Nebudu se ale vyjadřovat k urnám a volebním lístkům. Mě zajímají skryté televizní vtipy okolo. Byly záměrné nebo to byla jen náhoda?

Asi málokoho by nezarazilo, kdyby v neděli po volbách pustil Simpsonovi a tam byl díl o tom, jak Šáša Krusty kandiduje na post kongresmana. Volby vyhraje a nakonec svou politickou naivitu odloží a naučí se ve světě špíny a skandálu vysoké politiky chodit.

Avšak, tato náhoda byla předčena tam, kde by odkaz na politické mašinérie nikdo nehledal. Tradiční nedělní odpolední pohádkou. Ta se totiž jmenovala Modrý pták.

Romantický příběh o princi, který se pro svou aroganci vůči víle promění v modrého ptáka. V této podobě se zamiluje do krásné lidumilné a sociálně uvědomělé princezny zavřené ve věži a, i když se skvěle doplňují a tvoří ideální pár, nemohou být spolu.

Osobně mám tuto pohádku moc ráda, hlavně díky obsazení Františka Němce do role Kouzelníka a Hany Maciuchové v roli víly Susio, ale v tuto chvíli jsem nepřemýšlela nad tím jak je jejich hašteření na obrazovce veselé, ale kladla jsem si otázku: Udělalo to vedení televize schválně? Nebo to byla jen náhoda, že ve volebním čase je hlavní postavou nedělní pohádky modrý pták a princezna, které její ctitel sdělí, že je krásná, jako květ růže?

Myslím, že tuto náhodu, lze jen těžko brát jako náhodu. Musím nechat těm, co tvoří televizní program, určitou dávku humoru a lehkého líbivého sarkasmu. Ještě možná mohli zařadit do vysílaní Buldoky a třešně, Zelenou míli, z filmů pro pamětníky třeba Veřejné záležitosti, navrch nějaký ten historický epos o statečných zemanech té doby a bylo by to kompletní.

Irena Blahníková