Teď se k výbuchu se chystá i její větší a divočejší kamarádka od vedle Katla.

Island je od nás dost daleko na to, abychom se otrávili jejich výpary, přesto ale nám ty „soptící holky“ zdevastují aspoň něco - léto.

Už skoro dva měsíce visí nad Evropou mrak sopečného popelu a ničí náladu všem, co pracovně i jakkoli jinak spoléhají na cestovní ruch. Až před pár dny se vědci rozhodli veřejnosti oznámit, nebo spíše potvrdit, informaci, že mrak jen tak neodejde a zkazí počasí v letních měsících celému starému kontinentu. Už teď prý máme za okny prezentaci toho, jak bude vypadat červenec a srpen. Jinými slovy: Sluníčko uvidíme pravidelně jednou denně v pravé poledne. Zbytek dne se budeme kochat dešťovými kapkami, které jsou v průměru větší než švestky.

Pomalu se tedy můžeme rozloučit s klasickými letními radovánkami. Podle předpovědí budeme dny zaslouženého volna trávit pravděpodobně u kamen. Jedinou činností kolem tepla bude přikládání polínek. Větší vědecké kapacity dokonce tvrdí, že islandské erupce urychlí příchod nové doby ledové, což prodlužuje obrázek letošního léta na celoroční program.

Určitě se máme na co těšit. Možná to nebude trvat dlouho a nebudeme začínat vyprávění ustáleným souslovím „Bylo nebylo,…“ ale „Tehdy, když bylo ještě teplo,…“

Irena Blahníková