRAZEM: Na náměstí cinkaly olympijské medaile za atletické výkony

Kutná Hora - Slavnostní okamžiky na stupních vítězů přímo na Palackého náměstí si v úterý 19. června vychutnali medailisté atletických disciplín, které se uskutečnily na stadionu Olympie v rámci třetího dne Městských her 8. olympiády dětí a mládeže v Kutné Hoře.

OBRAZEM: Šachový kroužek se rozloučil se školním rokem

Kutná Hora - Konec školního roku se pomalu blíží, a tak zájmové kroužky napříč všemi organizacemi pomalu ukončují svou letošní činnost. Nejinak tomu je u šachového kroužku, který nabízí Dům dětí a mládeže Dominik v Kutné Hoře. Základy šachové hry tam vyučuje Vladislav Buňka. 

Socha koudelníka má svoji aplikaci

Kutná Hora - Koudelník. Jediná socha v Kutné Hoře a možná v Česku, která má svojí aplikaci.

Kutnohorské zastupitele čeká jednání, předposlední v tomto volebním období

Kutná Hora - Další řádné zasedání městského zastupitelstva se uskuteční v úterý 19. června od 16 hodin v Rytířském sále Vlašského dvora. Ačkoliv na programu jednání prozatím nejsou žádná sporná či kontroverzní témata, dá se přesto předpokládat, že diskuse v zasedací místnosti bude živá.

Kaňkou na záchraně Sparty je prohra s posledními Rejšicemi

Rejšice - V posledním kole krajského fotbalového přeboru zavítala kutnohorská Sparta v sobotu odpoledne do Rejšic, které skončily na posledním místě. Kutnohorští potřebovali bod k jistotě. Ten sice po prohře 2:3 nezískali, ale souhra ostatních výsledků je v soutěži udržela.

Začíná festival Operní týden 2018

Kutná Hora – Červen je v Kutné Hoře hudebními událostmi doslova nabitý. Jen co skončil jedenáctý ročník Mezinárodního festivalu Kutná Hora, mohou se milovníci vážné hudby těšit na další lahůdku. Festival Operní týden 2018 začíná už dnes.

Kutnohorská Masaryčka byla potřetí úspěšná v Sazka Olympijském víceboji

Kutná Hora - Již tři roky po sobě je kutnohorská Masaryčka úspěšná v projektu Sazka Olympijský víceboj. „Poprvé v roce 2016 jsme získali tehdy nejvyšší cenu – 50 000,- Kč, v roce 2017 to bylo 20 000,- Kč a letos jsme opět měli štěstí,“ uvedla ředitelka školy Zdenka Mačinová.

Autobusy jezdí do centra pět dní, mají problémy

Kutná Hora – Autobusy do centra Kutné Hory zajíždějí pátý den a už se potýkají s problémy.

Alena Turková: Hudebníci na festivale patří k elitě

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Alena Turková je dlouholetou ředitelkou Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Ten má nyní čerstvě za sebou již svůj jedenáctý ročník a jeho ředitelka už tak může zhodnotit, jak letos prestižní hudební akce dopadla.

Sebevrah zaměstnal kriminalisty u frekventované silnice

Kaňk /FOTOGALERIE/ - Pozornosti projíždějících řidičů neunikla ve čtvrtek 14. června po poledni vysoká koncentrace policejních aut mezi stánkem s ovocem a zeleninou a pneuservisem v blízkosti křižovatky Skalka pod Kaňkem. Příčinou zvýšeného policejního pohybu u frekventované silnice I/38 bylo vyšetřování sebevraždy.

Absolventi virtuální univerzity byli slavnostně oceněni

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Vzdělávací semestr Virtuální univerzity třetího věku byl slavnostně zakončen ve čtvrtek 14. června ve velkém sále Dačického domu. Byly předány pamětní listy 14 absolventům, kteří splnili všechny podmínky pro úspěšné zakončení oboru České dějiny a jejich souvislosti II.

V Hlízově odhalili pamětní desku legionáře Františka Kočárníka

Hlízov /FOTOGALERIE/ - Odpoledne v sobotu 9. června se v Hlízově neslo ve slavnostním duchu. Byla zde odhalena pamětní deska legionáře a hlízovského rodáka Františka Kočárníka.

OBRAZEM: Prvňáčci se stali definitivně čtenáři

Kutná Hora - Mezi čtenáře ve středu oficiálně vstoupili prvňáčci ze Základní školy Žižkov Kutná Hora. Svým mečem je do nové role pasoval rytíř v kostele sv. Jana Nepomuckého. Každý malý čtenář dostal odměnu a nezbytnou knížku.

Do volebního boje v Kutné Hoře zasáhnou také Piráti

Kutná Hora – Od té doby, co v uplynulém roce uspěli při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, jejich preference rostou. V Kutné Hoře jim svůj hlas tehdy dalo téměř deset procent voličů. Podpory se jim ale dostává také na komunální úrovni. Řeč je o České pirátské straně neboli Pirátech. 

Statek v Miskovicích hostil rekordní počet účastníků Her bez bariér

Miskovice /FOTOGALERIE/ - Devátý ročník Her bez bariér se konal ve středu 6. června na statku Dítě a kůň v Miskovicích. Tématem byli tentokrát indiáni, takže prostor statku brzy zaplnili náčelníci a indiánky v barevně zdobených čelenkách.

Kutnohorská USE-IT mapa byla pokřtěna. Na ulici před kavárnou

Kutná Hora - Nebývalý ruch byl v pátek 8. června vpodvečer před kutnohorskou kavárnou Café 21. Ulicí se linula hudba a kolem postávalo několik desítek lidí, kteří přisli na křest kutnohorské USE-IT mapy. Kutná Hora se tak zařadila do sítě asi 40 evropských měst, která v roce 2018 vydávají svou vlastní USE-IT mapu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT