VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ZRUČ NAD SÁZAVOU

Zruč nad Sázavou leží v okresu Kutná Hora. Od okresního města je vzdáleno 30 km a od hlavního města ČR Prahy 57 km. V okruhu 10 kilometrů od města jsou hranice okresu Kutná Hora s okresy Havlíčkův Brod a Benešov. Město se rozkládá v údolí vytvořeném nádherným meandrem Sázavy, k němuž se přimyká po pravém břehu. Na jeho teritorium řeka vstupuje z východu u zručského nádraží v nadmořské výšce 330 m a opouští je na severozápadě v místě, kde se říká Na kostelíku (332 m n.m.). V tomto místě si musela po milióny let klestit cestu masivem Chabeřických skal (399 m n.m.), který je velkolepým monumentem její erozivní činnosti a vzácným přírodním úkazem, který by si zasluhoval zvýšenou péči a ochranu. Zdroj: www.zruc.cz

Michal Viewegh usedl ve Zruči do křesla pro hosta

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - O tom, jak se kniha stává bestsellerem, o rodné Sázavě a jejích spisovatelích, o pedagogické práci, novém životě po těžké nemoci a rozvodu nebo o slavných hláškách ze svých knih, umění literárních parodií - zkrátka o fenoménu Viewegh si před zcela zaplněným sálem Spolkového domu ve Zruči se čtenáři povídal slavný český spisovatel a publicista Michal Viewegh.

OBRAZEM: V Mirošovicích oslavili výročí obce

Mirošovice - Obyvatelé, rodáci a přátelé Mirošovic se sešli v sobotu 15. září, aby společně oslavili 725 let od první písemné zmínky o obci a 100. výročí založení Československa. 

OBRAZEM: Prodejní výstava drobného zvířectva se konala ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou - Svaz chovatelů pořádá každoročně ve Zruči nad Sázavou prodejní výstavu drobného zvířectva.

OBRAZEM: Kutnohorská hasičská liga se konala ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Závěrečné, sedmé kolo kutnohorské hasičské ligy proběhlo v sobotu na tréninkovém hřišti ve Zbraslavicích. Soutěžit přijelo devět družstev mužů a čtyři družstva žen.

OBRAZEM: Čestín oslavil 700 let obce

Čestín - Oslavy 700. výročí založení obce zahájila v sobotu 8. září ve 14 hodin starostka Čestína Miroslava Sýkorová. Poté hasiči položili věnec k památníku padlých v 1. světové válce. Celý den provázel bohatý program.

Vlaky na trati Posázavského pacifiku stály

Ledeč nad Sázavou/Vlastějovice /FOTOGALERIE/ - Po nedělní noční bouřce se na trať takzvaného Posázavského pacifiku sesunul svah. Jednokolejná trať byla mimo provoz, na místě probíhalo vyšetřování.

V čenovické stodole se senem a slámou shořely i zemědělské stroje

Čenovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Vyhlášení třetího stupně požárního poplachu si v pondělí 27. srpna vyžádal požár zemědělského stavení v Čenovicích u Čestína. Zlikvidovat oheň se hasičům podařilo zhruba do hodiny, ale dost času jim ještě zabraly dohašovací práce. Ve stodole se totiž nacházelo velké množství slámy a sena.

OBRAZEM: Hradozámecká noc ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou - I zámek ve Zruči nad Sázavou se připojil k projektu Hradozámecká noc. Na pozdní odpoledne byly na nádvoří zámku připraveny zábavné soutěže pro děti. V půlhodinových intervalech probíhaly pohádkové prohlídky interiéru zámku. Rodiče s dětmi vedla průvodkyně jednotlivými místnostmi zámku. V každé čekalo překvapení. Král s královnou, Zlatovláska a mnoho jiných pohádkových postav. I zde se soutěžilo, a bylo vidět, že děti pohádky dobře znají. V půl desáté začalo promítání letního kina. Na programu byl animovaný film Coco.

OBRAZEM: Přátelé Mirošovic pokračovali ve sportovní tradici

Mirošovice - Patnáctý ročník turnaje trojic v nohejbale Miro Cup se konal 25. srpna v Mirošovicích u Ratají nad Sázavou.

Zruč v prvním zápase jednoznačně přehrála Sadskou

Sadská - Na hřišti v Sadské přivítali v sobotu odpoledne fotbalisty Zruče. První soutěžní zápas I. B třídy dopadl pro zručné fotbalisty na výbornou. Svou hrou si vytvářeli dobré šance a nakonec zvítězili 2:0.

OBRAZEM: V Sázavě je nebývale nízká hladina vody

Zruč nad Sázavou - I řeku Sázavu postihlo sucho. Místy obnažené dno řeky, přítok Ostrovského potoka s minimem vody a spousta řas. Tak vypadá řeka Sázava ve Zruči na konci letošních prázdnin.

OBRAZEM: Kácov žil o víkendu poutí

Kácov - Tradiční pouť zaplnila o tomto víkendu v Kácově náměstí i přilehlé ulice nejrůznějšími stánky. Louku pod mostem přes řeku Sázavu obsadily pouťové atrakce. 

OBRAZEM: Lenka Filipová vyprodala Klub Pivovárek

Rataje nad Sázavou - Plný sál hudebního klubu Pivovárek v Ratajích nad Sázavou přivítal 11. srpna zpěvačku a kytaristku Lenku Filipovou.

OBRAZEM: Mistrovství světa v akrobacii kluzáků hostilo letiště ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Na letišti ve Zbraslavicích bylo ve středu 1. srpna v 17 hodin zahájeno Mistrovství světa v akrobacii na kluzácích ve třídách Unlimited a Advanced. Přihlášeno bylo 57 pilotů ze 13 zemí. Soutěži trvala až do soboty 11. srpna.

OBRAZEM: Křídlovanka potěšila milovníky dechovky ve Zruči

Zruč nad Sázavou - V neděli si milovníci dechovky přišli na své ve Zruči nad Sázavou. V zámeckém parku zahrála Křídlovanka se svými hosty. Do města příjíždí každoročně.

OBRAZEM: Historické slavnosti ve Zruči zakončil Petr Kolář

Kutná Hora - Na náměstí se seřadil průvod a za bubnování tamborů se vydal na pochod do zámeckého parku. Moderátor Zdeněk Vrba z Nočního proudu Českého rozhlasu Dvojky přivítal hosty. Starostu Martina Hujera, poslankyni PČR Věru Kováčovou a Zdeňka Štefka, předsedu Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje. Ti krátce pohovořili a akci zahájili.

OBRAZEM: Milovníci koní se sešli na soutěžním odpoledni v Čestíně

Čestín - Milovníci koní se sešli na devátém ročníku soutěžního odpoledne s koňmi na hřišti v Čestíně. Na programu bylo vystoupení juniorů, vozíky tažené koňmi, soutěže pro malé i velké děti, westernová hudba. Akci za pomoci přátel uspořádala Helena Prchalová, která se rovněž ujala moderace. 

OBRAZEM: Běh na kamenný stůl byl díky počasí náročný

Rataje nad Sázavou - Třetí ročník Běhu na kamenný stůl odstartoval v sobotu z nádvoří zámku v Ratajích nad Sázavou. Na start závodu se postavilo celkem 48 závodníků, z toho bylo jedenáct běžců v kategorii dětí.

Zruč si v rámci historických slavností připomněla sukničkáře Casanovu

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Zpět do minulosti se po roce vrátila Zruč nad Sázavou u příležitosti již osmnáctých historických slavností. Tentokrát se v zámecké zahradě vše točilo kolem italského spisovatele, dobrodruha a svůdníka Giacoma Casanovy.

Hřiště v Čestíně zaplní milovníci koní, chybět nebude ani westernová hudba

Čestín - Devátý ročník Odpoledne s koňmi se uskuteční v sobotu 4. srpna od 11 hodin na hřišti v Čestíně. Program zahrnuje například vystoupení začínajících jezdců, svezení zájemců, soutěže pro děti i westernovou hudbu. Vstupné bude dobrovolné, občerstvení zajištěno.

OBRAZEM: Kaple ve Vlastějovicích má nový zvon

Vlastějovice - Sbírka od vlastějovických obyvatel s přispěním obecního úřadu umožnila instalovat do místní kaple zvon. Není to klasický zvon, ale elektronický. Ve věži lze spatřit tlakové reproduktory.

OBRAZEM: Motoband zahrál ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou - Místní skupinu Motoband si lidé poslechli v sobotu 21. července od 19.30 hodin na unikátním koncertu na zručských tenisových dvorcích v rámci hráčské party Euromölkky 2018, sedmého mistrovství Evropy ve hře mölkky.

Historickou lékárnu otevřeli ve Zbraslavicích

Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - První lékárna ve Zbraslavicích byla založena v roce 1888 pražským lékárníkem Františkem Mašínem. Do současnosti se ve Zbraslavicích postupně vystřídalo devět lékárníků.

Automobil se na zručském železničním přejezdu střetl s vlakem

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - K dopravní nehodě na železničním přejezdu ve Zruči nad Sázavou došlo ve středu 18. července. „Osobní automobil se střetl s motorovým vlakem," upřesnila policejní mluvčí Martina Fejfarová s tím, že příčiny a okolnosti karambolu jsou nyní v šetření.

Při noční táborové bojovce se mladík zřítil ze skály

Kounice - Velmi nešťastně skončila v noci na středu 18. července bojová hra pro účastníky letního tábora v Kounicích u Vlastějovic. Jeden z nezletilých chlapců při ní spadl ze skály, asi z pětimetrové výšky. Událost si vyžádala přítomnost zdravotníků i policistů.

Zručský dvůr zaplnili fanoušci skupiny Keks

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Koncert skupiny Keks se konal v sobotu 14. července ve Zruči nad Sázavou. Od dvacáté hodiny se před vchodem do Zručského dvora tvořila dlouhá fronta příznivců této legendy naší hudební scény.

OBRAZEM: Výstava Zavřete oči, odcházím... byla zahájena na zámku

Zruč nad Sázavou - Výstava s názvem Zavřete oči, odcházím… byla otevřena v sobotu 14. července v zámecké galerii ve Zruči nad Sázavou za účasti představitelů města i řady občanů. Více o setkání i o výstavě samotné napsala bývalá vedoucí zručského odboru kultury Jiřina Janatová.

OBRAZEM: Letiště ve Zbraslavicích hostilo Danubia Cup

Zbraslavice - Soutěž akrobatických kluzáků Danubia Cup se konala od 12. do 14. července na letišti ve Zbraslavicích. Je to soutěž, která je spojená s mistrovstvím světa v letecké akrobacii kluzáků. Šampionát na letišti ve Zbraslavicích odstartuje 28. července a začíná povinnými tréninky. Soutěžní lety budou od 2. do 11. srpna.

Zruč ožila festivalem Barevné město

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Zručský dvůr hostil v pátek navečer a v sobotu během celého dne multižánrový festival s názvem Barevné město. Pro příchozí připravilo město Zruč nad Sázavou celou šňůru různých vystoupení.

OBRAZEM: Děti si zarybařily ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Začátkem prázdnin pořádá již tradičně místní organizace svazu rybářů ve Zbraslavicích Dětské rybářské závody. Ty se uskutečnily v sobotu 30. června.

Příznivci malé kopané si dali dostaveníčko ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Turnaj v malé kopané Police Cup se konal 30. června ve Zruči nad Sázavou. Letos se hrál již 25. ročník tohoto sportovního klání o putovní pohár města.

OBRAZEM: Kamenosochaři v zámeckém areálu dokončili svá díla

Zbraslavice /VIDEO/ - Místní akční skupina Lípa pro venkov uspořádala letos již desátý ročník s kamenosochařského sympozia s názvem Kámen a život. V zámečku ve Zbraslavicích se konalo od 21. do 28. června.

OBRAZEM: Ve Zbraslavicích se rozloučili s deváťáky

Zbraslavice - Obřadní síň obecního úřadu ve Zbraslavicích se ve čtvrtek v 17 hodin zaplnila rodiči deváťáků, kteří letos ukončili povinnou školní docházku. Obecní úřad společně s učiteli pro ně připravili slavnostní rozloučení se školou a městem, kam devět let chodili.

OBRAZEM: Deváťáci se rozloučili se školou

Zbraslavice - Slavnostní zakončení školního roku ve Zbraslavicích, to je již tradičně Školní akademie v sokolovně. Letos s motem: Co bejvávalo, už není.

Ve Zbraslavicích se koná další kamenosochařské sympozium

Zbraslavice - Už 10. kamenosochařské sympozium pořádá Místní akční skupina Lípa pro venkov pod názvem Kámen a život v Zámečku ve Zbraslavicích od 21. do 28. června, kdy bude v 16 hodin závěrečná vernisáž.

OBRAZEM: Hasiči soutěžili ve Vlastějovicích

Vlastějovice - Na soutěž devatenáctého okrsku ve Vlastějovicích se zapsala družstva z Dolní Pohledě, z Pertoltic A a B, Kounic, Hodkova, Volavé Lhory, Hranic, a domácí z Vlastějovic. Jako hosté soutěžila dvě družstva z Nesměřic, muži a ženy. 

OBRAZEM: Akrobacii kluzáků viděli příznivci na letišti Zbraslavice

Zbraslavice - Od čtvrtka do soboty pořádal aeroklub ve Zbraslavicích soutěž dvoučlenných posádek akrobatických kluzáků. Kluzáky po vyvlečení do výšky 1000 metrů předvedly akrobatickou sestavu v pomyslné krychli o rozměrech 1 x 1 x 1 km. 

Mateřské školy se zúčastnily olympiády

Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - MAS Lípa pro venkov každoročně pořádá Olympiádu mateřských škol. V sobotu 9. června kolem deváté hodiny se začaly sjíždět děti s rodiči na letiště ve Zbraslavicích.

OBRAZEM: Na tradiční Šlápoty vyrazili rodiče s dětmi

Zbraslavice - Mateřská škola Na Kopečku ve Zbraslavicích uspořádala ve čtvrtek 31. května tradiční "Šlápoty", které tentokrát nesly název Olympiáda naruby.

OBRAZEM: Zbraslavice přivítaly malé občánky

Zbraslavice - Tradiční vítání občánků se uskutečnilo v obřadní síni obecního úřadu ve Zbraslavicích. Matrikářka Lenka Hanousková přivítala šest rodičů s jejich malými dětmi. Hostům zahráli na flétny žáci základní školy. 

OBRAZEM: Zručské seniory pobavily děti při setkání ke Dni matek

Zruč nad Sázavou - Seniorům ve Zruči nad Sázavou bylo věnováno dopoledne v úterý 15. května. Domov Centrin pro ně ve společenském sále uspořádal pásmo ke Dni matek. Zpříjemnit den dříve narozeným lidem přijely děti z mateřské školy ve Zbraslavicích, z Kácova i z místní školky na Pohoří a základní školy. Vystoupili také hosté z domova důchodců v Unhošti.

Děti v Čestíně zahrály divadlo ke Dni matek

Čestín /FOTOGALERIE/ - Divadelní představení konané ke Dni matek zahrály děti z Čestína v neděli 13. května. Letos se představení uskutečnilo popáté a jmenovalo se Láry Fáry.

OBRAZEM: Turnaj v netradiční hře Mölkky se konal ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou - Mölkky je venkovní hra původem z Finska. Hráči se snaží házecím kolíkem srazit kolíky s čísly, mölkky. Cílem není srazit co největší počet mölekk, ale získat za jejich sražení body. A právě v této hře soutěžilo čtyřicet družstev na tenisových kurtech ve Zruči nad Sázavou.

OBRAZEM: Ve Zbraslavicích se bavili na májovém posezení

Zbraslavice -  Volné sdružení důchodců ve Zbraslavicích společně s obecním úřadem uspořádalo májové posezení v restauraci U České koruny. Se svým programem vystoupil folklorní soubor Lučinka, v němž účinkují děti z místní základní školy.

OBRAZEM: Rybáři závodili na pískovně

Horka II - V sobotu ráno si dali na písníku v Horce II dostaveníčko rybáři, aby si změřili svou šikovnost a hlavně zkusili štěstí při rybářských závodech. Toto tradiční klání pro ně připravila místní organizace rybářského svazu ve Zruči nad Sázavou. Krásné okolí, ranní opar nad vodní hladinou a sluníčko na obloze. K rybářskému ráji chybělo jediné, a to aktivita ryb. A protože to takzvaně „nic nedělalo“, zbyl závodníkům čas na kávu, pivo nebo na ohni grilovanou klobásu. A hlavně čas na přátelské popovídaní.

OBRAZEM: Turisté ze Zruče se vydali za hranice svého okresu

Zruč nad Sázavou - Třicátý devátý ročník Májového pochodu sice zahájili v sobotu 5. května turisté ve Zruči nad Sázavou, jejich cesta ale vedla až za hranice Kutnohorska. Cílem cesty, jako každý rok, byl Český Šternberk na Benešovsku. 

OBRAZEM: Brokovou střelbu cvičili na střelnici v Želivci

Želivec - Myslivci z Vlastějovic cvičili v sobotu 5. května brokovou střelbu na střelnici v Želivci. Stříleli disciplínu americký trap. Tyto akce se pořádají pro nácvik střelby a obnovení návyků pro bezpečné zacházení se zbraní.

OBRAZEM: Rybářské závody si užili ve Zbraslavicích

Zbraslavice - Veřejné rybářské závody uspořádala v sobotu 5. května místní organizace Českého rybářského svazu ve Zbraslavicích. Losování míst začalo v 5.30 hodin u Nového rybníka.

Zručské křeslo pro hosta obsadil populární rybář Jakub Vágner

Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Do křesla pro hosta ve Spolkovém domě ve Zruči nad Sázavou usedl ve středu 2. května Jakub Vágner, který je držitelem několika světových rekordů v lovu sladkovodních ryb. Proslul především díky rybářskému pořadu Fish Warrior, vysílaném televizní stanicí National Geographic Channel.

OBRAZEM: Ve Zbraslavicích nechyběl Standa Hložek ani Jů a Hele

Zbraslavice - Téměř letní počasí provázelo oslavu na louce nad rybníkem Spálenkou. Megaoslavu čarodějnic s bohatým programem pořádají Zbraslavičtí každý rok. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT