Toto rozhodnutí vezme nejednomu mladému člověku možnost dosáhnout titulu v době, kdy je potřebnější více než kdy jindy.

Na školách stále slýcháme: „Studujte, dokud je to možné!“ Na to lze v tuto chvíli odpovědět jen: „My bychom moc rádi, ale republika nechce.“

Státní vysoké školy tu byly od toho, aby daly možnost vysokého vzdělání a šanci na dobrou práci všem, kteří o něj stojí. Nejen těm, kteří na to mají. Mám smutný pocit, že se vracíme do časů dávno minulých, kde studovat mohli jen ti bohatí. Kdy se lid dělil stroze na prosté dělníky a zazobance s otevřenými možnostmi.

Ti mocnáři, kteří zvedli souhlasně ruce při hlasování o školném, si měli dát ruku na srdce a zamyslet se, kdo z nich má titul zaslouženě a chtěně a hlavně, kdo z nich měl v mládí na to, aby si školu platil. Napadlo je, kolik nadějných inteligentních lidí skončí studia maturitou, protože platit ubytování, stravu, dopravu, studijní materiály a ještě navíc školné by jejich rodiny nezvládly? Zřejmě ne a pokud ano, nejspíš si řekli, že vzdělání patří jen „lepším lidem“. Ovšem, kde je psáno, že ti, co si vozí svá bohatá pozadí v mercedesech a do obyčejných obchodních domů by nevkročili, jsou lepší?

A co bude příště, páni politici? Schválíte zákaz vyššího vzdělání pro ženy, aby byl návrat do doby temna úplný? Zdar devatenáctému století!

Na závěr se omlouvám za svou prostořekost, ale kdybych to měla napsat znovu, napíši tento text naprosto stejně.

Irena Blahníková