Měla to být reportáž jako každá jiná. Jenže nebyla. Možná k tomu přispěly předvánoční emoce, jsem ale přesvědčená, že by mě farma Cihlář v Milošovicích a tamní lidé „dostali“ i v kteroukoli jinou dobu.

Až do minulého týdne jsem netušila, že se v kutnohorském okrese taková farma nachází. Ale máme ji tu a dokonce se stala vítězem 19. ročníku soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku 2020. A nutno říct, že zcela právem. Bydlí tam totiž láska.

Na farmě rodiny Cihlářových v Milošovicích.
Cihlářovi z farmy roku v Milošovicích: Peníze nejsou na prvním místě

Někteří farmáři jsou tvrdí lidé, kteří sice mluví o lásce k půdě i přírodě, ale vlastní pes a kočka před nimi se strachem uhýbají. To na farmě Cihlářových má každá kráva své jméno. Psi se navzdory své velikosti nechají donekonečna drbat za ušima a velká trojbarevná číča se nehnula z náruče majitelky po celou dobu mé prohlídky kravína.

Nefalšovaná láska panuje i mezi členy rodiny, kteří se při práci na farmě přirozeně doplňují. A přes ten zápřah, které jejich hospodářství vyžaduje, si ani na okamžik neposteskli nad tím, jak tvrdý chleba mají. To potom ty sýry a další produkty mají opravdu jinou chuť. Přímo božskou.