VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ZRUČ NAD SÁZAVOU

Zruč nad Sázavou leží v okresu Kutná Hora. Od okresního města je vzdáleno 30 km a od hlavního města ČR Prahy 57 km. V okruhu 10 kilometrů od města jsou hranice okresu Kutná Hora s okresy Havlíčkův Brod a Benešov. Město se rozkládá v údolí vytvořeném nádherným meandrem Sázavy, k němuž se přimyká po pravém břehu. Na jeho teritorium řeka vstupuje z východu u zručského nádraží v nadmořské výšce 330 m a opouští je na severozápadě v místě, kde se říká Na kostelíku (332 m n.m.). V tomto místě si musela po milióny let klestit cestu masivem Chabeřických skal (399 m n.m.), který je velkolepým monumentem její erozivní činnosti a vzácným přírodním úkazem, který by si zasluhoval zvýšenou péči a ochranu. Zdroj: www.zruc.cz

Do zručského křesla pro hosta usedl gourmet Pavel Maurer

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIEú - V listopadovém křesle pro hosta usedl Pavel Maurer, kterého můžeme slyšet v rozhlase, kde čte svoje gastroglosy. Audiozáznamy glos si zájemci mohou najít na webu ČR1. Pavel Maurer je největší český znalec gastronomie, tedy gourmet, nebo chcete-li gastronaut, a Deník je jeho mediálním partnerem.

OBRAZEM: Zbraslavice slavily sto let republiky

Zbraslavice - Ve Zbraslavicích se v sobotu konaly "Oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky". Vše začalo mší v kostele sv.  Vavřince. Po obřadu se hosté odebrali do zámeckého parku, aby se stali svědky slavnostního vysazení lípy svobody. Ta byla vysazena poblíž sochy husitského kazatele Markolda ze Zbraslavic.

Výročí republiky oslavili ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Sté výročí vzniku samostatného Československa si připomněli v sobotu 27. října ve Zruči nad Sázavou.

Lípa ve zručském zámeckém parku je stará téměř půl tisíciletí

Zruč nad Sázavou /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Věříte, že ze starých stromů lze načerpat energii? Potom rozhodně navštivte téměř půl tisíciletí starou Kalenickou lípu na okraji zámeckého parku ve Zruči nad Sázavou!

Ve Zruči se připravují na oslavy výročí

Zruč nad Sázavou - Zruč nad Sázavou se připravuje na oslavy 100. výročí vzniku republiky. V sobotu 27. října ve 12.30 hodin začne akt kladením věnců u Památníku padlých. Následuje projev starosty Martina Hujera, koncert Zručské desítky na nádvoří zámku, vystoupení dětí z mateřských škol v Zrcadlovém sále zručského zámku.

OBRAZEM: Kamennou svatbu slavili ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Kamennou svatbu, 65 let společného života v manželství, oslavili ve Zbraslavicích Jaroslava a František Lebedovi. Slavnostní obřad se uskutečnil v pěkném prostředí penzionu Mlýn Pančava. Oddávajícími byli Ondřej Havlovic a Lenka Hanousková.

Kniha o historii Bohdanečska byla slavnostně představena

Bohdaneč /FOTOGALERIE/ - Nová kniha Jana Mičánka zabývající se historií Bohdanečska je opravdu výjimečným dílem. Na tomto faktu se shodla nejen řada odborníků, kteří se na jejím vzniku podíleli. Na knize pracoval Jan Mičánek s týmem předních odborníků po dobu pěti let. Dílo bylo slavnostně představeno v pátek 19. října v hotelu Agnes v Bohdanči.

Ve Zruči nad Sázavou byli přepadeni mladiství

Zruč nad Sázavou - K napadení čtyř nezletilých osob došlo ve čtvrtek 18. října večer na Náměstí Míru ve Zruči nad Sázavou. Podle některých informací se mělo jednat o děti ze zdejšího dětského domova, které byly napadeny osobami cizí státní příslušnosti, pravděpodobně Bulhary, nicméně sociální pracovník tuto možnost vyloučil.

OBRAZEM: Listování ve Zruči představilo knihu Lichožrouti

Zruč nad Sázavou - Městská knihovna ve Zruči nad Sázavou uspořádala v neděli 14. října další Listování - cyklus scénických čtení - z knihy Lichožrouti. Častý smích dětí i rodičů byl známkou toho, že se představení líbilo. Jen nezvykle teplé počasí se podepsalo na malé účasti.

OBRAZEM: Nejen ve Zruči nad Sázavou kvetou ocúny jesenní

Zruč nad Sázavou - S ocúnem jesenním (latinsky Colchicum autumnale), který naše babičky nazývaly naháčkem, se můžeme v této době setkat nejen na zámku ve Zruči nad Sázavou. Ocún je středně vysoká vytrvalá bylina, která z hlízy vyhání na podzim fialově nachové nebo bělavé květy. Kvete od srpna do listopadu.

Filmový dokument Žijeme Zručí má za sebou premiéru

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Dokument s názvem Žijeme Zručí byl poprvé promítnut ve středu 10. října v podvečer ve Spolkovém domě ve Zruči nad Sázavou. Před projekcí k publiku promluvila za odbor kultury Martina Fialová, starosta Martin Hujer a Milan Klíma, autor dokumentu.

Plastika lva na zručském zámku je opředena tajemstvím

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ – Záhadnou sochu lva můžeme vidět v parku zručského zámku. Původ této plastiky, nalezené ve sklepních prostorech zámku při rekonstrukci, je dodnes opředen tajemstvím!

Martin Hujer bude zřejmě znovu starostou Zruče nad Sázavou

Zruč nad Sázavou - Krátce po páté hodině odpolední bylo v sobotu 6. října sečteno také ve Zruči nad Sázavou. Podle očekávání se tady žádné zemětřesení nekonalo. Vítězství bere Sdružení nezávislých kandidátů včele s úřadujícím starostou města Martinem Hujerem. Jeho uskupení v novém zastupitelstvu obsadí devět mandátů, zatímco protistrana Za Zruč veselejší šest mandátů.

OBRAZEM: Pohádkové putování v Bohdanči

Bohdaneč – Obec Bohdaneč uspořádala v pátek 28. září již osmý ročník Pohádkového putování. U rozhledny Bohdanka se shromáždily děti, které postupně se svými rodiči odcházely na pohádkovou trasu, jež vedla po louce i lesem.

Publikace Zruč nad Sázavou byla pokřtěna netradičně

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Dlouho očekávaná kniha, která se věnuje Zruči nad Sázavou od vzniku města až po současnost, byla pokřtěna ve středu 26. září v místním Spolkovém domě. Publikace byla pokřtěna trochu netradičně, a to vodou ze řeky Sázavy. Na slavnostním aktu se publiku představili autoři jednotlivých kapitol. 

Volební inventura: Ve Zruči investovali do města 200 milionů korun

Zruč nad Sázavou - Pětitisícové město na jižní hranici kutnohorského okresu je druhým nejmenším městem regionu. Ač by se podle počtu obyvatel mohlo zdát, že je Zruč nad Sázavou typickým maloměstem, kde se prakticky nic neděje, zdání klame.

OBRAZEM: Dobrovolní hasiči mají zrekonstruovanou hasičskou zbrojnici

Zruč nad Sázavou - Dobrovolní hasiči ve Zruči nad Sázavou mají zrekonstruovanou hasičskou zbrojnici. Ta se nachází v podzámčí poblíž řeky Sázavy. Slavnostní nástup, projev starosty města Martina Hujera, proslov ředitele územního odboru Jiřího Pokorného a dalších představitelů hasičů, tak probíhal slavnostní den, kdy byla zrekonstruovaná hasičská zbrojnice dobrovolných hasičů otevřena.

OBRAZEM: Ve Zruči nad Sázavou otevřeli nový úsek cyklostezky

Zruč nad Sázavou - Slavnostní otevření nového úseku cyklostezky se uskutečnilo ve Zruči nad Sázavou. Účastníky této akce přivítal starosta Zruče Martin Hujer.

Michal Viewegh usedl ve Zruči do křesla pro hosta

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - O tom, jak se kniha stává bestsellerem, o rodné Sázavě a jejích spisovatelích, o pedagogické práci, novém životě po těžké nemoci a rozvodu nebo o slavných hláškách ze svých knih, umění literárních parodií - zkrátka o fenoménu Viewegh si před zcela zaplněným sálem Spolkového domu ve Zruči se čtenáři povídal slavný český spisovatel a publicista Michal Viewegh.

OBRAZEM: V Mirošovicích oslavili výročí obce

Mirošovice - Obyvatelé, rodáci a přátelé Mirošovic se sešli v sobotu 15. září, aby společně oslavili 725 let od první písemné zmínky o obci a 100. výročí založení Československa. 

OBRAZEM: Prodejní výstava drobného zvířectva se konala ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou - Svaz chovatelů pořádá každoročně ve Zruči nad Sázavou prodejní výstavu drobného zvířectva.

OBRAZEM: Kutnohorská hasičská liga se konala ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Závěrečné, sedmé kolo kutnohorské hasičské ligy proběhlo v sobotu na tréninkovém hřišti ve Zbraslavicích. Soutěžit přijelo devět družstev mužů a čtyři družstva žen.

OBRAZEM: Čestín oslavil 700 let obce

Čestín - Oslavy 700. výročí založení obce zahájila v sobotu 8. září ve 14 hodin starostka Čestína Miroslava Sýkorová. Poté hasiči položili věnec k památníku padlých v 1. světové válce. Celý den provázel bohatý program.

Vlaky na trati Posázavského pacifiku stály

Ledeč nad Sázavou/Vlastějovice /FOTOGALERIE/ - Po nedělní noční bouřce se na trať takzvaného Posázavského pacifiku sesunul svah. Jednokolejná trať byla mimo provoz, na místě probíhalo vyšetřování.

V čenovické stodole se senem a slámou shořely i zemědělské stroje

Čenovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Vyhlášení třetího stupně požárního poplachu si v pondělí 27. srpna vyžádal požár zemědělského stavení v Čenovicích u Čestína. Zlikvidovat oheň se hasičům podařilo zhruba do hodiny, ale dost času jim ještě zabraly dohašovací práce. Ve stodole se totiž nacházelo velké množství slámy a sena.

OBRAZEM: Hradozámecká noc ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou - I zámek ve Zruči nad Sázavou se připojil k projektu Hradozámecká noc. Na pozdní odpoledne byly na nádvoří zámku připraveny zábavné soutěže pro děti. V půlhodinových intervalech probíhaly pohádkové prohlídky interiéru zámku. Rodiče s dětmi vedla průvodkyně jednotlivými místnostmi zámku. V každé čekalo překvapení. Král s královnou, Zlatovláska a mnoho jiných pohádkových postav. I zde se soutěžilo, a bylo vidět, že děti pohádky dobře znají. V půl desáté začalo promítání letního kina. Na programu byl animovaný film Coco.

OBRAZEM: Přátelé Mirošovic pokračovali ve sportovní tradici

Mirošovice - Patnáctý ročník turnaje trojic v nohejbale Miro Cup se konal 25. srpna v Mirošovicích u Ratají nad Sázavou.

Zruč v prvním zápase jednoznačně přehrála Sadskou

Sadská - Na hřišti v Sadské přivítali v sobotu odpoledne fotbalisty Zruče. První soutěžní zápas I. B třídy dopadl pro zručné fotbalisty na výbornou. Svou hrou si vytvářeli dobré šance a nakonec zvítězili 2:0.

OBRAZEM: V Sázavě je nebývale nízká hladina vody

Zruč nad Sázavou - I řeku Sázavu postihlo sucho. Místy obnažené dno řeky, přítok Ostrovského potoka s minimem vody a spousta řas. Tak vypadá řeka Sázava ve Zruči na konci letošních prázdnin.

OBRAZEM: Kácov žil o víkendu poutí

Kácov - Tradiční pouť zaplnila o tomto víkendu v Kácově náměstí i přilehlé ulice nejrůznějšími stánky. Louku pod mostem přes řeku Sázavu obsadily pouťové atrakce. 

OBRAZEM: Lenka Filipová vyprodala Klub Pivovárek

Rataje nad Sázavou - Plný sál hudebního klubu Pivovárek v Ratajích nad Sázavou přivítal 11. srpna zpěvačku a kytaristku Lenku Filipovou.

OBRAZEM: Mistrovství světa v akrobacii kluzáků hostilo letiště ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Na letišti ve Zbraslavicích bylo ve středu 1. srpna v 17 hodin zahájeno Mistrovství světa v akrobacii na kluzácích ve třídách Unlimited a Advanced. Přihlášeno bylo 57 pilotů ze 13 zemí. Soutěži trvala až do soboty 11. srpna.

OBRAZEM: Křídlovanka potěšila milovníky dechovky ve Zruči

Zruč nad Sázavou - V neděli si milovníci dechovky přišli na své ve Zruči nad Sázavou. V zámeckém parku zahrála Křídlovanka se svými hosty. Do města příjíždí každoročně.

OBRAZEM: Historické slavnosti ve Zruči zakončil Petr Kolář

Kutná Hora - Na náměstí se seřadil průvod a za bubnování tamborů se vydal na pochod do zámeckého parku. Moderátor Zdeněk Vrba z Nočního proudu Českého rozhlasu Dvojky přivítal hosty. Starostu Martina Hujera, poslankyni PČR Věru Kováčovou a Zdeňka Štefka, předsedu Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje. Ti krátce pohovořili a akci zahájili.

OBRAZEM: Milovníci koní se sešli na soutěžním odpoledni v Čestíně

Čestín - Milovníci koní se sešli na devátém ročníku soutěžního odpoledne s koňmi na hřišti v Čestíně. Na programu bylo vystoupení juniorů, vozíky tažené koňmi, soutěže pro malé i velké děti, westernová hudba. Akci za pomoci přátel uspořádala Helena Prchalová, která se rovněž ujala moderace. 

OBRAZEM: Běh na kamenný stůl byl díky počasí náročný

Rataje nad Sázavou - Třetí ročník Běhu na kamenný stůl odstartoval v sobotu z nádvoří zámku v Ratajích nad Sázavou. Na start závodu se postavilo celkem 48 závodníků, z toho bylo jedenáct běžců v kategorii dětí.

Zruč si v rámci historických slavností připomněla sukničkáře Casanovu

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Zpět do minulosti se po roce vrátila Zruč nad Sázavou u příležitosti již osmnáctých historických slavností. Tentokrát se v zámecké zahradě vše točilo kolem italského spisovatele, dobrodruha a svůdníka Giacoma Casanovy.

Hřiště v Čestíně zaplní milovníci koní, chybět nebude ani westernová hudba

Čestín - Devátý ročník Odpoledne s koňmi se uskuteční v sobotu 4. srpna od 11 hodin na hřišti v Čestíně. Program zahrnuje například vystoupení začínajících jezdců, svezení zájemců, soutěže pro děti i westernovou hudbu. Vstupné bude dobrovolné, občerstvení zajištěno.

OBRAZEM: Kaple ve Vlastějovicích má nový zvon

Vlastějovice - Sbírka od vlastějovických obyvatel s přispěním obecního úřadu umožnila instalovat do místní kaple zvon. Není to klasický zvon, ale elektronický. Ve věži lze spatřit tlakové reproduktory.

OBRAZEM: Motoband zahrál ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou - Místní skupinu Motoband si lidé poslechli v sobotu 21. července od 19.30 hodin na unikátním koncertu na zručských tenisových dvorcích v rámci hráčské party Euromölkky 2018, sedmého mistrovství Evropy ve hře mölkky.

Historickou lékárnu otevřeli ve Zbraslavicích

Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - První lékárna ve Zbraslavicích byla založena v roce 1888 pražským lékárníkem Františkem Mašínem. Do současnosti se ve Zbraslavicích postupně vystřídalo devět lékárníků.

Automobil se na zručském železničním přejezdu střetl s vlakem

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - K dopravní nehodě na železničním přejezdu ve Zruči nad Sázavou došlo ve středu 18. července. „Osobní automobil se střetl s motorovým vlakem," upřesnila policejní mluvčí Martina Fejfarová s tím, že příčiny a okolnosti karambolu jsou nyní v šetření.

Při noční táborové bojovce se mladík zřítil ze skály

Kounice - Velmi nešťastně skončila v noci na středu 18. července bojová hra pro účastníky letního tábora v Kounicích u Vlastějovic. Jeden z nezletilých chlapců při ní spadl ze skály, asi z pětimetrové výšky. Událost si vyžádala přítomnost zdravotníků i policistů.

Zručský dvůr zaplnili fanoušci skupiny Keks

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Koncert skupiny Keks se konal v sobotu 14. července ve Zruči nad Sázavou. Od dvacáté hodiny se před vchodem do Zručského dvora tvořila dlouhá fronta příznivců této legendy naší hudební scény.

OBRAZEM: Výstava Zavřete oči, odcházím... byla zahájena na zámku

Zruč nad Sázavou - Výstava s názvem Zavřete oči, odcházím… byla otevřena v sobotu 14. července v zámecké galerii ve Zruči nad Sázavou za účasti představitelů města i řady občanů. Více o setkání i o výstavě samotné napsala bývalá vedoucí zručského odboru kultury Jiřina Janatová.

OBRAZEM: Letiště ve Zbraslavicích hostilo Danubia Cup

Zbraslavice - Soutěž akrobatických kluzáků Danubia Cup se konala od 12. do 14. července na letišti ve Zbraslavicích. Je to soutěž, která je spojená s mistrovstvím světa v letecké akrobacii kluzáků. Šampionát na letišti ve Zbraslavicích odstartuje 28. července a začíná povinnými tréninky. Soutěžní lety budou od 2. do 11. srpna.

Zruč ožila festivalem Barevné město

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Zručský dvůr hostil v pátek navečer a v sobotu během celého dne multižánrový festival s názvem Barevné město. Pro příchozí připravilo město Zruč nad Sázavou celou šňůru různých vystoupení.

OBRAZEM: Děti si zarybařily ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Začátkem prázdnin pořádá již tradičně místní organizace svazu rybářů ve Zbraslavicích Dětské rybářské závody. Ty se uskutečnily v sobotu 30. června.

Příznivci malé kopané si dali dostaveníčko ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Turnaj v malé kopané Police Cup se konal 30. června ve Zruči nad Sázavou. Letos se hrál již 25. ročník tohoto sportovního klání o putovní pohár města.

OBRAZEM: Kamenosochaři v zámeckém areálu dokončili svá díla

Zbraslavice /VIDEO/ - Místní akční skupina Lípa pro venkov uspořádala letos již desátý ročník s kamenosochařského sympozia s názvem Kámen a život. V zámečku ve Zbraslavicích se konalo od 21. do 28. června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT