Miliony uživatelů moc dobře ví, jak založit na Facebooku skupinu a zrušíte-li jednu přijde jí na pohřeb dalších pět nových. Navíc, díky okouzlující dvojsmyslnosti českého jazyka jsou ty nové mnohem skrytější a rafinovanější.

Mimo oné dvojsmyslnosti je ve hře i aktuálnost Facebooku a vlivem toho jsou za poslední týden nejvyhledávanější a nejpočetnější skupiny ty, které se odkazují na kocoura Mikeše. Tento případ pobavil jistě celou republiku a tím pádem je facebooková stránka „Lada napsal Mikeše v roce 1936 a Romové ho v roce 2010 dočetli“ nasnadě. Já osobně jsem se ve chvíli, kdy jsem si této skupiny všimla, od srdce zasmála a klikla na tlačítko „přidat se“. Zde ale už hrál roli můj lehce sarkastický smysl pro humor, nikoli rasismus. Hlavně, tato skupina poukazuje vtipným způsobem spíše na lidskou hloupost, nikoli na barvu pleti.

Pravda, na Facebooku se najdou i skupiny, na jejichž logu je Ku Klux Klan, ale do té se snad přidá jen někdo, jehož rozum dosáhl bodu mrazu, nikoli normální vzdělaný občan. Pokud však bude skupina „Lada napsal Mikeše v roce 1936 a Romové ji v roce 2010 dočetli“ vybrána mezi ty rasistické a na seznamu zakázaných skupin stane vedle Ku Klux Klanu, pak se ukáže, že rasisté jsme opravdu my všichni díky svému ironickému pohledu na „vážnou“ věc.

Irena Blahníková