VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ZRUČ NAD SÁZAVOU

Zruč nad Sázavou leží v okresu Kutná Hora. Od okresního města je vzdáleno 30 km a od hlavního města ČR Prahy 57 km. V okruhu 10 kilometrů od města jsou hranice okresu Kutná Hora s okresy Havlíčkův Brod a Benešov. Město se rozkládá v údolí vytvořeném nádherným meandrem Sázavy, k němuž se přimyká po pravém břehu. Na jeho teritorium řeka vstupuje z východu u zručského nádraží v nadmořské výšce 330 m a opouští je na severozápadě v místě, kde se říká Na kostelíku (332 m n.m.). V tomto místě si musela po milióny let klestit cestu masivem Chabeřických skal (399 m n.m.), který je velkolepým monumentem její erozivní činnosti a vzácným přírodním úkazem, který by si zasluhoval zvýšenou péči a ochranu. Zdroj: www.zruc.cz

Automobil se na zručském železničním přejezdu střetl s vlakem

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - K dopravní nehodě na železničním přejezdu ve Zruči nad Sázavou došlo ve středu 18. července. „Osobní automobil se střetl s motorovým vlakem," upřesnila policejní mluvčí Martina Fejfarová s tím, že příčiny a okolnosti karambolu jsou nyní v šetření.

Při noční táborové bojovce se mladík zřítil ze skály

Kounice - Velmi nešťastně skončila v noci na středu 18. července bojová hra pro účastníky letního tábora v Kounicích u Vlastějovic. Jeden z nezletilých chlapců při ní spadl ze skály, asi z pětimetrové výšky. Událost si vyžádala přítomnost zdravotníků i policistů.

Zručský dvůr zaplnili fanoušci skupiny Keks

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Koncert skupiny Keks se konal v sobotu 14. července ve Zruči nad Sázavou. Od dvacáté hodiny se před vchodem do Zručského dvora tvořila dlouhá fronta příznivců této legendy naší hudební scény.

OBRAZEM: Výstava Zavřete oči, odcházím... byla zahájena na zámku

Zruč nad Sázavou - Výstava s názvem Zavřete oči, odcházím… byla otevřena v sobotu 14. července v zámecké galerii ve Zruči nad Sázavou za účasti představitelů města i řady občanů. Více o setkání i o výstavě samotné napsala bývalá vedoucí zručského odboru kultury Jiřina Janatová.

OBRAZEM: Letiště ve Zbraslavicích hostilo Danubia Cup

Zbraslavice - Soutěž akrobatických kluzáků Danubia Cup se konala od 12. do 14. července na letišti ve Zbraslavicích. Je to soutěž, která je spojená s mistrovstvím světa v letecké akrobacii kluzáků. Šampionát na letišti ve Zbraslavicích odstartuje 28. července a začíná povinnými tréninky. Soutěžní lety budou od 2. do 11. srpna.

Zruč ožila festivalem Barevné město

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Zručský dvůr hostil v pátek navečer a v sobotu během celého dne multižánrový festival s názvem Barevné město. Pro příchozí připravilo město Zruč nad Sázavou celou šňůru různých vystoupení.

OBRAZEM: Děti si zarybařily ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Začátkem prázdnin pořádá již tradičně místní organizace svazu rybářů ve Zbraslavicích Dětské rybářské závody. Ty se uskutečnily v sobotu 30. června.

Příznivci malé kopané si dali dostaveníčko ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Turnaj v malé kopané Police Cup se konal 30. června ve Zruči nad Sázavou. Letos se hrál již 25. ročník tohoto sportovního klání o putovní pohár města.

OBRAZEM: Kamenosochaři v zámeckém areálu dokončili svá díla

Zbraslavice /VIDEO/ - Místní akční skupina Lípa pro venkov uspořádala letos již desátý ročník s kamenosochařského sympozia s názvem Kámen a život. V zámečku ve Zbraslavicích se konalo od 21. do 28. června.

OBRAZEM: Ve Zbraslavicích se rozloučili s deváťáky

Zbraslavice - Obřadní síň obecního úřadu ve Zbraslavicích se ve čtvrtek v 17 hodin zaplnila rodiči deváťáků, kteří letos ukončili povinnou školní docházku. Obecní úřad společně s učiteli pro ně připravili slavnostní rozloučení se školou a městem, kam devět let chodili.

OBRAZEM: Deváťáci se rozloučili se školou

Zbraslavice - Slavnostní zakončení školního roku ve Zbraslavicích, to je již tradičně Školní akademie v sokolovně. Letos s motem: Co bejvávalo, už není.

Ve Zbraslavicích se koná další kamenosochařské sympozium

Zbraslavice - Už 10. kamenosochařské sympozium pořádá Místní akční skupina Lípa pro venkov pod názvem Kámen a život v Zámečku ve Zbraslavicích od 21. do 28. června, kdy bude v 16 hodin závěrečná vernisáž.

OBRAZEM: Hasiči soutěžili ve Vlastějovicích

Vlastějovice - Na soutěž devatenáctého okrsku ve Vlastějovicích se zapsala družstva z Dolní Pohledě, z Pertoltic A a B, Kounic, Hodkova, Volavé Lhory, Hranic, a domácí z Vlastějovic. Jako hosté soutěžila dvě družstva z Nesměřic, muži a ženy. 

OBRAZEM: Akrobacii kluzáků viděli příznivci na letišti Zbraslavice

Zbraslavice - Od čtvrtka do soboty pořádal aeroklub ve Zbraslavicích soutěž dvoučlenných posádek akrobatických kluzáků. Kluzáky po vyvlečení do výšky 1000 metrů předvedly akrobatickou sestavu v pomyslné krychli o rozměrech 1 x 1 x 1 km. 

Mateřské školy se zúčastnily olympiády

Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - MAS Lípa pro venkov každoročně pořádá Olympiádu mateřských škol. V sobotu 9. června kolem deváté hodiny se začaly sjíždět děti s rodiči na letiště ve Zbraslavicích.

OBRAZEM: Na tradiční Šlápoty vyrazili rodiče s dětmi

Zbraslavice - Mateřská škola Na Kopečku ve Zbraslavicích uspořádala ve čtvrtek 31. května tradiční "Šlápoty", které tentokrát nesly název Olympiáda naruby.

OBRAZEM: Zbraslavice přivítaly malé občánky

Zbraslavice - Tradiční vítání občánků se uskutečnilo v obřadní síni obecního úřadu ve Zbraslavicích. Matrikářka Lenka Hanousková přivítala šest rodičů s jejich malými dětmi. Hostům zahráli na flétny žáci základní školy. 

OBRAZEM: Zručské seniory pobavily děti při setkání ke Dni matek

Zruč nad Sázavou - Seniorům ve Zruči nad Sázavou bylo věnováno dopoledne v úterý 15. května. Domov Centrin pro ně ve společenském sále uspořádal pásmo ke Dni matek. Zpříjemnit den dříve narozeným lidem přijely děti z mateřské školy ve Zbraslavicích, z Kácova i z místní školky na Pohoří a základní školy. Vystoupili také hosté z domova důchodců v Unhošti.

Děti v Čestíně zahrály divadlo ke Dni matek

Čestín /FOTOGALERIE/ - Divadelní představení konané ke Dni matek zahrály děti z Čestína v neděli 13. května. Letos se představení uskutečnilo popáté a jmenovalo se Láry Fáry.

OBRAZEM: Turnaj v netradiční hře Mölkky se konal ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou - Mölkky je venkovní hra původem z Finska. Hráči se snaží házecím kolíkem srazit kolíky s čísly, mölkky. Cílem není srazit co největší počet mölekk, ale získat za jejich sražení body. A právě v této hře soutěžilo čtyřicet družstev na tenisových kurtech ve Zruči nad Sázavou.

OBRAZEM: Ve Zbraslavicích se bavili na májovém posezení

Zbraslavice -  Volné sdružení důchodců ve Zbraslavicích společně s obecním úřadem uspořádalo májové posezení v restauraci U České koruny. Se svým programem vystoupil folklorní soubor Lučinka, v němž účinkují děti z místní základní školy.

OBRAZEM: Rybáři závodili na pískovně

Horka II - V sobotu ráno si dali na písníku v Horce II dostaveníčko rybáři, aby si změřili svou šikovnost a hlavně zkusili štěstí při rybářských závodech. Toto tradiční klání pro ně připravila místní organizace rybářského svazu ve Zruči nad Sázavou. Krásné okolí, ranní opar nad vodní hladinou a sluníčko na obloze. K rybářskému ráji chybělo jediné, a to aktivita ryb. A protože to takzvaně „nic nedělalo“, zbyl závodníkům čas na kávu, pivo nebo na ohni grilovanou klobásu. A hlavně čas na přátelské popovídaní.

OBRAZEM: Turisté ze Zruče se vydali za hranice svého okresu

Zruč nad Sázavou - Třicátý devátý ročník Májového pochodu sice zahájili v sobotu 5. května turisté ve Zruči nad Sázavou, jejich cesta ale vedla až za hranice Kutnohorska. Cílem cesty, jako každý rok, byl Český Šternberk na Benešovsku. 

OBRAZEM: Brokovou střelbu cvičili na střelnici v Želivci

Želivec - Myslivci z Vlastějovic cvičili v sobotu 5. května brokovou střelbu na střelnici v Želivci. Stříleli disciplínu americký trap. Tyto akce se pořádají pro nácvik střelby a obnovení návyků pro bezpečné zacházení se zbraní.

OBRAZEM: Rybářské závody si užili ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Veřejné rybářské závody uspořádala v sobotu 5. května místní organizace Českého rybářského svazu ve Zbraslavicích. Losování míst začalo v 5.30 hodin u Nového rybníka.

Zručské křeslo pro hosta obsadil populární rybář Jakub Vágner

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Do křesla pro hosta ve Spolkovém domě ve Zruči nad Sázavou usedl ve středu 2. května Jakub Vágner, který je držitelem několika světových rekordů v lovu sladkovodních ryb. Proslul především díky rybářskému pořadu Fish Warrior, vysílaném televizní stanicí National Geographic Channel.

OBRAZEM: Ve Zbraslavicích nechyběl Standa Hložek ani Jů a Hele

Zbraslavice - Téměř letní počasí provázelo oslavu na louce nad rybníkem Spálenkou. Megaoslavu čarodějnic s bohatým programem pořádají Zbraslavičtí každý rok. 

Filmaři soutěžili v krajském kole Videosalonu

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Krajské kolo soutěže neprofesionální filmové tvorby se uskutečnilo ve zručském Spolkovém domě v pátek 27. dubna a v sobotu 28. dubna.

OBRAZEM: Máj postavili ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Tradiční máj vztyčili v pondělí 30. dubna na zbraslavickém náměstí. Vedení celého týmu stavitelů se ujal Josef Semerád.

OBRAZEM: Kluzáky závodí ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Desátý ročník AZ Cupu na letišti ve Zbraslavicích začal v sobotu.

OBRAZEM: Zruč navštívil Vojta Kiďák Tomáško

Zruč nad Sázavou - V koncetním sále ZUŠ ve Zruči nad Sázavou zazpíval i promluvil Vojta Kiďák Tomáško.

OBRAZEM: Vodácký festival i retro plavbu zalilo slunce

Zruč nad Sázavou - Za teplého, slunečného počasí se v rozkvetlém zámeckém parku ve Zruči konal v sobotu III. Vodácký festival. Od deseti hodin se otevřely expozice vodáckého muzea, jediného v ČR. Rovněž byla přístupná Kolovratská věž s krásnou vyhlídkou na město.

Majda z Kouzelné školky otevírala turistickou sezonu ve Zruči

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Starosta města Martin Hujer v sobotu ve 13 hodin na nádvoří zručského zámku slavnostně zahájil turistickou sezonu. Nechybělo vystoupení mateřských škol, žáků základní umělecké školy, tanečního kroužku a školní družiny.

OBRAZEM: Ameriky dorazily do Zruče

Zruč nad Sázavou - Opět po roce se náměstí Míru ve Zruči nad Sázavou zaplnilo americkými koráby. Troubení klaksonů, řev motorů a nablýskaná americká fára, to bylo v sobotu 21. dubna lákadlo pro spoustu diváku, aby si nenechali tuto show ujít.

OBRAZEM: Školáci ze Zbraslavic uklízeli silniční příkopy

Zbraslavice - Sběru odpadu podél silnic a na veřejném prostranství věnovala Základní škola ve Zbraslavicích páteční den. Jednotlivé třídy si rozdělily úseky a se svými učitelkami se vydaly sbírat odpadky.

OBRAZEM: Hasiči se naučili, jak zdolat záludnosti jezů

Kutnohorsko - Pořádná frajeřina v tom nejlepším slova smyslu - a současně s nejvyšší mírou pokory k síle dravého živlu. To předváděli profesionální hasiči ze čtyř středočeských stanic, kteří se v úterý i o týden dříve sjeli k řece Sázavě - do obce Horka II na Kutnohorsku a do Českého Šternberka na Benešovsku. Absolvovali výcvik zaměřený na záchranu osob z nebezpečného jezu.

Devátá Noc s Andersenem v Bohdanči. S pejskem a kočičkou

Bohdaneč /FOTOGALERIE/ - Letošní, celorepublikovou akci, na podporu dětského čtení, Noc s Andersenem, s přesahem do zahraničí, v pořadí již devátou v Bohdanči, posunuli na pátek 6. dubna. V letošním roce bylo dané téma na motivy pohádek O pejskovi a kočičce a také Rychlé šípy Jaroslava Foglara.

OBRAZEM: Rybáři vylovili dvouhektarový Řeplický rybník

Řeplice - Jarní výlov dvouhektarového Řeplického rybníka, který slouží ke komorování ryb, se konal v pondělí 9. dubna. Násada zůstává v této nádrži uprostřed obce přes zimu, na jaře se ryby po vylovení a roztřídění převezou na chovné rybníky.

OBRAZEM: Pochod okolo Zbraslavic měl rekordní počet účastníků

Zbraslavice /VIDEO/ - Sedmnáctého ročníku pochodu okolo Zbraslavic se v sobotu 7. dubna zúčastnilo rekordních 1167 lidí. Pěší měli výběr z pěti tras v délkách od 10 do 27 kilometrů. Cyklisté se rozjeli po čtyřech cestách a také vybírali dle své zdatnosti. Nejkratší trasa pro cyklisty měřila 22 kilometrů, ta nejdelší byla dlouhá 50 kilometrů.

OBRAZEM: S úklidem řeky Sázavy pomáhali žáci základních škol

Zruč nad Sázavou - Úklid Čistá řeka Sázava pořádá na části toku mezi Chřenovicemi a Zručí nad Sázavou Místní akční skupina Lípa pro venkov. "Letos je to již desátý ročník, kdy akci pořádáme," řekla Deníku Iveta Marhanová z MASky.

OBRAZEM: Včelí svět v Hulicích opět otevřen

Hulice - Velikonoční sobota a neděle jsou první dny, kdy je otevřeno ve Včelím světě v Hulicích u Zruče nad Sázavou po zimní přestávce. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu a mnoho dalšího.

Škola naruby: žáci ve Zbraslavicích se ujali učitelské role

Zbraslavice - O tom, jak je nelehká role učitele, se přesvědčili na Základní škole ve Zbraslavicích žáci deváté třídy. Na Den učitelů, který každoročně připadá na 28 března, si připravili Školu naruby. Na dvě vyučovací hodiny se ocitli v roli učitelů žáků nižších tříd.

Noc s Andersenem ve Zbraslavicích: k dětem se přidal i starosta, četl a luštil

Zbraslavice - Podvanácté se v knihovně ve Zbraslavicích konala Noc s Andersenem. Tentokrát děti nocovaly s pejskem a kočičkou, a to nejen s knihou, ale i kresbou na obličej. V rámci kouzelné noci stihly nejen čtení, ale i výrobu velikonočních zajíčků, nespočet her a soutěží.

OBRAZEM: Velikonoční výstavu pořádají ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Místní akční skupina Lípa pro venkov ve spolupráci se Zámeckým pivovarem pořádá od 23. do 29. března tradiční prodejní velikonoční výstavu.

OBRAZEM: Ve Zruči na Sázavou se slavil svátek svatého Patrika

Zruč nad Sázavou - Tradiční irský svátek už má své příznivce i na Kutnohorsku. Slavnost tohoto dne uspořádal v sobotu 17. března Klub Panenky České Republiky.

OBRAZEM: Ženy ve Zruči nad Sázavou se připravují na Velikonoce

Zruč nad Sázavou - Svaz žen ve Zruči nad Sázavou se tentokrát věnoval tvoření velikonoční výzdoby. Ženy vyráběly papírové ozdoby a velikonoční vajíčka zdobená pedigem.

Tělocvična Spolkového domu ve Zruči v neděli hostila dětský karneval

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Rodinné centrum setkání je otevřeno všem rodičům a dětem, především předškolákům. Pořádají zde například cvičeníčko s malými dětmi. "Máme tu šikulky, to je dílnička pro malé děti. Můžou si vyzkoušet různé tvořivé techniky. Pořádáme také jednorázové akce jako je dětský karneval," uvedli pořadatelé.

Vloupal se do sklepní kóje

Zruč nad Sázavou - Zručští policisté sdělili v úterý 6. března podezření z přečinu krádež dvaatřicetiletému místnímu muži. 

OBRAZEM: V Hranicích se letos poprvé bruslilo

Hranice - Mrazivý týden připravil dětem radost. Na rybníčku v Hranicích se za mrazivého, ale slunečného počasí děti vyřádily na ledě, a to na bruslích i bez nich.

Novou zbrojnici využijí ještě letos

Zruč nad Sázavou – Dobrovolní hasiči ze Zruče nad Sázavou, jejichž činnost funguje od roku 1886, se budou koncem léta radovat ze zrekonstruované hasičské zbrojnice. Město získalo na tuto akci dotaci z Integrovaného operačního systému ve výši 6,2 milionu korun. „Opravy hasičské zbrojnice potrvají do konce srpna,“ uvedl zručský starosta Martin Hujer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT