Lidé, kteří v posledních letech zvažovali pořízení vlastního bydlení, vidí, že nyní je ta nejlepší doba a nebojí se kvůli koupi bytu zadlužit. Tím se dostávám ke třetímu podpůrnému faktoru, a tím jsou levné hypotéky. Průměrná úroková sazba u hypoték v listopadu klesla na 2,09 procenta a byla jen 0,04 procentního bodu od historického rekordu, na němž se držela letos v létě.

Pořízení nového bytu při použití hypotéky jako nástroje financování tak vyjde významně levněji než například před třemi či pěti lety. A to si lidé dokáží velice dobře spočítat a slyší na to. Podle odhadů Hypoteční banky si tak lidé letos sjednají hypotéky až za 180 miliard korun, tedy za sumu o 30 miliard korun vyšší než v dosud rekordním roce 2013.

Hypotéky jsou – použiju-li medicínskou terminologii - dobře okysličenou krví pro tuzemský trh s novými byty. A je tak trochu příznačné, že se tak děje v roce, kdy si tuzemské bankovnictví připomíná 20 let od začátku poskytování hypotečních úvěrů v novodobé historii České republiky.

Hypotéky slouží již 150 let

Kořeny hypoték však sahají do mnohem starší historie. První bankou, která na českém území poskytovala hypotéky, byla Hypoteční banka Království českého, která zahájila svou činnost 16. ledna 1865. Po okupaci českých zemí a vzniku Protektorátu Čechy a Morava byl sektor hypotečního bankovnictví prakticky zlikvidován a vývoj této oblasti bankovnictví byl po druhé světové válce na více než padesát let násilně přerušen.

Po pádu komunismu bylo hypoteční bankovnictví formálně obnoveno v roce 1990, ale kvůli nefunkčnímu kapitálovému trhu a velice omezenému právnímu zázemí byly první hypoteční úvěry poskytnuty až v roce 1995. Když se před dvaceti lety opět začaly hypotéky v České republice poskytovat, pohybovala se úroková sazba u jednotlivých bank mezi 11 až 12 procenty. Nyní činí průměrná sazba 2,09 procenta a některé banky ve svých akčních nabídkách v rámci konkurenčního boje nabízejí úrok ještě nižší.

Z nízkých úroků u hypoték profitují kromě klientů i developeři, kteří prodávají rekordní množství nových bytů. Na neutuchající poptávku developerské firmy reagují neustálým přísunem nových projektů na trh. Jen samotný Ekospol v příštích pěti letech na trh uvede pět tisíc bytů v tržní hodnotě deset miliard korun.

Evžen Korec,
generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol

Čtěte také: Nová kniha podnikatele Evžena Korce: Pozemky ukrývají poklady