VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: UHLÍŘSKÉ JANOVICE

Uhlířské Janovice leží na mírně zvlněné planině, stoupající pozvolna z Polabské nížiny. Do okolí města zasahují poslední výběžky Českomoravské vrchoviny a Středočeské pahorkatiny.
Nejvyšší bod okolí je vrch Březina (555 m) mezi obcemi Sudějov a Žandov. Průměrnou výšku zdejší krajiny 427 m má i janovické náměstí. Město leží na soutoku dvou potoků Kochánovského a Lhoteckého, k nimž se níže připojuje potok Sudějovský (Anenský).
Spojené toky napájejí Vavřinecký rybník. Zdroj: www.uhlirskejanovice.cz

OBRAZEM: Na Farmě Bláto oslavili svátek svatého Martina

Bláto - Při příležitosti svátku svatého Martina uspořádal Spolek přátel z Bláta v sobotu 10. listopadu akci Svatý Martin na Blátě. 

Onomyšl zřejmě půjde opět volit zastupitele

Onomyšl - Nelíbí se vám výsledek voleb? Rezignujte na mandát. Politici v některých obcích Středočeského kraje našli cestu, jak si "vynutit" nové hlasování. Zákon jim to umožňuje. Nové volby do obecního zastupitelstva pravděpodobně čekají například obec Onomyšl na Kutnohorsku.

Hrad Pirkštejn stojí za to navštívit. Byl tam i princ Bajaja

Rataje nad Sázavou /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Hrad Pirkštejn, zvaný dolní nebo také jižní, stojící na ostrohu obtékaném potokem, patří neodmyslitelně k panoramatům Ratají nad Sázavou. Možná si ani neuvědomujeme, že hrad, zvaný také Pirkenštejn, známe z pohádky.

OBRAZEM: Průvod plný duchů prošel Uhlířskými Janovicemi

Uhlířské Janovice - Zejména pro děti uspořádal ve čtvrtek 1. listopadu Ochotnický spolek Uhlíř za podpory místní základní školy lampionový dušičkový průvod. První část trasy byla osvětlena pouličním osvětlením, ale druhá už vyzkoušela odvahu malých účastníků průvodu. Vedla totiž v úplné tmě, lemována pouze blikajícími světly se strašidelnými motivy.

OBRAZEM: Století se oslavovalo i v Kácově

Kácov - I městys Kácov se v neděli 28. října připojil k oslavám založení republiky. Nejprve dopoledne položily starostka Soňa Křenová s místostarostou Janou Pěknou a členy výboru místních hasičů kytice k pomníkům padlých za 1. světové války ve Zderadinách a v Račíněvsi. Odpoledne pak k památníku obětem 1. a 2. světové války u sokolovny v Kácově.

OBRAZEM: Na Farmě Bláto se dlabaly dýně

Bláto - Na Farmě Bláto si mohli v sobotu 27. října fandové u nás už skoro tradiční, podzimní výzdoby vydlabat svou dýni. Akce byla zároveň zakončením sezóny Letního baru a Blátozmrzliny.

Novým starostou Uhlířských Janovic bude zřejmě Petr Barták

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Zatímco v okresním městě se vedou různá jednání o tom, kdo usedne v novém zastupitelstvu, v Uhlířských Janovicích mají téměř jasno. Alespoň o tom, kdo by měl být budoucím starostou.

AKTUALIZOVÁNO

Starostové a nezávislí berou vítězství v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice - Jedním z prvních měst na Kutnohorsku, kde byli vítězové voleb známí, byly Uhlířské Janovice. Vítězství tady berou Starostové a nezávislí. V patnáctičlenném zastupitelstvu obsadí pět křesel.

OBRAZEM: Mladí hasiči si změřili svou rychlost a zručnost

Uhlířské Janovice - Patnáctý ročník Memoriálu Stanislava a Petra Jecha se konal v pátek 28. září v Uhlířských Janovicích. Oba jmenovaní, na jejichž počest se závod pořádal, byli dlouhodobou oporou místních hasičů. 

OBRAZEM: Děti se učily bezpečnému chování nejen na silnici

Uhlířské Janovice - I přes lehce deštivé počasí přilákal v neděli 23. září do Uhlířských Janovic třetí ročník akce Bezpečně na cestě a i na netu rekordní počet dětských závodníků. Na více než stovku startujících postupně čekalo deset stanovišť, kde museli prokázat své praktické i vědomostní dovednosti.

Dořešil se domov seniorů, otázka Kooperativy ale ne

Uhlířské Janovice – Uhlířské Janovice jsou zhruba třítisícové město na samém okraji jihozápadní hranice kutnohorského okresu. Jsou nejmenším městem Kutnohorska, ale i tady mají místní své radosti a starosti, které hýbou komunální politikou.

Motorka za statisíce zmizela v noci z kempu

Soběšín - Jen 7706 kilometrů stačil majitel ujet na novém motocyklu značky Triumph Explorer XRX V201, než o stroj neočekávaně přišel. Motorka za více než 420 tisíc korun mu byla ukradena. Stalo se to v neděli 9. září někdy uprostřed noci. Zmizela mezi jednou hodinou a půl pátou, kdy byla zaparkována před chatou v Masarykově kempu v obci Soběšín. Nepomohlo ani uzamčení.

OBRAZEM: V Košicích popáté upekli koláč pro kostel

Košice - Pátý ročník benefičního jarmarku nazvaného Koláč pro kostel se konal v obci Košice v sobotu 8. září. Jarmark pořádala obec ve spolupráci s Římskokatolickou farností Uhlířské Janovice. 

OBRAZEM: Pouťové veselí v Kácově zpestřily šnečí závody

Kácov - První víkend po svaté Heleně je každý rok termín pro tradiční kácovskou pouť. Stejně tomu bylo i letos. Atrakce se nacházely především na obecním tábořišti. Kolotoče, houpačky, střelnice, autíčka a řada dalších. Koho omrzely kolotoče, houpačky, střelnice, ten si mohl nakoupit pouťové zboží  ve stáncích rozesetých po náměstí a přilehlých ulicích.

OBRAZEM: Petrovice II u Uhlířských Janovic bavilo putovní letní kino

Petrovice II - „Dvě nevěsty a jedna svatba“ je název rodinné komedie, kterou v sobotu shlédli návštěvníci putovního letního kina v Petrovicích II u Uhlířských Janovic. Je to již druhé letošní promítání letního kina v této obci.

OBRAZEM: O víkendu se konala pouť v Sudějově

Sudějov - Sudějovskému náměstíčku dominuje překvapivě velký poutní kostel sv. Anny. Ten vznikl v souvislosti s blízkým pramenem. Po vysvěcení v roce 1725 jej provází pouť, která se dodnes každý rok vrací vždy v neděli po sv. Anně.

Motorkář utrpěl otevřenou zlomeninu nohy, do nemocnice ho přepravil vrtulník

Staňkovice /FOTOGALERIE/ - Středně těžkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v pátek 27. července odpoledne na silnici II/335 u Staňkovic na odbočce na Ostašov. Motorkář na Suzuki se tam srazil se Škodou Superb. Na pomoc mu přispěchal i vrtulník.

OBRAZEM: Chovatelé vystavili to nejlepší ve Staňkovicích

Staňkovice – Výstavu drobného zvířectva připravila o víkendu organizace Českého svazu chovatelů Staňkovice. V prostorách u místního obecního úřadu mohli návštěvníci obdivovat exponáty více než sedmdesáti chovatelů. Nejčastěji byli k vidění králíci a holubi. Nechybělo ani exotické ptactvo, slepice a jiní opeřenci nebo ovce.

OBRAZEM: Slavnost připomněla upálení mistra Jana Husa

Mitrov - Upálení mistra Jana Husa si připomněli v Mitrově. Šestý ročník slavnosti k výročí upálení husitského kazatele pořádala mitrovská část výboru pro rozvoj obcí města Uhlířské Janovice.

Slavnostní víkend v Kácově: městys si připomněl významné výročí

Kácov /FOTOGALERIE/ - K výročí 700 let o první zmínce o Kácovu připravil obecní úřad společně se spolky slavnostní víkend. Oslavy začaly již v pátek koncertem historické liturgické hudby Musica da Chiesa v kostele Narození Panny Marie.

OBRAZEM: Čert a Káča v Kácově

Kácov - Nedělní odpoledne 24. června v kácovské sokolovně patřilo čertům i jiným pohádkovým postavám. Divadelní nadšenci z Čestína tam sehráli pohádku Čert a Káča. 

OBRAZEM: Účast na slavnostech ovlivnilo počasí

Uhlířské Janovice - O víkendu 23. a 24. června uspořádalo Město Uhlířské Janovice již devatenáctý ročník Uhlířskojanovických slavností. Hlavní program se konal v sobotu na místním náměstí. Začátek byl určen především dětem, a byla jím dětská show Luboše Votroubka. 

OBRAZEM: V Ratajích nad Sázavou se vrátili v čase

Rataje nad Sázavou - Osmý ročník jízdy historických motorek a automobilů do vrchu Rataják se konal v sobotu 23. června v Ratajích nad Sázavou. Na start se postupně postavila zhruba sedmdesátka posádek, aby je starosta městyse Luboš Kubát odstartoval a závodníci mohli absolvovat 1300 metrů dlouhou trať ze žulových kostek.

OBRAZEM: Uhlířskojanovická sokolovna opět ožila divadlem

Uhlířské Janovice - Divadelní představení se konalo v pátek 22. června v Uhlířských Janovicích. Ochotnický spolek Uhlíř v místní sokolovně uvedl premiéru hry Přízrak. Jedná se o thriller s prvky komedie, kdy děj na konci dojde k zajímavému rozuzlení.

OBRAZEM: V Petrovicích II si lidé užili letní kino

Petrovice II - „Pohádky pro Emu“ je rodinná komedie, kterou v sobotu zhlédli návštěvníci putovního letního kina v Petrovicích II u Uhlířských Janovic. Celou akci zorganizovala především místní starostka Marcela Dejlová.

Trenér Novotný koučoval v Janovicích svůj poslední zápas

Uhlířské Janovice - Také fotbalová I. A třída uzavřela svou kapitolu. Ve skupině B hostily v sobotu poslední Uhlířské Janovice jistého vítěze – Bohemii Poděbrady. Domácí prohráli 1:2 a uzavřeli tak nepovedenou sestupovou sezonu.

OBRAZEM: Nový Marsyas si pro svoji premiéru vybral ratajský klub Pivovárek

Rataje nad Sázavou - Zaplněný klub Pivovárek v Ratajích nad Sázavou byl první červnový pátek svědkem koncertu zcela nového hudebního seskupení.

OBRAZEM: V městském parku bylo rušno

Uhlířské Janovice - O víkendu se konal v Uhlířských Janovicích 8. ročník orientačního závodu Běh na draka. Pro závodníky bez rozdílu věku byly připraveny tratě Městským parkem a jeho okolím o různých délkách. Novinkou byl sobotní noční běh, který zahájila fireshow Ohnivé kačenky.

Uhlířské Janovice zůstávají po výprasku od Pěčic na posledním místě

Pěčice - K dalšímu zápasu v rámci I.A třídy vyjeli fotbalisté Uhlířských Janovic do Pěčic. Mužstvo Antonína Novotného na hřišti 3. týmu soutěže bodovat nedokázalo, navíc prohrálo vysoko 0:6 a zůstává na posledním místě.

OBRAZEM: Výstava traktorů v Kralicích

Kralice - Sběratel traktorů Petr Sochůrek s rodinou uspořádal v sobotu 19. května výstavu historických traktorů. Vedle exponátů bylo připraveno i občerstvení a soutěž pro děti o to, kdo nakreslí nejhezčí traktor.

Vzpomínky Aleny Šuchmannové: Válka je vůl

Kutnohorsko - Válka je vůl. Tento nápis jsem kdysi objevila na nějakém sloupku, už ani nevím, ve kterém městě to bylo. Zvláštní, avšak trefné spojení slov mě překvapilo a zaujalo. Když jsem náhodou u příbuzných uviděla výtisk novin Student z 28. února 1968, záhada byla vyřešena.

První květen patřil v Uhlířských Janovicích hudbě

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Prvomájový koncert přilákal na náměstí v Uhlířských Janovicích mnoho posluchačů. O hudební program se postaral mládežnický orchestr při místní základní umělecké škole a sbor Červánek, obojí pod taktovkou Květoslava Červeného.  

Prohlídka hasičské zbrojnice přilákala mnoho zájemců

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Den otevřených dveří se již tradičně konal na prvního máje ve zbrojnici dobrovolných hasičů v Uhlířských Janovicích. Pro veřejnost byla připravena prohlídka veškeré techniky, kterou má místní sbor k dispozici.

OBRAZEM: Bohatý čarodějnický program připravili v Kácově

Kácov - Poslední dubnový den je tradičně spojený s pálením čarodějnic. I letos připravil obecní úřad ve spolupráci s místními hasiči, Sokolem, Bi sportem a spolkem Kopretinka zábavné odpoledne pro děti a rodiče. O hudební doprovod se postarala místní kapela Martina Zemana.

OBRAZEM: Na čarodějnice do Uhlířských Janovic přijel legendární Elvis

Uhlířské Janovice - Pondělní večer patřil v areálu koupaliště v Uhlířských Janovicích čarodějnicím. A že se jich tu společně s čaroději sešel hojný počet, bylo vidět během soutěže o nejlepší kostým. Než k tomuto klání došlo, tak si mohly děti ověřit svou šikovnost při různých dovednostních disciplínách. O dobrou náladu se postaralo hudební seskupení Šou-Hanz Band. A jako host zde vystoupil Elvis v podání Radka Tupého. V závěru večera byl odpálen ohňostroj. Organizace události se ujal městský úřad.

OBRAZEM: Postavy z románu Bylo nás pět ožily na divadelním jevišti

Uhlířské Janovice - „Dobrý den, jmenuji se Petr Bajza“, zaznělo na úvod divadelní komedie podle knihy Karla Poláčka Bylo nás pět, ve které autor vzpomíná na své dětství. Její scénickou adaptaci nastudovali pod režijní taktovkou Miroslava Förstera členové ochotnického spolku Uhlíř z Uhlířských Janovic.

OBRAZEM: Příznivci deskových her si dali dostaveníčko v Kácově

Kácov - Turnaj deskových her se konal v sobotu 14. dubna v kácovském Bisportu. Dopoledne patřilo pexesu a hře Člověče nezlob se, odpoledne byla na programu hra Aktivity. Na účasti se podepsalo krásné slunečné počasí, lidé dali spíše přednost pobytu venku.

Uhlíři podlehli Velimi. Střídající Kulhánek viděl po šesti minutách červenou

Uhlířské Janovice - V rámci 19. kola I. A třídy přivítali na svém hřišti fotbalisté Uhlířských Janovic celek Velimi. Po vyrovnaném úvodu dokázali hosté dvakrát skórovat a vedení 2:0 udrželi až do konce první půle. Ačkoliv uhlíři zkraje druhého dějství snížili na 1:2 gólem Čapka, vyrovnat se jim nepodařilo. Utkání navíc nedohrál kvůli vyloučení Denis Kulhánek.

Zloděj odcizil i kameru s nočním přísvitem

Uhlířské Janovice - Policisté z Uhlířských Janovic šetří případ krádeže okapových svodů, ke kterému došlo od 9. března do 16. března v obci Sudějov.

OBRAZEM: Plesovou sezonu ukončil Městský ples

Uhlířské Janovice - Jako poslední ples této sezony se 16. března v Uhlířských Janovicích konal Městský ples, který uspořádal spolu s agenturou KMP místní městský úřad. Akce se konala v sále Kooperativy a o hudební stránku večera se na výbornou postarala skupina Studio 95.

OBRAZEM: V Čestíně uspořádali Jarní tvoření

Čestín - Jarní tvoření v Čestíně má již dlouholetou tradici. Je určené pro děti i dospělé. Pořadateli bylo tentokrát připraveno asi dvacet různých dílniček, které měly za téma například zdobení perníčků, proutěné košíčky, pomlázky, šperky, plstění vlny, keramiku a mnoho dalšího.

OBRAZEM: V Uhlířských Janovicích soutěžily taneční páry

Uhlířské Janovice - Celostátní soutěž ve společenském tanci Uhlířskojanovická parketa se konala v sobotu 10. března v sále Kooperativy. Přestože se jedná o největší taneční sál ve Středočeském kraji, bylo zde plno.

Policisté hledají muže a ženu z kamerového záznamu. Nepoznáváte je?

Uhlířské Janovice - Policisté z Uhlířských Janovic pátrají po totožnosti dvou dosud neznámých osob z fotografií kamerového záznamu.

OBRAZEM: Na pódiu ráčkovala princezna

Čestín - Divadelní nadšenci pod TJ Sokol Čestín, tak zní přesně název divadelního spolku, který v sobotu 3. března zavítal do sokolovny v Uhlířských Janovicích. Zahrál zde pohádku o Princezně, která ráčkovala.

Konec zábav v Janovicích? Sál Kooperativy se prodává

Uhlířské Janovice - Čtvrt století se zde konala jedna z největších tanečních soutěží v republice, ale také koncerty, rockové zábavy, hasičský bál místních hasičů a poslední dvě sezony také městský ples. Řeč je o tanečním sále Kooperativa v Uhlířských Janovicích. Místní na něj byli náležitě hrdí a zejména Uhlířskojanovická parketa pro ně každoročně byla nezapomenutelným zážitkem. Jenž s tím je teď možná konec.

OBRAZEM: Uhlířskojanovičtí hasiči si zatančili na bále

Uhlířské Janovice - Sbor dobrovolných hasičů z Uhlířských Janovic uspořádal v sále místní Kooperativy svůj tradiční bál. O akci byl tak velký zájem, že se Kooperativu podařilo zaplnit i přesto, že se jedná o jeden z největších tanečních sálů v kraji.

OBRAZEM: Namísto divadla zazněly v kostele koledy

Uhlířské Janovice - Plánované divadelní představení v kostele sv. Jiljí v Uhlířských Janovicích se z důvodu nemoci nekonalo. O náhradní program se v neděli postaral hudební soubor žáků místní Základní umělecké školy pod vedením jejího ředitele Ivo Fišera. Nutno dodat, že šlo o plnohodnotnou náhradu. Pásmo koled v úpravě pana Radka Máchy dalo početným návštěvníkům připomenout uplynulý vánoční čas. Akci pořádala Římskokatolická farnost Uhlířské Janovice spolu se Základní uměleckou školou.

OBRAZEM: Lidé z Kácova vystoupili na Silvestra na Vyhlídku

Kácov - Jarní počasí, panující poslední den v roce, přilákalo zhruba 100 lidí, kteří se přišli rozloučit s odcházejícím rokem, na tradiční kácovskou akci s názvem Společné focení ve 2 na vyhlídce. Tuto akci pořádá místní obecní úřad od roku 2014, kdy byla Vyhlídka vybudována za podpory LČR. Zapojují se do ní lidé nejenom z Kácova, ale i ze širokého okolí.

Vokální skupina KrisKros vystoupila v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - V pátek večer se uhlířskojanovický kostel sv. Havla naplnil písněmi v podání vokálního kvintetu, doplněného nejlepším českým beatboxerem Jarem Cossigou. A protože vánoční čas již pominul, byly na programu kromě koled také skladby z oblasti populární hudby, ale i třeba árie z Labutího jezera.

OBRAZEM: Vánoce na Blátě. Doslova a do písmene

Bláto - V pátek a sobotu se konala akce nazvaná Vánoce na Blátě. Blátem v názvu byla původně myšlena farma ve stejnojmenné obci nedaleko Uhlířských Janovic. Návštěvníci si zde mohli zakoupit živé kapry, speciality místní produkce, nebo prostě jenom posedět s kávou či jiným nápojem. V nabídce restaurace Maštal byly například i grilované klobásy, sýr a jeden z gastronomických symbolů Vánoc - rybí polévka. Návštěvník zde hlavně našel oázu klidu v předvánočním shonu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT